Trwa ładowanie...

Zaczyna się 36. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych!

Wielkie nazwiska, najważniejsze osobowości polskiego kina, projekcje blisko 100 filmów, wystawy, warsztaty, spotkania z twórcami, międzynarodowe sympozjum – w tym roku Gdynia przywita wszystkich gości, głównie miłośników rodzimej kinematografii, jednym z najwspanialszych festiwali w swojej 36 letniej historii.

Zaczyna się 36. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych!Źródło: FPFF
d3qplmx
d3qplmx

Tegoroczna edycja FPFF jest szczególnie wyjątkowa, gdyż nowy Dyrektor Artystyczny – Michał Chaciński- zadbał o podniesienie poziomu i rangi imprezy bardzo rygorystycznie dobierając filmy do konkursu głównego. Jak podkreślał na majowej konferencji prasowej, filmy zgłoszone na festiwal zostały poddane dość ostrej selekcji. Zgłoszono 41 fabuł, a do konkursu zakwalifikowało się 12. W poprzednich edycjach festiwalu kandydatów do nagród w konkursie głównym było więcej, np. w ubiegłym roku zwycięzcę wyłaniano spośród 21 tytułów, zaś dwa lata temu - spośród 24 tytułów.

O tegoroczne Złote Lwy walczyć będą: " Czarny czwartek. Janek Wiśniewski padł " Antoniego Krauze, " Daas " Adriana Panka, " Essential Killing " Jerzego Skolimowskiego, " Italiani " Łukasza Barczyka, " Ki " Leszka Dawida", " Kret " Rafaela Lewandowskiego, " Lęk wysokości " Bartosza Konopki, " Młyn i krzyż " Lecha Majewskiego, " Róża " Wojciecha Smarzowskiego, " Sala samobójców " Jana Komasy, " W imieniu diabła " Barbary Sass-Zdort oraz " Wymyk " Grega Zglińskiego. Spośród tej wspaniałej dwunastki, pięć filmów to festiwalowe debiuty, więc to im będziemy się przyglądać w szczególności i to im będziemy kibicować najbardziej.

Tradycyjna klisza filmowa prowadzi widzów na projekcje (fot. Michał Fedorowicz)

d3qplmx

W czasie festiwalu - oprócz twórców i obsady konkursowych filmów - w Gdyni spotkać będzie można m.in. reżyserów: Andrzeja Wajdę (który opowie o nowych przedsięwzięciach swojej szkoły w Warszawie), Janusza Morgensterna, Krzysztofa Zanussiego, Agnieszkę Holland oraz Ariego Folmana i Pawła Pawlikowskiego.

Pawlikowski, na stałe zamieszkały w Wielkiej Brytanii, twórca nagradzanego brytyjskiego filmu " Lato miłości ", będzie w Gdyni przewodniczącym jury. W jury zasiądzie także Folman, reżyser z Izraela (mający również obywatelstwo polskie), autor nominowanej do Oscara i Złotej Palmy animacji " Walc z Bashirem ".

Jurorami będą również: reżyser operowy i teatralny Mariusz Treliński, aktorka Maja Ostaszewska, pianista i kompozytor Leszek Możdżer, scenograf Andrzej Haliński, wiceprezes firmy produkcyjnej Lakeshore Entertainment Robert McMinn, selekcjonerka Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Rotterdamie Ludmila Cvikova oraz amerykański pisarz, eseista i krytyk Walter Kirn. Kirn jest absolwentem Oksfordu i Uniwersytetu Princeton, opublikował m.in. powieść " W chmurach ", której adaptacją był film z Georgem Clooneyem; jest redaktorem tygodnika "Time" i stałym recenzentem pisma "New York Times Book Review".

Biuro festiwalowe przyozdobione plakatami 36. FPFF (fot. Michał Fedorowicz)

d3qplmx

Na festiwalu odbędą się też m.in.: Konkurs Młodego Kina, pokazy filmów w ramach Panoramy Europy Środkowo-Wschodniej oraz międzynarodowe sympozjum poświęcone twórczości Krzysztofa Kieślowskiego (w tym roku przypada 15. rocznica śmierci artysty). W galerii "Od czasu do czasu" prezentowana będzie wystawa prac malarskich Jerzego Skolimowskiego.

Platynowe Lwy za całokształt dokonań twórczych otrzyma na festiwalu wybitny pisarz, reżyser i scenarzysta Tadeusz Konwicki. Nagrodę tę przyznano również Romanowi Polańskiemu. Twórca "Noża w wodzie" planował przyjechać do Gdyni i odebrać Platynowe Lwy osobiście. Jak zapowiadano, miał gościć na festiwalu w dniach 10-11 czerwca. W czwartek biuro prasowe festiwalu poinformowało jednak o odwołaniu przyjazdu Polańskiego. "Reżyser przekazał organizatorom wiadomość o zmianie swoich planów i odwołaniu wizyty w Gdyni" - wyjaśniono w komunikacie biura.

Zachęcamy do odwiedzenia **, którą przygotowaliśmy z myślą o naszych czytelnikach i wszystkich miłośnikach polskiego kina.


Za pośrednictwem naszego serwisu specjalnego będziemy relacjonowali *, *opisywali wyświetlane filmy oraz pokazywali wywiady z największymi polskimi gwiazdami. Widzowie będą mogli też * (Waszemu faworytowi, na uroczystej gali, wręczymy Nagrodę Internautów Wirtualnej Polski), *.

Wizualizacja scenografii Teatru Muzycznego (fot. FPFF)

d3qplmx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3qplmx