Trwa ładowanie...
d32ygr9

Zenon Laskowik

Najnowsze informacje
4.5
(348 głosów)
Oceń:
Miejsce urodzenia:

Powiat wołkowyski (obecnie Białoruś)

Filmografia:
d32ygr9

Polski satyryk, aktor, artysta kabaretowy, listonosz, twórca słynnego w okresie PRL kabaretu "Tey" w Poznaniu.

Zenon Laskowik urodził się 26 marca 1945 roku w Rekściu koło Grodna, obecnie jest to Białoruś. Od najmłodszych lat przejawiał zdolności satyryczne, udzielając się w lokalnych kabaretach. Ukończył Liceum Ogólnokształcące im. Heliodora Święcickiego w Międzyrzeczu. Absolwent Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu.

W 1970 roku wraz z Krzysztofem Jaślarem założył kabaret "Tey". Był autorem wielu skeczy, które najpierw wygłaszał w duecie z Januszem Rewińskim, a potem z Bohdanem Smoleniem. W latach 90-tych Laskowik wycofał się z życia medialnego i rozpoczął pracę jako listonosz w Poznaniu. Ponadto w Poznaniu założył Kabareciarnię Laskowika.

Laskowik nawet jako listonosz nie rezygnował z poczucia humoru. Kiedy pracownik Samodzielnej Pracowni Inżynierii Rehabilitacyjnej i Biomechaniki IBIB PAN w Poznaniu umieścił pod pokrywą skrzynki na listy napis "Dzień dobry panie listonoszu nasz", Laskowik następnego dnia odpisał: "Pan z wami".

W 2003 powrócił na estradę. Powrót Laskowika na scenę kabaretową spotkał się z dobrym przyjęciem publiczności. Wystąpił m.in. w spektaklu pt. "Niespodziewane powroty, czyli twórzmy klimacik", a także "O'Pyra za 3 grosze plus VAT". Prowadzi kabaret w Poznaniu w odnowionym kino-teatrze APOLLO.

Zenon Laskowik użyczył również swojego głosu jednemu z bohaterów polskiej wersji językowej filmu animowanego "Mój brat niedźwiedź" (2003). W 2011 roku został laureatem (razem z Waldemarem Malickim) Telekamery Tele Tygodnia w kategorii Rozrywka.

Zenon Laskowik ma żonę, Olę oraz córkę, Annę.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d32ygr9
d32ygr9
d32ygr9