Trwa ładowanie...
05-10-2006 14:45

50-lecie pracy artystycznej Jana Kobuszewskiego

50-lecie pracy artystycznej Jana Kobuszewskiego
drcjwn6
drcjwn6

Aktor komediowy, filmowy i teatralny Jan Kobuszewski zostanie odznaczony medalem "Zasłużony kulturze - Gloria Artis" podczas uroczystości zorganizowanej z okazji 50-lecia pracy artystycznej w warszawskim Teatrze Kwadrat - poinformował sekretariat teatru. Kobuszewski jest członkiem zespołu Teatru Kwadrat, gra w nim i reżyseruje.

W piątek wieczorem odbędzie się pokaz spektaklu "Mój przyjaciel Harvey", w którym Kobuszewski gra rolę główną. Akcja sztuki rozgrywa się w szpitalu psychiatrycznym. Po spektaklu cały zespół artystyczny ma zaśpiewać Kobuszewskiemu specjalną jubileuszową piosenkę.

W jubileuszu uczestniczyć będą m.in. rodzina, przyjaciele i władze Warszawy oraz przedstawiciele resortu kultury i dziedzictwa narodowego. Po spektaklu zaplanowano bankiet w hotelu Bristol.

Kobuszewski urodził się w 1934 roku w Warszawie. W 1956 roku ukończył PWST i zadebiutował na scenie. Najpierw grywał w Teatrze Młodej Warszawy. Potem przez 20 lat był aktorem scen dramatycznych - Teatru Polskiego i Narodowego. W 1976 roku zaczął współpracować z Teatrem Kwadrat w Warszawie, gdzie gra do tej pory.

drcjwn6

Aktor często pojawiał się także w telewizji, po raz pierwszy trafił do niej już w 1955 roku. Starsi widzowie pamiętają go z programu "Wielokropek", w którym występował w duecie z Janem Kociniakiem. Grał też w popularnym "Kabarecie Olgi Lipińskiej".

W latach 60. aktor zaczął współpracować z Edwardem Dziewońskim w Kabarecie "Dudek". Jeden z bardziej znanych skeczy z jego udziałem to "Ucz się Jasiu", w którym Kobuszewski wcielił się w postać hydraulika.

Kobuszewski ma na swoim koncie wiele ról filmowych. Zagrał główną rolę w serialu "Barbara i Jan" z 1962 roku. Potem wcielał się jeszcze w wiele charakterystycznych postaci drugiego planu, m.in. we wszystkich obrazach Stanisława Barei, gdzie grał np. listonosza w "Nie ma róży bez ognia" i hydraulika w "Poszukiwany, poszukiwana".

Zagrał też role w komediach muzycznych dziejących się w przedwojennej Polsce "Halo Szpicbródka" i "Lata dwudzieste, lata trzydzieste". Aktor pojawił się również w serialach, m.in. w "Czterdziestolatku", "Alternatywy 4" oraz "Zmiennikach"

drcjwn6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
drcjwn6