Trwa ładowanie...
Megafon.pl
15-01-2017 14:45

Zmarł William Peter Blatty, autor "Egzorcysty"

W wieku 89 lat zmarł pisarz i scenarzysta William Peter Blatty, twórca znany kinomanom przede wszystkim dzięki głośnemu "Egzorcyście".

Zmarł William Peter Blatty, autor "Egzorcysty"Źródło: Getty Images
d1zkww0
d1zkww0

Powieść "Egzorcysta" utrzymywała się na liście bestsellerów "New York Timesa" przez 57 tygodni. Na duży ekran trafiła dzięki reżyserowi Williamowi Friedkinowi w roku 1973. William Peter Blatty sam napisał scenariusz. Produkcja stała się hitem w box office, a także zdobyła szereg nominacji do Oscara - w tym dla najlepszego filmu. Do dziś nie udało się tego dokonać żadnemu innemu horrorowi. Amerykańska Akademia Filmowa ostatecznie przyznała dziełu statuetki za najlepszy scenariusz i najlepszy dźwięk. W 2010 roku obraz wpisany został na listę dziedzictwa narodowego USA.

Dorobek Blatty'ego jest jednak o wiele szerszy. Twórca jeszcze przed "Egzorcystą" napisał scenariusze m.in. do filmów "Człowiek Omega" (1971), "Urocza Lily" (1970), "Co robiłeś na wojnie, tatku?" (1966) czy "Różowa Pantera: Strzał w ciemności" (1964). Dwukrotnie artysta stanął na planie jako reżyser - filmów "The Ninth Configuration" (1980) i "Egzorcysta III" (1990). Regularnie publikował kolejne książki.

Informację o śmierci Blatty'ego przekazał światu za pośrednictwem Twittera William Friedkin.

d1zkww0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1zkww0