Zbrodnia czy wypadek? Nadchodzi finał serialu "Belfer"
Doskonale zna polską literaturę, potrafi rozmawiać z młodzieżą – po prostu nauczyciel ideał! A przy okazji świetnie sprawdza się w roli detektywa. Kto? Oczywiście Maciej Stuhr jako Belfer. Czy tym razem też uda mu się rozwikłać zagadkę? Wyczekiwany finał 3. sezonu kultowego serialu już 20 października na CANAL+ online!
A jest na co czekać. Krytycy filmowi bardzo wysoko oceniają tę część "Belfra". Wielu z nich uważa, że to najlepszy sezon tego serialu! Doceniają małomiasteczkowy klimat, podobny do tego z pierwszej części, nadmorskie plenery (serial kręcono m.in. w Ustce), akcję, która wyprowadza widzów w pole i trzyma w napięciu, a także doskonałą obsadę, zarówno weteranów ekranu, jak i filmowej młodzieży. Główne role grają Maciej Stuhr, Roma Gąsiorowska, Jacek Koman, Katarzyna Herman, Mirosław Baka, Marek Kalita i Agata Kulesza. W rolę zbuntowanych nastolatków wcielili się: Michael Zieliński, Wiktoria Kruszczyńska, Kamil Pudlik, Hubert Miłkowski i Karolina Kowalska. O tych młodych z pewnością jeszcze usłyszymy.
Śledztwo sentymentalne?
Dzięki "Ostatniej lekcji", bo taki podtytuł ma trzecia seria, poznajemy wreszcie przeszłość głównego bohatera. Wiemy, że pochodzi z małego nadmorskiego miasteczka Małomorza (nie szukajcie go na mapie, jest fikcyjne!), a jego ojciec jest kapitanem statku. I właśnie w rodzinnym mieście Pawła Zawadzkiego rozgrywa się akcja tej części przygód nietuzinkowego polonisty.
Do domu rodzinnego nie wraca się bez powodu. Wypuszczony z więzienia i oczyszczony z zarzutów Belfer zrobił to, bo po prostu nie ma innego pomysłu na siebie, a za bramą czekał na niego jego ojciec. Wrócił. W nadmorskim miasteczku porwała go fala wspomnień i sentymentów, byłych dziewczyn, starego dobrego rocka i plakatów wiszących w dziecięcym pokoju. Na światło dzienne wychodzą także wzajemne animozje i nierozwiązane konflikty z ojcem. Tylko przypływowi plotek i ciekawskich spojrzeń znajomych z przeszłości oraz sąsiadów Belfer jak falochron dzielnie stawia opór.
Ten rejs skrywa tajemnicę
Zaczyna uczyć w liceum i pod opiekę dostaje bandę, która nie stroni od używek, ekscentrycznych zachowań oraz kocha sekrety. I to przez tę młodzież zaczynają się jego kłopoty. Z wakacyjnego integracyjnego rejsu szkolnego, którym dowodzi Zawadzki, a statkiem kieruje jego ojciec kapitan, nie wraca jeden chłopak. Utonął? Został zamordowany? Popełnił samobójstwo? Wyemigrował? Uciekł? Nikt nie wie, co stało się z Kacprem. Na dodatek po miejscowości krążą plotki, że to syn starego Zawadzkiego, czyli… brat Belfra.
Tropy są dwa: kapok unoszący się na falach i trup młodego mężczyzny ze zmasakrowaną twarzą, wyłowiony z morza kilka dni po powrocie młodzieży z rejsu. Rodzice twierdzą, że to nie Kacper, ale czy mówią prawdę? Może ukrywają jakąś rodzinną tajemnicę? Może ktoś ich szantażował, a oni nie spełnili jego żądań? Belfer i policja szukają trochę po omacku. Młodzież nie do końca mówi prawdę, a rodzice chłopaka nie wiedzą nic o jakichkolwiek problemach syna. Co stało się z Kacprem?
Kapitan na plaży
Sprawa robi się coraz bardziej skomplikowana, gdy ktoś włamuje się do domu Kapitana. Stary Zawadzki nie jest wylewny i zbywa Belfra jak może. Wkrótce Paweł znajduje go nad ranem martwego na plaży. Czy śmierć ojca Belfra ma związek z zaginięciem Kacpra? A może to jakieś porachunki? I czego szukał włamywacz? Oczywiście mógł to być także nieszczęśliwy wypadek. Nawet wytrawny wilk morski może nie dać rady falom. Pytania się mnożą, a Belfer błąka się po znajomych uliczkach rodzinnego Małomorza w poszukiwaniu odpowiedzi. To niełatwe, bo jak to w małych miasteczkach bywa, najważniejszy jest układ, który pozwala utrzymać mieszkańców w ryzach i stworzyć klimat do życia bez nagłych zwrotów akcji i niebezpieczeństw. Ci, co rządzą, mają kasę, kontakty, możliwości. A reszta, nawet jak coś wie, to boi się mówić.
Młodzież nadaje ton
Trzeci "Belfer" to nie tylko tropienie skomplikowanych zagadek i wieczne rozmowy, przesłuchania, by odkryć prawdę. Fabuła kipi od podnoszących ciśnienie scen akcji, w których wstrzymujemy oddech i trzymamy kciuki za pozytywnych bohaterów. Widzowie powinni przygotować się na niespodzianki. Takich zaskakujących zwrotów akcji i nieoczekiwanych wydarzeń spodziewać się nie będą nawet wytrawni znawcy filmów i seriali sensacyjnych. Uprawdopodobniają je świetne kreacje aktorskie i doskonałe oko reżysera obsady do młodych aktorów. Poprzednie serie "Belfra" były początkiem karier wielu znanych i lubianych obecnie aktorek. W 1. serii Sandra Drzymalska zagrała rolę Oli Kaczmarek, która przygotowywała się do udziału w olimpiadzie polonistycznej. Teraz jest aktorką z nominacją do Polskiej Nagrody Filmowej "Orzeł" w kategorii główna rola kobieca. To odtwórczyni roli Kasandry w nominowanym do Oscara filmie Jerzego Skolimowskiego "IO". Eliza Rycembel, która w tej samej części zagrała Luizę Długosz, jest laureatką Orła za drugoplanową rolę kobiecą w filmie "Boże Ciało", grała także w filmie "Ciemno, prawie noc". Była również młodą Agnieszką Osiecką w serialu o legendarnej polskiej autorce tekstów piosenek.
W trzeciej części "Belfra" licealistów zagrali m.in. Michael Zieliński, Wiktoria Kruszczyńska, Kamil Pudlik, Hubert Miłkowski czy Karolina Kowalska. Zieliński, czyli filmowy ekscentryk Kacper Krynicki, stworzył podobną postać w "Zielonej granicy" Agnieszki Holland. Huberta Miłkowskiego mogliśmy już zobaczyć w serialu "Kruk" i filmie "Hiacynt". Wiktoria Kruszczyńska, czyli filmowa córka komisarz Ewy Krawiec – Ada, była już Olą w komedii "Masz ci los" i Basią w filmie "Wszystkie nasze strachy" z Dawidem Ogrodnikiem. Kolejne świetne role młodych są tylko kwestią czasu.
Maciej Stuhr i inni, czyli plejada gwiazd
Tytułowy "Belfer" to popisowa rola Macieja Stuhra. Gra honorowego, uczciwego oraz doświadczonego przez życie faceta i nauczyciela. Jest sprawiedliwy i potrafi rozsadzić od środka każdy chory układ, jak samotny jeździec znikąd w ukochanych przez starsze pokolenie westernach. Dużo uroku dodaje mu jego przeszłość i sentymentalne wspomnienia z młodości. Wiele dowiadujemy się o nim także, obserwując jego utarczki z ojcem. Pod maską twardziela Paweł Zawadzki chowa nie tylko wyjątkowy talent pedagogiczny (świetnie dogaduje się z młodzieżą i czuje się za nią odpowiedzialny), ale i uczucia, męską wrażliwość oraz emocje.
W poszukiwaniu odpowiedzi na piętrzące się pytania i zagadki Belfer ściga się z miejscową policjantką, swoją byłą dziewczyną, Ewą Krawiec. Delikatna, opiekuńcza mama dorastającej córki, samotna kobieta, która szuka idealnego partnera, podczas policyjnych akcji zmienia się w rasową detektyw. Na początku jest stanowczo… za mało stanowcza. Widzowie mogą podejrzewać ją o brak doświadczenia i niekompetencję. Z czasem – gdy zdobywa nowe informacje – przepoczwarza się w prawdziwą policyjną panią komisarz – bullterrierkę, która dla triumfu dobra jest w stanie poświęcić nawet życie. Te dwa oblicza doskonale skleiła w jedną postać Roma Gąsiorowska, której do tej pory nie widzieliśmy w takiej "policyjnej" roli.
Naturalny, szorstki w obyciu kapitan, który pod maską twardziela chowa wiele ciepłych, ojcowskich emocji i uczuć, to oczywiście Jacek Koman. Skryty uparciuch z jakiegoś powodu nie chce wtajemniczać Belfra w swoje aktualne życie. Zgrywa stanowczego i doświadczonego kapitana statku i ojca, który ze wszystkim poradzi sobie samodzielnie.
W rolę mocno antypatycznego, śliskiego szefa Ewy Krawiec wcielił się specjalista od ról niewyraźnych typów, wzbudzających niechęć, Marek Kalita. Funkcjonujące na zasadach obopólnego komfortu i korzyści małżeństwo lokalnych władców bursztynu i rodziców zaginionego Kacpra odegrali uległa i wystraszona tym razem Katarzyna Herman oraz bezwzględny człowiek-maska Mirosław Baka. Na uwagę zasługuje także epizodyczna rola Agaty Kuleszy – patomorfolożka, dla której żadne zwłoki nie są problemem, potrafi w jednej sekundzie zamienić się w przerażoną i wystraszoną ofiarę.
Reżyserii serialu "Belfer 3" podjął się Łukasz Grzegorzek, zdobywca nagrody w kategorii najlepsza reżyseria na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w 2021 roku za film "Moje wspaniałe życie". Dla wielbicieli ciekawostek warto dodać, że Grzegorzek zwykle występuje w swoich filmach w epizodach. W serialu jest dyżurnym policjantem, który nie chce odebrać wcześniej swojego dziecka z przedszkola.
Filmowy debiut Waglewskiego
Serial wyposażono także w doskonałą ścieżkę dźwiękową. Autorem soundtracku jest Emade, czyli Piotr Waglewski, syn Wojciecha i połowa zespołu Fish Emade Tworzywo. To pierwszy filmowy projekt jednego z braci Waglewskich, prywatnie fana serialu "Belfer". Na ścieżce dźwiękowej Emade inspirował się mroczną ambientową muzyka klubową. Pobieżnie słuchał muzyki z poprzednich części. – Nie chciałem się nią inspirować, ale stworzyć zupełnie nową jakość – wyjaśniał dziennikarzowi. To nie wszystkie muzyczne akcenty w serialu. W roli Kuby, kolegi Kacpra, wystąpił jeden z najbardziej obiecujących raperów młodego pokolenia – Mateusz "Asthma" Wardyński. W odcinkach można posłuchać także przebojów popularnych zespołów i artystów, tj. Kwiatu Jabłoni, PR0BL3M czy Ralpha Kamińskiego.
Jeśli śledzicie losy Belfra w Małomorzu, do oglądania finałowych odcinków na pewno namawiać was nie potrzeba. Jeśli jednak z jakiegoś powodu do tej pory jeszcze nie sięgnęliście na platformie CANAL+ online po nowy sezon "Belfra", koniecznie nadróbcie braki. Zobaczycie nowoczesne, doskonale nakręcone i zmontowane kino ze świetnymi kreacjami aktorskimi oraz przemyślaną, dopracowaną intrygą. "Belfer" zapewni wam rozrywkę na wysokim poziomie. Poziomie sygnowanym przez CANAL+.
P.S. Nie liczcie na to, że wcześniej niż w ostatnim odcinku dowiecie się całej prawdy. Belfer niechętnie zdradza swoje tajemnice.
Nie tylko "Belfer". Polecamy dobre seriale
Gdy już dowiecie się, co stało się z Kacprem i Kapitanem oraz jaki los spotkał pozostałych bohaterów "Belfra", warto wybrać inne propozycje CANAL+ online. Szczególnej uwadze polecamy 3 serie detektywistycznego serialu "Kruk". Bohater wraca w rodzinne strony, by odkryć, kto porwał 11-letniego chłopca, i rozliczyć się ze swoją przeszłością.
Warto obejrzeć także opowieść o nastolatkach z drużyny footbolowej, które przeżyły katastrofę samolotu. Mroczna przeszłość dopada je po wielu latach. Czy powiedzą, co zrobiły w lasach Ontario, by przetrwać, a może nadal będą milczeć, pozbywając się ciekawskich? Na CANAL+ online dostępne są już 2 sezony "Yellowjackets" z Juliette Lewis, Christiną Ricci i Melanie Lynskey.
Jeśli lubicie mroczne skandynawskie kino, obejrzyjcie śledztwo dotyczące handlu ludźmi i tajemniczych zaginięć dzieci. Dwa sezony "DNA", w którym zagrali Anders W. Berthelsen, Charlotte Rampling i Polka Zofia Wichłacz, czekają na CANAL+ online.
Spóźnialscy powinni także koniecznie sprawdzić, co dzieje się na ostrym dyżurze w warszawskim szpitalu. Na oddziale rządzi straumatyzowany, ale potężny, bo ma życie innych w rękach, Andrzej Chyra ("SORtownia").
Warto także zobaczyć genialną i niezwykle staranną filmowo i scenariuszowo walkę właścicieli dwóch zakładów pogrzebowych prowadzonych przez Piotra Roguckiego i Roberta Więckiewicza w niewielkim, prowincjonalnym miasteczku ("Minuta ciszy").
Sensacyjnego, kryminalnego kina dobrej jakości na platformie CANAL+ online jest w bród. Wystarczy tylko zasiąść przed ekranem i wybrać coś dla siebie. Na jesienne zimne i ciemne wieczory jak znalazł.