Zenon Laskowik
Miejsce urodzenia: | Powiat wołkowyski (obecnie Białoruś) |
Filmografia: | Mój brat niedźwiedź (2003) (Rutt) Filip z konopi (1981) (Fachowiec) |
Polski satyryk, aktor, artysta kabaretowy, listonosz, twórca słynnego w okresie PRL kabaretu "Tey" w Poznaniu.
Zenon Laskowik urodził się 26 marca 1945 roku w Rekściu koło Grodna, obecnie jest to Białoruś. Od najmłodszych lat przejawiał zdolności satyryczne, udzielając się w lokalnych kabaretach. Ukończył Liceum Ogólnokształcące im. Heliodora Święcickiego w Międzyrzeczu. Absolwent Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu.
W 1970 roku wraz z Krzysztofem Jaślarem założył kabaret "Tey". Był autorem wielu skeczy, które najpierw wygłaszał w duecie z Januszem Rewińskim, a potem z Bohdanem Smoleniem. W latach 90-tych Laskowik wycofał się z życia medialnego i rozpoczął pracę jako listonosz w Poznaniu. Ponadto w Poznaniu założył Kabareciarnię Laskowika.
Laskowik nawet jako listonosz nie rezygnował z poczucia humoru. Kiedy pracownik Samodzielnej Pracowni Inżynierii Rehabilitacyjnej i Biomechaniki IBIB PAN w Poznaniu umieścił pod pokrywą skrzynki na listy napis "Dzień dobry panie listonoszu nasz", Laskowik następnego dnia odpisał: "Pan z wami".
W 2003 powrócił na estradę. Powrót Laskowika na scenę kabaretową spotkał się z dobrym przyjęciem publiczności. Wystąpił m.in. w spektaklu pt. "Niespodziewane powroty, czyli twórzmy klimacik", a także "O'Pyra za 3 grosze plus VAT". Prowadzi kabaret w Poznaniu w odnowionym kino-teatrze APOLLO.
Zenon Laskowik użyczył również swojego głosu jednemu z bohaterów polskiej wersji językowej filmu animowanego "Mój brat niedźwiedź" (2003). W 2011 roku został laureatem (razem z Waldemarem Malickim) Telekamery Tele Tygodnia w kategorii Rozrywka.
Zenon Laskowik ma żonę, Olę oraz córkę, Annę.
Komentarze