Trwa ładowanie...
animator
17-07-2015 13:22

Zakończył się 8. Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych Animator

Zakończył się 8. Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych AnimatorŹródło: East news
d1ojtj5
d1ojtj5

Dziś zakończył się 8. Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych Animator. Na Ceremonii Wręczenia Nagród poznaliśmy zwycięzców i zwyciężczynie tegorocznej edycji Konkursu Filmów Animowanych Animator. Wręczono 10 nagród, w tym Grand Prix, czyli Złotego Pegaza za najlepszy film krótkometrażowy. Otrzymał go profesor Jerzy Kucia – wybitna postać polskiej animacji.

Festiwal zakończyła w czwartek Ceremonia Wręczenia Nagród, na której poznaliśmy laureatów nagród w Międzynarodowym Konkursie Filmów Animowanych. Galę uświetnił występ Marcina Maseckiego – pianisty, kompozytora, absolwenta prestiżowej Berklee College of Music w Bostonie, laureata wielu nagród, w tym "Mateusza Trójki" oraz Paszportu Polityki w kategorii Muzyka Rozrywkowa, który wykonał muzykę do filmów z „Psiej” serii Billa Plymptona („Guard Dog”, „Guide Dog”, „Hot Dog” i „Horn Dog”). Jury w składzie Marek Wilczyński, Giannalberto Bendazzi i Katarina Minichova (filmy krótkometrażowe) oraz Tadeusz Sobolewski, Kathy Rose i David Dinnell (filmy pełnometrażowe) przyznało następujące nagrody:

GRAND PRIX/ ZŁOTY PEGAZ
FUGUE FOR CELLO, TRUMPET AND LANDSCAPE / FUGA NA WIOLONCZELĘ, TRĄBKĘ I PEJZAŻ, Jerzy Kucia, Poland, 18’
Za bycie jednym z najlepszych przykładów pół-abstrakcyjnej animacji jaką kiedykolwiek stworzono.

II NAGRODA/ SREBRNY PEGAZ/ NAGRODA NARODOWEGO INSTYTUTU AUDIOWIZUALNEGO
PILOTS ON THE WAY HOME, Priit Pärn, Olga Pärn, Kanada/Estonia, 16’
Za wytrawny humor i innowacyjną grafikę, dzięki której film trafnie przedstawia ludzkie życie.

d1ojtj5

III NAGRODA/ BRĄZOWY PEGAZ
CHINA VIOLET, David Ehrlich, China/USA, 3’15’’
Film, który podsumowuje wieloletnie poszukiwania kształtów w połączeniu z dźwiękiem i kolorem oraz tworzy harmonijną całość tych elementów.

NAGRODA ZA NAJLEPSZY FILM MUZYCZNY
THE SLEEPWALKER / SONÁMBULO, Theodore Ushev, Kanada, 4’20’’
Film, który przekształca ponury umysł Garcí Lorca w obrazowy i barwny taniec.

NAGRODA SPECJALNA ZA NAJLEPSZY FILM PEŁNOMETRAŻOWY
EDEN'S EDGE/ NA SKRAJU EDENU, Gerhard Treml, Leo Calice, Austria, USA, 61'
Nagrodę w kategorii „Najlepszy film pełnometrażowy” przyznajemy filmowi Eden’s Edge autorstwa Gerhard’a Treml’a i Leo Calice. Eden’s Edge wyraża ducha festiwalu Animator w promocji formy, jaką jest animacja. Treml i Calice stworzyli niezwykle bogate dzieło przy użyciu minimalnych środków. Dziewięć odsłon Eden’s Edge, w swoich oszczędnych kompozycjach ukazanych z dalszej perspektywy wizualnej, przywołuje współczesne metody obserwacji i łączy je, tworząc szczególnie rozległy portret kulturowy.

NAGRODA SPECJALNA STOWARZYSZENIA FILMOWCÓW POLSKICH ZA NAJLEPSZY POLSKI FILM KRÓTKOMETRAŻOWY
HOME / DOM, Agnieszka Borowa, Poland, 14’22’’
Film, który w innowacyjny sposób porównuje przeszłość oraz skomplikowaną i bolesną teraźniejszość.

d1ojtj5

NAGRODA SPECJALNA REKTORA UNIWERSYTETU ARTYSTYCZNEGO W POZNANIU ZA NAJLEPSZY FILM STUDENCKI
HARD TO BE A SPARROW / TRUDNO VOROBYU, Darya Vyatkina, Russia, 7’55’’
Pełna werwy, minimalistyczna animacja i design, które opowiadają historię o przetrwaniu i wolności.
NAGRODA SPECJALNA IM. WOJCIECHA JUSZCZAKA ZA SZCZEGÓLNE WALORY ARTYSTYCZNE WORLD OF TOMORROW, Don Hertzfeldt, USA, 17'

NAGRODA PUBLICZNOŚCI
WORLD OF TOMORROW, Don Hertzfeldt, USA, 17'

KRYSZTAŁOWY PEGAZ ZA CAŁOKSZTAŁT TWÓRCZOŚCI
Raoul Servais
Nagrodzone filmy będzie można obejrzeć 17. lipca w Kinie Muza.

d1ojtj5

Za nami 7 intensywnych dni, wypełnionych pokazami, koncertami, warsztatami i spotkaniami. W ponad 70 wydarzeniach wzięło udział blisko 18 000 osób! Do Poznania przyjechali animatorzy i animatorki oraz ludzie związani z branżą filmową z całego świata. W ostatnich dniach na ulicach miasta spotkać można było m.in. Erica Goldberga - animatora związanego zarówno z Warner Bros jak i Disney Studio, reżysera filmu „Pocahontas”, który spotkał się kilkakrotnie z widzami Animatora i zachwycił ich swoją otwartością i ogromnym poczuciem humoru. Wśród gości festiwalu wyróżnić należy również: Raoula Servaisa – belgijskiego reżysera i animatora, autora kilkunastu filmów krótkometrażowych i pełnometrażowych, laureata wielu nagród, m.in. na Festiwalu Filmowym w Wenecji, Cannes oraz w Annecy, który w czwartkowy wieczór otrzymał specjalną Nagrodę Festiwalu Animator za całokształt twórczości, Giannalberto Bendazziego – włoskiego teoretyka filmu animowanego, autora wielu książek, w tym tłumaczonej na kilka języków „Cartoons − 100
Years of Cinema Animation”, laureata Award for Outstanding Achievement in Animation Theory na Animafest w Zagrzebiu, Katarinę Minichovą – dyrektorkę programową Biennale Animacji w Bratysławie, Davida Dinnella – Dyrektora Programowego Ann Arbor Film Festival, Marka Wilczyńskiego – mieszkającego w USA kompozytora i wykonawcę, współpracującego z takimi reżyser(k)ami, jak Ryszard Antoniszczak, Jerzy Kucia, Marek Serafiński, czy Alina Skiba oraz Kathy Rose – wybitną amerykańską animatorkę i performerkę, łączącą animację z tańcem.

W tym roku Klub Festiwalowy usytuowany był w Parku im. H. Wieniawskiego, co wielu naszych Widzom przypadło do gustu. Co wieczór odbywały się tam prezentacje projektów łączących muzykę, film, wideo oraz ruch i taniec, jak również pokazy filmów w ramach tzw. Kina Nocnego.

Festiwal zainaugurował „dIP” - performens audiowizualny autorstwa Jakuba Lecha i Bogumiła Misali, należących do interdyscyplinarnej formacji IP Group z Wrocławia. W Klubie Festiwalowym wystąpili również Grzegorz Pleszyński z Jerzym Mazzollem i Sławomirem Szudrowiczem (projekt „Dźwięk buduje obraz”), brytyjski duet Sculpture, Marek Wilczyński oraz międzynarodowa grupa artystów, w tym Andrea Martignoni i Saul Saguatti z Włoch, Audrey Coïaniz z Francji oraz An On Bast (Anna Suda), Ewa Borysewicz i Zbigniew Czapla z Polski.

d1ojtj5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ojtj5