Trwa ładowanie...

40 lat filmu "Miś". Krystyna Podleska o geniuszu Barei

Kultowa komedia Stanisława Barei "Miś" weszła na ekrany 4 maja 1981 roku. – Co prawda prezes się zmienił, ale śpiewanie na jego cześć nie – uważa aktorka Krystyna Podleska, która wcieliła się w pamiętną Olę Kozeł, kochankę prezesa Ochódzkiego.

Share
Podleska zagrała w teledysku bluesmana Łukasza Gorczycy
Podleska zagrała w teledysku bluesmana Łukasza GorczycyŹródło: YouTube
d16nx73

"Miś" wszedł do kin w maju 1981 i w ciągu kilku miesięcy obejrzało go 700 tys. widzów, choć w reżimowej prasie krytyka zmieszała film z błotem.

Jedną z pamiętnych ról zagrała w filmie Krystyna Podleska. Wystąpiła jako Ola w kultowych scenach ze Stanisławem Tymem, który obsadzony był w podwójnej roli prezesa Ryszarda Ochódzkiego oraz węglarza Stanisława Palucha.

d16nx73

Podleską można zobaczyć w nowym teledysku polskiego bluesmana Łukasza Gorczycy.

- Cieszę się, że ktoś o mnie pamięta i chciał zatrudnić starą babę – mówi Podleska. – To dla mnie wielka nobilitacja.

W teledysku do piosenki Gorczycy pt. "Uzi" Podleska pojawia się 40 lat później - w drzwiach, w szlafroku i mówi, zupełnie jak wtedy: ”Och, przepraszam, taka jestem...”.

Podleska urodziła się polskiej rodzinie emigracyjnej w Londynie. Tam chodziła do szkoły aktorskiej.

d16nx73

Do Polski przyjeżdżała głównie na wakacje.

- Miałam 10 lat, jak poznałam moją babcię i ciotki – wspomina.

Zaczęła też odwiedzać dom polskiego pisarza Stanisława Dygata.

– To był najlepszy przyjaciel mojego ojca sprzed wojny – wspomina aktorka. – Prowadził otwarty dom, przewijało się przez niego dużo artystów.

East News
Scena z komedii "Miś" Stanisława BareiŹródło: East News

Nie stała po papier toaletowy

W 1976 roku Podleska zagrała u Krzysztofa Zanussiego w ”Barwach ochronnych”.

d16nx73

Kiedy Stanisław Bareja i Stanisław Tym byli w Londynie w 1979 roku, kręcąc angielskie sceny do ”Misia”, skontaktowali się z Podleską.

- Nie bardzo wiedziałam kim oni są – przyznaje aktorka. – Byłam jednak nimi zauroczona. Oczywiście, zgodziłam się zagrać.

Jak podobał jej się scenariusz?

Podleska: - Nie znałam tak dobrze polskich realiów. Nie stałam godzinami w kolejkach po mięso czy papier toaletowy, a paszport miałam w kieszeni, więc film z początku wydawał mi się absurdalny. Ale tak naprawdę była to bardzo inteligentna, gorzka satyra na PRL. Każda scena jest tam perełką. Nie jest to oczywiście dzieło filmowe na miarę "Obywatela Kane’a" Orsona Wellesa, ale na pewno film ponadczasowy i wciąż autentycznie śmieszny.

d16nx73

Po zakończeniu zdjęć w Polsce Podleska wyjechała z powrotem do Anglii.

- Potem był stan wojenny. Straciłam kontakt z Polską. Nie śledziłam losów filmu. Do Polski zaczęłam znów przyjeżdżać w latach 90. Mówili mi na ulicach: "O, przecież pani grała w 'Misiu'".

East News
Podleska w swoim domu pod KrakowemŹródło: East News

Bareja wiecznie żywy?

Dziś Podleska mieszka w Polsce i zajmuje się przekładem (z Anną Wołek) brytyjskich dramatów na język polski.

d16nx73

- Czuję dialogi, bo sama jestem aktorką, więc tłumaczenie to mój żywioł – mówi.

Przed lockdownem jeździła po Polsce z monodramem "Mój boski rozwód" irlandzkiej dramatopisarki Geraldine Aron. Sztukę zdążył wyreżyserować Jerzy Gruza.

Później zamknięto teatry, a Podleska ciężko przeszła COVID-19. Trafiła nawet do szpitala. Teraz czeka na "odmrożenie" kultury.

Na koniec pytam, czy wraca czasem do "Misia" i czy jej zdaniem Bareja jest w Polsce wiecznie żywy.

d16nx73

Podleska: - Oczywiście, że "Miś" jest aktualny, zwłaszcza przy tym rządzie. Bareja i Tym znali ludzką naturę i wiedzieli coś ważnego o Polakach. Przecież ciągle ktoś w tym kraju śpiewa do szafy "niech żyje nam prezes naszego klubu". Wszyscy wiemy, kto teraz jest prezesem i komu trzeba się podlizywać. Dla mnie ten film odzwierciedla to, co się dzieje. Jest mi z tego powodu bardzo smutno.

Gorczyca - Uzi ( Official Video )

d16nx73

Podziel się opinią

Share
d16nx73
d16nx73