Trwa ładowanie...
d1bufl8
11-02-2002 01:00

Zdjęcia do "Zemsty" na zamku w Ogrodzieńcu

d1bufl8
d1bufl8

Ekipa realizująca "Zemstę" w reżyserii Andrzeja Wajdy zakończyła w sobotę, 9 lutego pierwszy dzień zdjęciowy w Zamku Ogrodzienieckim na Śląsku.

W nakręconych w sobotę scenach wzięli udział Janusz Gajos, Daniel Olbrychski, Katarzyna Figura, Agata Buzek i Rafał Królikowski.

Jestemy po pierwszym dniu zdjęciowym. Pogoda nie dopisała, ale kręcilimy przez dziewięć godzin mimo padającego deszczu - powiedziała Bogumiła Kałuska z biura prasowego filmu.

W sobotę na plan przyjechało pięciu aktorów. Zanim jednak w Ogrodzieńcu ustawiono kamery, do pracy musiała przystąpić ekipa wytwarzająca sztuczny nieg. Zdjęcia w Ogrodzieńcu mają z założenia być realizowane w scenerii zimowej, tymczasem plany ekipy pokrzyżowała pogoda - jeszcze kilka tygodni temu w okolicach zamku panowała zima, teraz nieg stopniał. W związku ze zmianą pogody wynajęto firmę, która na potrzeby realizacji filmów wytwarza sztuczny nieg.

d1bufl8

Zdjęcia na zamku w Ogrodzieńcu - które będą stanowić główną częć filmu - mają potrwać przynajmniej do 26 lutego. Pierwsze dwa dni zdjęciowe "Zemsty" ekipa spędziła w kociołach Karczewa, Warszawy i Mariańskiego Porzecza. Z Ogrodzieńca ekipa przeniesie się z powrotem do Warszawy, gdzie powstaną zdjęcia w halach Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych. Zakończenie zdjęć w stolicy zaplanowane jest na 28 marca. Film ma trafić do kin jesienią. Jego budżet wynosi ok. 10 mln zł.

W filmowej adaptacji "Zemsty" Aleksandra Fredry wystąpią m.in.: Janusz Gajos - jako Czenik, Andrzej Seweryn - Rejent, Roman Polański - Papkin, Agata Buzek - Klara, Katarzyna Figura - Podstolina, Lech Dyblik - Śmigalski, Daniel Olbrychski -Dyndalski, Rafał Królikowski - Wacław. Autorem zdjęć jest Paweł Edelman. Muzykę do filmu ma napisać Wojciech Kilar.

Zamek w Ogrodzieńcu jest uznawany za jeden z najpiękniejszych tego typu obiektów w Polsce. Pierwszy gród powstał na tej ziemi już za czasów Bolesława Krzywoustego. Murowany zamek wybudowano prawdopodobnie za panowania Kazimierza Wielkiego.

W XVI wieku właciciel zamku przebudował go - po rozebraniu gotyckiej warowni wzniósł renesansową rezydencję obronną, wzorowaną na Wawelu. Budowla została zniszczona w czasie najazdu Szwedów, od tamtego czasu zamek zmieniał właciciela i systematycznie niszczał. Kolejni właciciele rozbierali mury zamkowe, kamień wykorzystywali do wznoszenia innych budynków.

d1bufl8

Dzi zamek otoczony jest 400-metrowym murem, połączonym ze skałami wapiennymi. Na terenie jego terenie znajduje się m.in. dziedziniec rycerski, na jednej z kondygnacji była piękna sala balowa. Zamek ogrodzieniecki mimo swojego ogromu nigdy nie był twierdzą obronną, ale magnacką rezydencją. Dlatego poddał się atakom Szwedów i dzi stanowi ruinę. Każdego roku w Ogrodzieńcu są organizowane turnieje rycerskie i zawody łucznicze.

d1bufl8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1bufl8