55. rocznica powstania Wytwórni Filmów Fabularnych
Kilkanaście filmów - w tym klasyczne pozycje polskiej kinematografii jak "Pętla" Wojciecha Hasa czy "Pokolenie" Andrzeja Wajdy - zostanie pokazanych w ramach obchodów 55-lecia istnienia Wrocławskiej Wytwórni Filmów Fabularnych (WWFF).
W trakcie rozpoczynającego się w piątek jubileuszu zaplanowano też spotkania z reżyserami i osobami związanymi z instytucją. Jak podkreślił dyrektor WWFF Robert Gawłowski, w ciągu 55 lat istnienia w wytwórni powstały dzieła, bez których nie sposób mówić o polskiej kinematografii. "Pracowali tu najwybitniejsi, każdy, kto przykładał rękę do powstania filmu, pozostawił w wytwórni cząstkę siebie" - napisał na stronie WWFF Gawłowski.
Obchody rozpoczną się projekcją filmu Stanisława Lenartowicza "Spotkania". Tuż po seansie publiczność będzie mogła spotkać się z reżyserem oraz Sylwestrem Chęcińskim i Wiesławem Saniewskim.
W kolejnych dniach zostaną pokazane m.in. filmy Wojciecha Hasa, Sylwestra Chęcińskiego, Andrzeja Żuławskiego, Andrzeja Wajdy i Kazimierza Kutza.
W ramach obchodów zastaną zaprezentowane również dokonania najmłodszego pokolenia wrocławskich filmowców. Odbędzie się także przygotowane przez wrocławskich filmowców i historyków filmu sympozjum traktujące o 55-letniej działalności wytwórni.
WWFF powstała 29 marca 1952 r. w części budynków przy Hali Stulecia. Początkowo funkcjonowała jako filia wytwórni łódzkiej, jednak po uchwale Rady Ministrów z dniem 1 stycznia 1954 r. stała się samodzielną instytucją.
Pierwszym filmem wyprodukowanym w WWFF był obraz Marii Kaniewskiej "Niedaleko Warszawy". W wytwórni powstawały dzieła m.in. Andrzeja Wajdy - "Pokolenie" czy Popiół i diament", Romana Polańskiego - "Nóż w wodzie", Wojciecha Hasa - Rękopis znaleziony w Saragossie", Tadeusza Konwickiego "Salto", a w 2007 r. "Nightwatching" Petera Greenawaya.
Przez 55 lat w wytwórni wyprodukowano 426 filmów, co daje 25 proc. wszystkich filmów nakręconych w Polsce po II wojnie światowej.