5. Festiwal Filmowy Planete Doc Review w Warszawie i wirtualnym świecie

Tegoroczną edycję festiwalu Planete Doc Review można obędzie obejrzeć nie tylko w warszawskiej Kinotece, ale także po raz pierwszy w historii polskich festiwali, na monitorach swoich komputerów. 20 filmów z programu Planete Doc Review zostanie wyświetlonych w wirtualnym kinie www.iplex.pl.

Codziennie w dwóch wirtualnych salach kina iplex.pl wyświetlanych będzie kilkanaście tytułów repertuaru filmowego festiwalu. Mimo tego, że liczba miejsc w wirtualnych salach jest ograniczona dzięki tej inicjatywie festiwal znacząco powiększy swoją widownię oraz pozwoli tym, którzy z różnych powodów nie mogą pojawić się w Kinotece osobiście, na uczestnictwo w tym wyjątkowym wydarzeniu.

5. Festiwal Filmowy Planete Doc Review w Warszawie i wirtualnym świecie

31.03.2008 16:33

Oprócz pokazów filmowych, widzowie kina iplex.pl będą mieli okazję uczestniczenia w głosowaniu na Nagrodę Publiczności Cinem@use 2008.

Tegoroczny program Planete Doc Review obfituje w głośne, nagradzane filmy zagraniczne, ale nie zabraknie też rodzimych akcentów, gdyż w ramach festiwalu pojawią się polskie premiery.

Jednym z najważniejszych wydarzeń Planete Doc Review będzie premiera filmu Portret Andrzeja Wajdy przy pracy nad filmem „Katyń”.

Jest to niezwykły zapis kilku miesięcy zmagań ukazujący atmosferę pracy i obraz wielkiej machiny filmowej, a jednocześnie najprawdziwszy portret wielkiego polskiego Mistrza, pasjonata kina przy pracy nad, może najważniejszym dla niego filmem, za który uzyskał nominację do Oskara. Kamera towarzyszy reżyserowi podczas wielomiesięcznej pracy nad realizacją filmu. Przewodnikami po planie są także osoby współtworzące film: operator, scenograf, specjalista od broni wojskowej, aktorzy, statyści. Są wśród nich wieloletni współpracownicy Andrzeja Wajdy.

Twórcą filmu jest Zespół Filmowy Paladino założony w 2006 roku. Tworzą go Maciej Cuske, Marcin Sauter, Thierry Paladino i Piotr Stasik. Wszyscy ukończyli kurs dokumentalny w Mistrzowskiej Szkole Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy.

Wspierają się w realizacji swoich filmów na każdym etapie - od pierwszego pomysłu na scenariusz po montaż i produkcję. Razem prowadzą Przedszkole Filmowe w Szkole Wajdy. Na festiwalu po raz pierwszy będzie można zobaczyć ich wszystkie filmy. Tadeusz Sobolewski ( Gazeta Wyborcza) tak pisze o 4 czterech twórcach Paladino:

„Filmowcy z zespołu Paladino szukają przykuwającej formy, by uchwycić współczesny marazm ukryty pod pozorami barwności życia. Ale w ich postawie jest coś przeciwnego - energia, ciekawość świata, życzliwość dla ludzi, chęć zabawy. "Baw się ze mną!" - mówi do swego kolegi bohater nowego filmu Sautera, kiedy ze swoim kinem objazdowym docierają do morza i wydaje się, że nie mają już przed sobą żadnych perspektyw.”

  1. edycja Festiwalu będzie także obfitować w inne polskie produkcje, na które warto zwrócić szczególna uwagę. Film Ikizama to debiut Tomasza Wysokińskiego przedstawiający sylwetkę Piotra Nastuli. Nasza Ulica w reż. Marcina Latałło ukazuje... zderzenie dwóch światów- tego odchodzącego i nowego- pod postacią centrum handlowego, na ulicy Ogrodowej w Łodzi. Obraz Gugara w reż Andrzeja Dybczaka oraz Jacka Nagłowskiego został natomiast wyróżniony nagrodą The Intangible Award na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych Cinema du Réel w Paryżu. Film porusza ten sam dylemat co film Latałły, tyle że tu w świecie syberyjskiej tajgi. Filmy te znajdują się w konkursie The Magic Hour Award.

Poza konkursem zostanie pokazany film w reż. Krzysztofa Kopczyńskiego, który w tym roku będzie pełnił funkcję przewodniczącego głównego konkursu Millenium Award. Kamienna cisza opowiada o tajemniczej śmierci 29-letniej Afganki posądzonej o cudzołóstwo. Długo oczekiwana filmem będzie także pierwszy pełnometrażowy film Andrzeja Fidyka, koprodukcja polsko-norweska, Yodok Stories . W formie musicalu Fidyk przedstawia historie byłych więźniach obozów koncentracyjnych w Korei Północnej

Polejna polska produkcja to poruszający obraz Marcina Koszałki Istnienie przedstawiający postać znanego krakowskiego aktora Jana Nowaka i jego zmagania się z ciężka chorobą. Jest to propozycja Planete Doc Review do nowej formy współpracy pomiędzy pięcioma europejskimi festiwalami filmów dokumentalnych. Doc Alliance to inicjatywa pięciu kluczowych europejskich festiwali filmów dokumentalnych: CPH Dox Kopenhaga, Dok Lipsk, IDFF Jihlava, Planete Doc Review Warszawa, Visions du Réel Nyon, które postanowiły wspólnie wspierać europejskie pełnometrażowe produkcje filmów dokumentalnych.

Wybrane filmy będą miały zapewnione pokazy na wszystkich festiwalach tworzących Doc Alliance oraz promocje filmów na pięciu rynkach europejskich wspierających ich dystrybucję kinową i elektroniczną. Współpraca będzie wzbogacona o warsztaty oraz spotkania koprodukcyjne. Doc Alliance to inicjatywa, która ma zaowocować rozwojem oraz szeroką promocją europejskiego filmu dokumentalnego.

O wydarzeniach roku 1968 w Europie traktuje sekcja filmowa Rewolta 68 w niemieckim dokumencie. Zaprezentowane zostanie 6 filmów, które z różnych punktów widzenia traktują te ważne wydarzenia polityczne i społeczne, które wstrząsnęły Europą 40 lat temu. Będą to filmy zarówno archiwalne jak i nowe produkcje poruszające temat z dzisiejszej perspektywy. Na zakończenie cyklu, 16 maja w Kinotece, zapraszamy na panel dyskusyjny po filmie „Aleksandro Negri, niekończąca się rewolucja”.

W panelu wystąpią m. innymi Daniel Cohn-Bendit, czołowa postać wydarzeń w Paryżu 68 roku i prof. Karol Modzelewski . Młodą lewicę reprezentować będzie Sławomir Sierakowski, redaktor naczelny Krytyki Politycznej. W panelu udział wezmą również przedstawiciele innych opcji politycznych. Zanosi się na gorącą dyskusję nad skutkami rewolty 68 roku i wpływu lub jego braku na dzisiejsze młode pokolenie.

Planete Doc Review to także możliwość aktywnego zaprezentowania się dla profesjonalistów i amatorów, pasjonatów sztuki dokumentalnej, którzy mogą brać udział w kilku trwających już konkursach, których wyniki zostaną ogłoszone w trakcie Festiwalu.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)