Trwa ładowanie...

TOP 5: Dramaty wojenne

Tragizm wojny przybiera w produkcjach filmowych różną postać. Najczęściej reżyserowie decydują ukazać się go z perspektywy żołnierzy heroicznie walczących z wrogimi formacjami na linii frontu. Zdarza się jednak, że filmy wojenne bardziej koncentrują się na dramacie ludności cywilnej, nie uczestniczącej bezpośrednio w zmaganiach militarnych. Tego typu obrazy uświadamiają widzowi fakt, że w trakcie wojny wola przetrwania potrafi wykrzesać z człowieka głęboko ukryte instynkty i nieznane pokłady siły. Dramaty wojenne, ukazujące tragiczne losy cywilów, niemal zawsze poruszają, szokują i napawają nadzieją, że nikomu z nas nie przyjdzie doświadczyć losów ich bohaterów. Które filmy z tego gatunku najmocniej utkwiły w pamięci kinomanów?

TOP 5: Dramaty wojenneŹródło: getty
d2n2me3
d2n2me3

Na ekrany kin wchodzi właśnie najnowszy obraz Michała Rogalskiego zatytułowany " Letnie przesilenie ". Nagrodzony dwoma Złotymi Lwami dramat wojenny opowiada historię dwóch siedemnastolatków, których życiowe drogi krzyżują się w trakcie trwania II wojny światowej. Z tej okazji postanowiliśmy przypomnieć pięć najlepszych w naszej opinii filmów, ukazujących tragizm cywilów podczas różnych konfliktów zbrojnych. Zobaczmy raz jeszcze najbardziej poruszające dramaty wojenne w historii.

"Pianista"
Uznawany za jeden z najlepszych filmów w reżyserskim dorobku Romana Polańskiego „Pianista” jest ekranizacją wojennych wspomnień Władysława Szpilmana – legendarnego polskiego kompozytora żydowskiego pochodzenia. W czasie II wojny światowej muzyk wraz ze swoją rodziną traci cały majątek życia, a następnie zostaje umieszczony w warszawskim getcie. Cudem udaje mu się uniknąć transportu do obozu zagłady, a przy pomocy życzliwych mu ludzi ukrywa się przed niemieckimi żołnierzami. „Pianista” to wzruszająca historia człowieka, który mimo szeregu upokorzeń stara się za wszelką cenę przetrwać wojenny koszmar. W rolę Władysława Szpilmana wcielił się rewelacyjny Adrien Brody, uhonorowany za tę kreację Oscarem.

"Mandarynki"
„Mandarynki” Zazy Urushadze to bardzo prosty, a zarazem pełny emocji dramat wojenny, którego akcja rozgrywa się w trakcie konfliktu zbrojnego w Abchazji. Estończycy Markus i Ivo są hodowcami tytułowych owoców. Mężczyźni przeczuwają, że działania żołnierzy mogą lada moment rozegrać się w pobliżu ich domostw. Mimo wszystko nie wracają do swojego kraju i postanawiają dokończyć zbiory. Pewnego dnia niemal na oczach bohaterów dochodzi do strzelaniny. W potyczce bardzo ciężko ranni zostają Czeczen oraz Gruzin. Markus i Ivo ratują żołnierzy walczących przeciwko sobie armii. Wspólnie pomagają im wrócić do pełnej sprawności. Między rannymi dochodzi do konfliktów, które w każdej chwili mogą zakończyć się tragedią. Hodowcy mandarynek nie tylko muszą trzymać rekonwalescentów w ryzach, ale też chronić ich przed niezaprzyjaźnionymi wojskami.

d2n2me3

"Lista Schindlera"
„Lista Schindlera” Stevena Spielberga to bez dwóch zdań jeden z najwspanialszych dramatów wojennych, jakie dotąd pojawiły się na wielkim ekranie. Utrzymana w czarno-bieli produkcja jest opartą na faktach opowieścią o Oskarze Schindlerze – niemieckim przedsiębiorcy, który w czasie wojny zatrudniał w swojej fabryce żydowskich pracowników uznanych przez hitlerowskie władze za „nieefektywnych”. Dzięki jego zdolnościom negocjacyjnym, znajomościom oraz niezwykłej odwadze, ocalonych przez zagładą zostało 1100 osób, nazywanych powszechnie „Żydami Schindlera”. Film Spielberga to także drastyczny obraz okrucieństwa, jaki człowiek był w stanie wyrządzić swojemu bliźniemu. Wspaniała, ponadczasowa produkcja nagrodzona aż siedmioma Oscarami. W rolach głównych zagrali Liam Neeson i Ralph Fiennes.

"Życie jest piękne"
W gronie najlepszych dramatów wojennych nie mogło zabraknąć doskonałego „Życie jest piękne” w reżyserii Roberto Benigniego. Film ten niezwykle zgrabnie łączy ze sobą elementy opowieści o największej w dziejach ludzkości zbrodni i bezgranicznej miłości ojcowskiej. Głównym bohaterem obrazu jest Włoch żydowskiego pochodzenia – Guido Orefice. Po wybuchu II wojny światowej wraz z żoną i synem trafia on do obozu koncentracyjnego. Kilkuletni Giosue nie rozumie, dlaczego musiał z rodzicami opuścić dom i zamieszkać w hangarach z nieznanymi sobie ludźmi. Guido tłumaczy mu, że biorą udział w specjalnej grze, gdzie za wykonywanie różnych zadań przyznawane są punkty. Ten, kto zbierze ich najwięcej, wygrywa czołg.

"Imperium słońca"
Nominowany do sześciu Oscarów obraz Stevena Spielberga pt. „Imperium słońca” to opowieść o dwunastoletnim brytyjskim miłośniku japońskich samolotów, który w czasie II wojny światowej przebywa z rodzicami w Szanghaju. Splot różnych wydarzeń sprawia, że chłopiec zostaje od nich rozdzielony. Od tego momentu główny bohater musi radzić sobie sam. W roli głównej wystąpił Christian Bale. „Imperium słońca” to zrealizowany z ogromnym rozmachem dramat wojenny, który ukazuje okrucieństwo wojny z perspektywy bohatera zmuszonego do szybszego wkroczenia w dorosłość.

Autor: W. Chentkiewicz

d2n2me3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2n2me3