Trwa ładowanie...
05-06-2009 12:18

Znamy zwycięzców 49. Krakowskiego Festiwalu Filmowego

Znamy zwycięzców 49. Krakowskiego Festiwalu Filmowego
d2oln1r
d2oln1r

Film "Pizza w Auschwitz" izraelskiego reżysera Moshe Zimermana zdobył Grand Prix - nagrodę Złotego Smoka - w międzynarodowym konkursie 49. Krakowskiego Festiwalu Filmowego - poinformowała w piątek PAP rzeczniczka festiwalu Anna Dziedzic.

W konkursie międzynarodowym jury przyznało także trzy Srebrne Smoki dla najlepszych reżyserów. W kategorii filmu animowanego - dla grupy BIF z Francji za film "Dziesięć" ("Dix"); w kategorii filmu fabularnego - dla Richarda Penfolda i Samuela Hearna (Wielka Brytania)
za film "Muszę odejść" ("Leaving"), a w kategorii filmu dokumentalnego - dla Marcela Łozińskiego za film "Poste Restante".

W konkursie polskim Grand Prix - nagrodę Złotego Lajkonika - otrzymał film "Królik po berlińsku" w reżyserii Bartka Konopki. Srebrne Lajkoniki przypadły filmom: "Chemia" w reżyserii Pawła Łozińskiego (film dokumentalny); "Laska" w reżyserii Michała Sochy (film animowany) oraz "Echo" w reżyserii Magnusa von Horna (film fabularny).

W konkursie pełnometrażowych dokumentów Grand Prix - nagrodę Złoty Róg - otrzymał "Wybraniec" ("Unmistaken Child") w reżyserii Nati Baratza (Izrael). Srebrny Róg, za szczególne walory artystyczne, przypadł filmowi "Sergei uzdrowiciel" ("Sergei the Healer") w reżyserii Petteri Saario i Juha Taskinena (Finlandia). Jury przyznało również wyróżnienie filmowi "Ciotki" ("Rough Aunties") w reżyserii Kim Longinotto (Wielka Brytania). Nagrodę Publiczności otrzymali "Szczęściarze" w reżyserii Tomasza Wolskiego. To już drugi raz, gdy ten krakowski reżyser podbija serca widzów - na zeszłorocznym festiwalu triumfowała jego "Złota rybka".

d2oln1r

Nagroda Prezesa Stowarzyszenia Filmowców Polskich dla najlepszego montażysty filmu dokumentalnego została przyznana zmarłej w ubiegłym roku Katarzynie Maciejko-Kowalczyk, która zmontowała aż trzy konkursowe filmy.

W jury konkursów zasiedli m.in. pierwszy polski laureat Oscara reżyser Zbigniew Rybczyński, pisarz Stefan Chwin, reżyser teatralny Grzegorz Jarzyna, rosyjski filmowiec i pedagog Siergiej Miroszniczenko oraz polski filmowiec Bogdan Dziworski.

Gośćmi festiwalu byli m.in. Andrzej Wajda oraz amerykański reżyser filmów fabularnych i dokumentalnych, scenarzysta i aktor Paul Mazursky, który zaprezentuje swój najnowszy dokument "Yippee: A Journey to Jewish Joy". Film Mazursky'ego jest opowieścią o pielgrzymce 25 tys. chasydów z całego świata do grobu cadyka Nachmana w Humaniu na Ukrainie.

Ogłoszenie laureatów, wręczenie nagród i prezentacja nagrodzonych filmów odbyły się w czwartek późnym wieczorem w krakowskim kinie Kijów.

Podczas festiwalu razem z pokazami pozakonkursowymi zaprezentowano ponad 270 filmów z całego świata.

d2oln1r
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2oln1r

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj