Trwa ładowanie...
07-03-2006 13:42

'Wyznania gejszy' - łowca oscarowych nagród

'Wyznania gejszy' - łowca oscarowych nagród
d14hxpw
d14hxpw

Wchodzące w tym tygodniu na ekrany kin Wyznania gejszy zebrały w oscarową noc aż trzy statuetki. Zwycięskimi dla ”Wyznań...” okazały się kategorie Najlepsze kostiumy, Najlepsza scenografia, Najlepsze zdjęcia. Wirtualna Polska objęła film patronatem medialnym.

W Wyznaniach gejszy twórcy, z finezją i wyrafinowanym smakiem, ukazali Japonię lat trzydziestych, a na tym tle poruszającą i pełną emocji historię gejszy Sayuri.

Los Angeles Times napisał:

Rob Marshall, mając na koncie zaledwie dwa filmy, przywrócił na ekrany coś, czego od dawna w kinie nie widzieliśmy - elegancję. I może czegoś takiego kino na początku XXI wieku potrzebowało. Wskazują na to nie tylko liczne głosy prasy, ale i deszcz nagród, który spływa na "Wyznania gejszy". ZOBACZ GALERIĘ PIĘKNYCH ZDJĘĆ Z 'WYZNAŃ GEJSZY' Wyznania gejszy mają także na koncie kilka istotnych trofeów. Coleen Atwood, twórczyni filmowych kostiumów, otrzymała prestiżową nagrodę Amerykańskiego Stowarzyszenia Kostiumologów Filmowych, Dion Beebe - autor zdjęć - Amerykańskiego Stowarzyszenia Operatorów, Brytyjska Akademia Sztuki Filmowej i Telewizyjnej (BAFTA) doceniła natomiast zdjęcia, muzykę i kostiumy, a Złoty Glob wręczono Johnowi Wiliamsowi za ścieżkę dźwiękową.

d14hxpw

Reżyser, po zakończeniu zdjęć, wyznał:

- Mam nadzieję, że film, który zobaczycie, jest najwłaściwszym przedstawieniem tego niezwykłego świata. Robiliśmy go ze strachem, z radością, z fascynacją i poczuciem satysfakcji. Wierzymy, że udało nam się pokazać niezwykłą, wewnętrznie bogatą kobietę oraz świat równie fascynujący jak ona sama. Skoro doceniają fachowcy, to chyba naprawdę się udało. Teraz, dzięki filmowi Marshalla, święcąca ostatnio tryumfy na świecie moda na Japonię wkroczy zapewne w decydującą fazę.

W Wyznaniach gejszy Chiyo Nitta, dziewięcioletnia córka ubogiego rybaka, zostaje sprzedana do domu gejsz w Kioto. Mijają lata i mimo intryg zawistnej rywalki Hatsumomo (Gong Li)
, Chiyo wyrasta na najsłynniejszą gejszę Japonii lat 30-tych - Sayuri (Zhang Ziyi).

Sayuri podbija serce jednego z najpotężniejszych i najbardziej wpływowych mężczyzn swoich czasów. Sama jednak cierpi z powodu miłości do człowieka, z którym nigdy nie będzie mogła się związać.

Film w kinach - od 17 marca. CZY WIESZ, KIM TAK NAPRAWDĘ SĄ GEJSZE?

d14hxpw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d14hxpw