Trwa ładowanie...

Zmiany w oscarowym regulaminie. Jerzy Zelnik: "To robi się chore"

Jerzy Zelnik skrytykował zmiany, jakie wprowadziła Amerykańska Akademia Filmowa, by przeciwdziałać wykluczeniu mniejszości. Aktor jest oburzony.

Share
Jerzy Zelnik oburzony zmianami Amerykańskiej Akademii Filmowej
Jerzy Zelnik oburzony zmianami Amerykańskiej Akademii FilmowejŹródło: ONS
d3giu6f

Amerykańska Akademia Filmowa postanowiła, że o oscarową nominację dla najlepszego filmu będą mogły ubiegać się tylko te produkcje, które w określony sposób reprezentują mniejszości. Zmiany wejdą w życie od 2024 roku.

Od kilku lat organizatorzy najważniejszej filmowej gali na świecie byli krytykowani za staroświeckie podejście do nagradzanych tytułów. Również w kręgu zaszczytnej Akademii przeważali starsi, biali mężczyźni nominujący produkcje starszych, białych mężczyzn. Na tym polu również zastosowano zmiany, wprowadzając ponad 800 nowych członków z całego świata.

Od 2024 r. o nominację w kategorii Najlepszy film nie będą mogły ubiegać się produkcje, które nie spełnią minimum 2 z 4 nowych standardów. Chodzi o reprezentację mniejszości: na ekranie, w ekipie filmowej, na etapie powstawania oraz dystrybucji filmu.

d3giu6f

Portal wPolityce.pl zapytał sympatyzującego z prawicą aktora Jerzego Zelnika, co sądzi o zmianach wprowadzonych przez Akademię. Ten odpowiedział: - To robi się chore. Co innego, kiedy jest jakaś kolejka do kupienia towaru, to rozumiem, że trzeba mniejszościom czy poszkodowanym ludziom ustępować miejsca, ale w ocenie sztuki? To już jest przegięcie.

Zbigniew Rybczyński obiecuje Polsce Oscara. "Ten film może być podsumowaniem mojej pracy"

- Uważam to za chorą przesadę. Rozumiem, że obecnie cały świat choruje na te rasowe i postrasowe kompleksy, wynikające z ucisku mniejszości w przeszłości itd., ale poszło to w stronę ekstremalną, moim zdaniem przesadną. Trzeba to wyważać. Poprawność polityczna je własny ogon – kontynuował Zelnik.

Jerzy Zelnik w 1967 r. zagrał w filmie "Faraon" Jerzego Kawalerowicza, który został nominowany do Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny. Od tamtej pory kariera aktora mocno się zmieniła. Ostatnia nominacja na jego koncie to Wąż dla najgorszego aktora za rolę w filmie "Smoleńsk".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3giu6f

Podziel się opinią

Share
d3giu6f
d3giu6f