10. Festiwal Kina Afrykańskiego AfryKamera w największych miastach Polski
21 kwietnia startuje 10. Festiwal Kina Afrykańskiego AfryKamera. Jubileuszowa edycja odbędzie się w największych miastach Polski i potrwa do 26 kwietnia. Filmy oglądać będzie można w warszawskiej Kinotece oraz w kinach w Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu, Białymstoku, Gdańsku, Szczecinie i Koninie. Festiwal otworzy nominowany do Oscara dokument „Virunga” w reżyserii Orlanda van Einsiedela.
W programie tegorocznej edycji znalazły się najważniejsze afrykańskie filmy ostatnich lat. Sekcję dokumentalną otworzy „Virunga”, opowieść o walce o utrzymanie jednego z najpiękniejszych parków narodowych na świecie. Utrzymana w lekkim i komediowym tonie „Koza za głos” Jerome'a van Velzena to z kolei ironiczne spojrzenie na kenijską politykę oczami dzieci uczestniczących w wyborach na przewodniczącego szkoły. W sekcji nie zabraknie również filmów muzycznych poświęconych najróżniejszym zjawiskom muzycznym Afryki, od barwnego portretu fanów muzyki metalowej („Marsz bogów: metalmania po botwańsku” Rafaela Moscy) po poruszającą historię uwikłanych w wojnę domową mieszkańców gór Nubii Sudanu i Sudanu Południowego, którzy zagłuszają odgłosy bomb zrzucanych przez tytułowego Antonova radosną muzyką („Bity Antonova” Hajooja Kuki).
21.04.2015 14:46
AfryKamera to idealna okazja do poznania bogatej kinematografii afrykańskiej, rzadko prezentowanej na polskich ekranach. Wśród pokazywanych podczas jubileuszowej edycji imprezy fabuł na szczególną uwagę zasługuje „Timbuktu” w reżyserii Abderrahmanego Sissako (polska premiera 12 czerwca). Wyróżniony Nagrodą Jury Ekumenicznego na festiwalu filmowym w Cannes, nominowany do Oscara film to osadzona w tytułowym mieście w Mali opowieść o społeczności podporządkowanej władzy dżihadystów. Życie głównego bohatera Kisane'a oraz jego rodziny drastycznie zmienia się, kiedy mężczyzna nieumyślnie zabija sąsiada. Z kolei zdobywca Złotego Yennega z FESPACO 2015, najważniejszego afrykańskiego festiwalu odbywającego się co dwa lata w Burkina Faso, „Gorączka” Hichama Ayoucha poświęcony jest problemowi konfliktu pokoleń środowisk imigranckich w Europie. Ponadto na festiwalu swoją polską premierę będzie miał debiut Kenijczyka Jima Chuchu „Historie naszego życia”, opowiadający o środowisku LGBT w Kenii. Film został zakazany w
ojczyźnie reżysera z powodu „promocji zachowań homoseksualnych”.
Tradycyjnie już najlepszemu filmowi Festiwalu zostanie przyznana Nagroda Jury ZŁOTA ZEBRA oraz Nagroda Publiczności ZŁOTA GAZELA wraz z nagrodami pieniężnymi. W skład Jury konkursu filmów fabularnych wchodzą: pochodząca z Zimbabwe scenarzystka i reżyserka Tsitsi Dangarembga, egipski scenarzysta Sherif Awad oraz kanadyjska filmoznawczyni i malarka Renee Gagnon. Filmy dokumentalne ocenią: dziennikarka Paulina Wójtowicz, podróżnik Tomasz Michniewicz oraz dziennikarz Piotr Pluciński, zaś najlepsze produkcje krótkometrażowe wybiorą: reżyser Tomasz Śliwiński, założyciel serwisu szorty.pl Adam Warzyszyński oraz blogerka Katarzyna Czajka.
Tegoroczna odsłona festiwalu będzie poświęcona kulturze Etiopii, państwu uznawanemu za kolebkę ludzkości, jedynemu afrykańskiemu krajowi, który nie został skolonizowany. Etiopia ma niezwykle barwną i złożoną kulturę, na jej społeczność składa się ponad 80 grup etnicznych. W ramach AfryKamery będzie można zapoznać się z etiopską kuchnią, sztuką i architekturą oraz napić się specjalnie przyrządzonej kawy po etiopsku. Organizatorzy zaplanowali m.in. warsztaty kucharskie, warsztaty ceramiczne oraz pokazy multimedialne.
Na zaproszenie festiwalu AfryKamera przyjedzie legenda muzyki angolskiej – BONGA, który w Warszawie zagra jedyny koncert w Polsce. Odbędzie się on 20 kwietnia o godz. 19:00 w Studiu Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego.
10. Festiwal Kina Afrykańskiego AfryKamera odbędzie się w dniach 21-26 kwietnia.