Zapomniani bohaterowie Sierpnia - premiera "Strajku" Schlondorffa
W listopadzie go艣cili艣my ekip臋 "Strajku" na planie filmowym w Stoczni Gda艅skiej. W poniedzia艂ek do Gda艅ska przyjecha艂 re偶yser, Volker Schl艖ndorff, i odtw贸rca roli Lecha Wa艂臋sy, Andrzej Chyra. W kinie Neptun odby艂a si臋 uroczysta gda艅ska premiera filmu "Strajk. Bohaterka z Gda艅ska".
Film by艂 ju偶 co prawda pokazywany w Gda艅sku, i to nawet dwukrotnie, ale na p贸艂konspiracyjnych, zamkni臋tych pokazach. Obejrza艂a go w贸wczas Anna Walentynowicz, kt贸rej biografia pos艂u偶y艂a za kanw臋 scenariusza i filmu. Po projekcji Walentynowicz swego negatywnego zdania o scenariuszu nie zmieni艂a: nadal uwa偶a "Strajk" za oburzaj膮co nieprawdziwy obraz jej w艂asnego 偶ycia i protestuj膮cych w 1980 roku robotnik贸w. Nie chc臋 si臋 spotyka膰 ze Schl艖ndorffem - powiedzia艂a "Dziennikowi Ba艂tyckiemu", gdy znany by艂 ju偶 termin gda艅skiej premiery filmu. On m贸g艂by si臋 spotka膰 co najwy偶ej z moim adwokatem. Obecnie Anna Walentynowicz jest w szpitalu, wi臋c tak czy inaczej do spotkania bohaterki sierpniowego strajku i niemieckiego re偶ysera, opowiadaj膮cego histori臋 jej 偶ycia, nie dojdzie.
Swoj膮 艣wiatow膮 premier臋 "Strajk" mia艂 w Berlinie 31 stycznia. Film przyj臋to owacjami. Dzie艂o Schl艖ndorffa zd膮偶y艂o te偶 zdoby膰 pierwsze nagrody. W艣r贸d tegorocznych Bawarskich Nagr贸d Filmowych, jednych z najwa偶niejszych niemieckich wyr贸偶nie艅, znalaz艂y si臋 nagrody dla Kathariny Thalbach, odtwarzaj膮cej posta膰 Anny Walentynowicz, oraz dla operatora Andreasa Hoefera.
W filmie kamera towarzyszy bohaterce, granej przez Thalbach, od grudnia 1970 roku. Ogl膮damy uliczne walki Grudnia i ubeckie wi臋zienia, potem towarzyszymy Agnieszce Kowalskiej - takie nazwisko nosi filmowa Walentynowcz - w konspiracyjnych spotkaniach i akcjach, podejmowanych w Stoczni Gda艅skiej, wreszcie - ogl膮damy historyczne wydarzenia Sierpnia 80 roku. Gdy zostaj膮 parafowane porozumienia sierpniowe, filmowa Walentynowicz usuwa si臋 w cie艅, pozostawiaj膮c innym konsumowanie owoc贸w zwyci臋stwa.
Czy film jest zatem oddaniem sprawiedliwo艣ci tym, kt贸rzy s膮 cichymi, lecz zapomnianym bohaterami Sierpnia `80? Jak膮 wizj臋 najwa偶niejszego rozdzia艂u powojennej historii Polski stworzy艂 niemiecki re偶yser? O tym b臋dzie si臋 - na pewno gor膮co - dyskutowa膰 na specjalnym zamkni臋tym pokazie, organizowanym nazajutrz po uroczystej premierze przez "Dziennik Ba艂tycki" i dystrybutora filmu, firm臋 Best Film.
W gda艅skiej debacie wok贸艂 filmu "Strajk" zapowiedzieli sw贸j udzia艂 m.in. obecni pracownicy Stoczni Gda艅skiej, Bo偶ena Rybicka-Grzywaczewska, kt贸ra w Sierpniu 80 wsp贸艂prowadzi艂a strajkowe modlitwy, Maciej Grzywaczewski, uczestnik strajku, jeden z "wykonawc贸w" s艂ynnych tablic ze strajkowymi postulatami, oraz jeden z inicjator贸w strajku Jerzy Borowczak.
We wtorek (20.02) o godzinie 18.30 w gda艅skim kinie Kameralne rozpocznie si臋 specjalny pokaz filmu "Strajk. Bohaterka z Gda艅ska" pod patronatem "Dziennika Ba艂tyckiego". Bezpo艣rednio po projekcji rozpocznie si臋 dyskusja.