"Złamane paznokcie", czyli spektakl o Marlenie Dietrich

"Złamane paznokcie. Rzecz o *Marlenie Dietrich" to kolejne polskie przedstawienie, które przedstawia w listopadzie awangardowy, nowojorski teatr La MaMa.*

"Złamane paznokcie", czyli spektakl o Marlenie Dietrich
Źródło zdjęć: © PAP/EPA

Spektakl Wrocławskiego Teatru Lalek o głośnej gwieździe filmów Josefa von Sternberga zainteresował publiczność, ale też krytykę.

"New York Times" - co się nieczęsto zdarza - opublikował w środę tekst pełen superlatyw pod adresem polskich artystów, a zwłaszcza Anny Skubik. Autorka recenzji, Anita Gates, nazywa monodram z lalką efektownym, "fascynującym, sprawnie zrealizowanym i zapadającym w pamięć, w którym Anna Skubik łączy dowcip z powagą".

Spektakl nawiązuje do losów urodzonej w 1901 r. aktorki i piosenkarki, która z Niemiec wyemigrowała do Ameryki z powodów politycznych, ale też w poszukiwaniu sławy. Ambicją Skubik nie jest jednak przedstawienie biografii wybitnej artystki. Wzbogaca spektakl o sporo fantazji.

"Od samego początku jest to wyobrażenie moje, czyli Glorii, czyli Ani Skubik, o byciu gwiazdą" - wyjaśnia aktorka w rozmowie z PAP koncepcję roli.

Przedstawienie wydobywa relacje między Marleną a jej opiekunką i pielęgniarką Glorią. Jedna nie może żyć bez drugiej. Jest to niezdrowa miłość, silne uzależnienie.

Zastosowanie techniki lalkarskiej pozwala twórcom (autorem tekstu i reżyserem jest Romuald Wicza-Pokojski, a autorem opracowania muzycznego Igor Nowicki) na wydobycie niepowtarzalnych znaczeń i emocji.

Lalkarstwo - przekonuje odtwórczyni obydwu ról - daje niesamowitą możliwość ukazania emocjonalnej więzi między dwoma istotami, które są sobą zmęczone, nie chcą być razem, ale nie potrafią żyć oddzielnie.

"Lalka jest uzależniona od żywej aktorki i beze mnie nie może istnieć ani w teatralnym świecie, ani poza nim. Jest kawałkiem materiału, gąbki. Dopiero kiedy ją ożywiamy, staje się rzeczywistą postacią" - podkreśla Skubik.

Aktorka jest zadowolona z przyjęcia "Złamanych paznokci" przez amerykańskiego widza, docenia jego ciekawość, wnikliwość i reakcje na humor. "Dla mnie przedstawienie brzmi dużo lepiej po angielsku i wszystkie sensy są dużo lepiej wychwytywane" - zapewnia.

Premiera miała miejsce w La MaMa 11 listopada w ramach festiwalu poświęconego sztuce lalkarskiej. Monodram będzie wystawiany do najbliższej niedzieli. Wcześniej gościem festiwalu był Białostocki Teatr Lalek.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)

Zobacz także:

**[

JASKÓŁKA LATA W BIELIŹNIE ]( http://film.wp.pl/jaskolka-lata-w-bieliznie-6025278372508801g ) * *[

TYCH ZDJĘĆ WSTYDZĄ SIĘ GWIAZDY ]( http://film.wp.pl/gwiazdy-w-najbardziej-zenujacych-momentach-6025280354886273g ) * *[

TAK ZARABIAJĄ DZIECI POLSKICH GWIAZD ]( http://film.wp.pl/nowa-generacja-najlepszych-polskich-aktorow-6025279244911745g ) * *[

JAK DZIŚ WYGLĄDA KEVIN Z "CUDOWNYCH LAT"? ]( http://aleseriale.pl/gid,7111,img,243835,fototemat.html )**

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)