Trwa ładowanie...
andrzej żuławski
01-12-2008 11:01

Żuławski odebrał nagrodę na łódzkim festiwalu Camerimage

Żuławski odebrał nagrodę na łódzkim festiwalu Camerimage
d1ksj6w
d1ksj6w

Reżyser Andrzej Żuławski odebrał w niedzielę wieczorem nagrodę "za całokształt twórczości dla reżysera ze szczególną wrażliwością wizualną" na odbywającym się w Łodzi 16. Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Plus Camerimage 2008.

Wcześniej w Muzeum Kinematografii otwarto wystawę plakatów do filmów reżysera; w trakcie trwania festiwalu prezentowana jest także retrospektywa jego filmów.

68-letni Andrzej Żuławski zadebiutował w 1971 roku filmem "Trzecia część nocy". Po zatrzymaniu przez cenzurę jego kolejnego filmu - "Diabeł" z 1972 roku - Żuławski postanowił wyjechać do Francji, gdzie mieszka od 1975 roku.

W Polsce artysta zrealizował w sumie cztery filmy: "Trzecią część nocy", "Diabła", "Na srebrnym globie" oraz kontrowersyjną "Szamankę".

d1ksj6w

Pierwszym filmem, który powstał we Francji, był głośny obraz z Romy Schneider "Najważniejsze to kochać". W 1980 roku nakręcił "Opętanie" z Isabelle Adjani, które przez wielu krytyków uważane jest za najwybitniejsze dzieło w jego dorobku. Potem były obrazy "Kobieta publiczna", "Błękitna nuta" i "Borys Godunow". Jego ostatnim filmem jest "Wierność" z 2000 roku z ówczesną żoną Sophie Marceau w roli głównej.

Dorobek artystyczny Żuławskiego obejmuje w sumie 12 filmów fabularnych, a także ponad 20 książek, o których pisze się, że są niezwykle wyrafinowane intelektualnie. Międzynarodową sławę zyskał jednak dzięki filmom, których oryginalny, pełen ekspresji styl wywołuje w widzach skrajne emocje.

Żuławski był już uhonorowany na Festiwalu Camerimage w 2002 nagrodą za duet, który stworzył wraz z autorem zdjęć Andrzejem J. Jaroszewiczem. W 1996 roku przewodniczył również jury w Konkursie Filmów Fabularnych na festiwalu.

Podczas tegorocznego Plus Camerimage 2008, który rozpoczął się w sobotę, o główne nagrody - Złotą, Srebrną i Brązową Żabę - rywalizują autorzy zdjęć do 16 filmów, w tym dwóch polskich obrazów. Gwiazdami tegorocznej imprezy są m.in. francuska aktorka Isabelle Huppert, amerykański aktor Viggo Mortensen oraz Alan Parker. Festiwal zakończy się 6 grudnia.

Plus Camerimage to jedyny na świecie festiwal poświęcony sztuce operatorskiej. Pierwsza edycja imprezy odbyła się w 1993 roku w Toruniu. Do Łodzi Festiwal przeniósł się w 2000 roku. Na Camerimage gościły gwiazdy światowego kina, m.in. reżyserzy Oliver Stone, David Lynch, Istvan Szabo oraz aktorzy Charlize Theron, Diane Kruger, Ralph Fiennes czy Val Kilmer.

d1ksj6w
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ksj6w

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj