AfryKamera 2015: Weekendowa odsłona
Przed nami weekendowa odsłona Afrykamery podczas której odbędą się pokazy filmów, spotkania z reżyserami, warsztaty językowe, kulinarne, AfroKids oraz wykłady. Do końca kwietnia w Cafe Karma można oglądać wystawę „Africa 2081 AD”.
Program projekcji znajduje się na stronie festiwalu: www.afrykamera.pl. Bilety można kupić i rezerwować poprzez stronę kina:
Szczególnie polecamy seanse, po których odbędzie się spotkanie z twórcami:
24.04 g. 18:20 „Run” reż. Philippe Lacôte. Spotkanie z reżyserem i producentką filmu poprowadzi dziennikarz Stephane Włodarczyk. UWAGA: Z uwagi na obecność gości pokaz rozpocznie się 10 minut przed planowaną godziną projekcji.
24.04 g. 20:45 „Beti i Amare” reż. Andy Siege. Spotkanie z reżyserem i aktorem występującym w filmie poprowadzi dziennikarz filmowy Artur Zaborski.
25.04 g. 20:45 „Nieposzlakowana opinia” reż. Jahmil X. T. Qubeka. Po seanse połączymy się przez Skypy’a z reżyserem. Spotkanie poprowadzi dziennikarz filmowy Artur Zaborski.
Podczas otwarcia Festiwalu ogłosiliśmy, że włączamy się w pomoc dla Narodowego Parku Virunga w Kongo. ostatniego miejsca na ziemi, w którym żyją goryle górskie. Zebrane darowizny przyczynią się do ochrony jednych z najcenniejszych zasobów naturalnych świata. Środki zostaną przekazane bezpośrednio do Parku Narodowego Virunga, gdzie zostaną wydatkowane na bieżące koszty operacyjne. Dzięki tym środkom możliwa jest stała ochrona środowiska naturalnego, sierocińca goryli oraz finansowanie strażników i ich rodzin. Informacje w jaki sposób można włączyć się w zbiórkę znajdą Państwo na naszej stronie internetowej (http://www.afrykamera.pl/aktualnosci/zbi%C3%B3rka-na-rzecz-parku-narodowego-virunga)
Etiopia to kraj niezwykle zróżnicowany kulturowo i językowo. Oprócz urzędowego języka amharskiego używanego głównie przez Amharów oraz mieszkańców miast, istnieje około 80 innych języków. W powszechnym użyciu jest też język angielski. W Etiopii funkcjonują trzy systemy zapisów - alfabet łaciński, pismo arabskie oraz etiopski sylabariusz. W czasie warsztatów zamienimy się przez chwilę w etiopskich uczniów i będziemy mieli możliwość poznania pisma etiopskiego w praktyce.
Zobaczymy jak wyglądają etiopskie książki, czasopisma czy szyldy sklepowe. Poznamy także podstawowe zwroty używane na co dzień np. powitania, życzenia itp. Dowiemy się co powiedzieć gdy ktoś obok nas kichnie lub będzie zmartwiony. Spróbujemy także wspólnie zamówić etiopską kawę i kupić bilet na autobus. Może nawet uda się nam coś wspólnie zaśpiewać i zatańczyć?
Będziemy również przeliczać czas. Dowiemy się, dlaczego w Etiopii jest obecnie 2007 rok, a do Sylwestra zostało niecałe pół roku. Przyjrzymy się także etiopskim zegarkom, które są nieco inaczej ustawione niż w Polsce.
Warsztaty skierowane są do osób zainteresowanych zdobyciem praktycznych informacji o Etiopii oraz do tych, którzy planują swoją podróż do tego kraju. Spotkanie poprowadzi Kinga Turkowska, absolwentka historii i afrykanistyki. W Etiopii była trzy razy. Prowadziła zajęcia z edukacji międzykulturowej dla dzieci ze szkół podstawowych, liceów oraz studentów Uniwersytetów III Wieku. Organizowała także spotkania podróżnicze z pokazami slajdów z Etiopii. Związana z organizacjami pozarządowymi m.in. Centrum Inicjatyw Międzykulturowych czy z Fundacją Usłyszeć Afrykę. Jej pasją jest kuchnia i muzyka etiopska.
Afrokids, sobota, 25 kwietnia godz. 11:00-13:00, Staromiejski Dom Kultury (ul. Rynek Starego Miasta 2) Wstęp wolny.
Warsztaty w ramach Afrokids będą miały otwartą formę. Powstanie kilka stoisk, pomiędzy którymi dzieci będą mogły się poruszać i spontanicznie wybierać to co akurat je zaciekawi. A do wyboru mają:
- Nauka gry w najstarszą grę planszową - gebetę. Jest to najstarsza gra planszowa na świecie – plansze do tej wyjątkowej gry pochodzące z VI wieku n.e. zostały odkryte przez archeologów na północy Etiopii. Inspiracją do stworzenia gebety był proces obsiewania pola ziarnami. Opiera się ona na dość prostych zasadach, które jednakże wymagają umiejętności strategicznego myślenia – kombinacja ta zapewniła gebecie popularność po dziś dzień.
- Galimoto! Kenijska zabawka recyklingowa z drutu. Podczas warsztatu nauczymy się własnoręcznie konstruować Galimoto – zabawkę recyklingową z Kenii. Jest to pojazd z drutu, na którym siedzi człowieczek ubrany w kolorowe stroje. Do jego wykonania potrzebne będą: wielobarwne materiały pochodzące z recyclingu oraz dużo wyobraźni! Warsztaty poprowadzi polsko-kenijska grupa Karkandoo.
- Amharski dla dzieci. Krótka lekcja urzędowego języka Etiopii, podczas której najmłodsi zostaną wprowadzeni w meandry wyjątkowego alfabetu i eksplodujących głosek. Dzieci uczestniczące w tych warsztatach będą mogły zapisać swoje imię po amharsku, a także nauczyć się wymowy wyjątkowych dźwięków i poznać podstawowe zwroty w najpopularniejszym w Etiopii języku.
Odkąd 500 lat temu pierwsi Europejczycy dotarli do Lalibeli, wykute w skale kościoły pozostają architektonicznym fenomenem, dla którego praktycznie nie znaleziono nigdzie na świecie odpowiednika. Współcześni badacze starają się zrozumieć powód wyboru tej niezwykłej techniki budowlanej, zinterpretować szczególny styl architektury kościołów Lalibeli, a także poznać ich funkcje liturgiczne i symbolikę.
Etiopia od czasów wypraw krzyżowych fascynowała Europejczyków - choć legendy o leżącym w głębi Afryki chrześcijańskim kraju rządzonym przez potężnego króla-kapłana, który raz do roku otwiera Żelazne Bramy by uwolnić wody Nilu, okazały się niezbyt prawdziwe, Etiopia odsłoniła wiele innych fascynujących historii i miejsc, z których jednym z najbardziej niezwykłych jest Lalibela.
Spotkanie będzie próbą odczytania „ścieżki dydaktycznej” w obrębie zespołu kościołów Lalibeli w świetle najnowszych badań i w relacjach podróżników.
„Etiopia a pomoc rozwojowa” – prezentacja działań Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej w Etiopii w niedzielę, 26 kwietnia godz. 14:00, Południk Zero (ul. Wilcza 25). Wstęp wolny.
Piotr Stopka opowie o projektach, które PCPM realizuje w Etiopii. Są to szkolenia dla strażaków i projekty oświetleniowe oparte na energii słonecznej. Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej zapewniło dostęp do światła zasilanego energią słoneczną już ponad 100 szkołom podstawowym położonym na pasterskich terenach Etiopii.
Warsztaty kuchni etiopskiej, które odbędą się w dwóch terminach: 25 kwietnia godz.11:00, Restauracja Abisynia (Abyssinia) na Rynku Nowego Miasta 21/23.
Koszt: 160 zł. Zapisy przyjmowane są pod adresem: zapisy@afrykamera.pl. Liczba miejsc jest ograniczona. Poprosimy o zarejestrowanie się mailem, osobom zainteresowanym prześlemy szczegóły w jaki sposób dokonać płatności.
Warsztaty poprowadzi Yonas Bekele Fresenbet, doświadczony kucharz i obywatel świata. Kubki smakowe „zostawił” w Etiopii. Naukę gotowania pobierał w domu rodzinnym oraz u szefów kuchni między innymi w restauracji etiopskiej TOUKOUL w Brukseli. Lubi jeść, próbować różnych kuchni, eksperymentować, uczyć się, śmiać się i bawić. Na warsztatach kuchni etiopskiej pokaże kilka najbardziej popularnych dań, takich, które goszczą w każdym etiopskim domu. Uczestnicy warsztatów nauczą się jak przygotować yndżerę, mysyr czyli pikantną soczewicę czerwoną, łagodną pastę z grochu oraz danie mięsne. Poznają również przyprawy jakich używa się w kuchni etiopskiej oraz tradycyjnie przygotować herbatę po etiopsku. Oprócz zbioru kilku przepisów, zapewnimy niepowtarzalną atmosferę oraz opowieści o tradycji i kulturze jedzenia.
Wystawa „Africa 2081 AD” - Olalekan Jeyifous, Wale Oyejide – Cafe Karma, Mokotowska 17 (15.04-30.04.)
Prace, które będą pokazana na wystawie „Africa 2081 AD” są wynikiem kooperacji pomiędzy urodzonym w Nigerii architektem - Lekanem Jeyifousem oraz projektantem mody męskiej - Wale Oyejide. Owocem ich współpracy jest zbiór grafik, na których w futurystycznej atmosferze apokaliptycznego świata przedstawiona jest jedna z wielkich afrykańskich metropolii – miasto Lagos. W nowym postrewolucyjnym rozdaniu Lagos stanowi oazę postępu i piękna na pustyni globalnego chaosu. Z połączenia pasji projektowania oraz futurystycznej wizji artystów powstała niezwykła seria prac, która przybliżając widza do Nigerii przenosi go nie tylko w przestrzeni, lecz również w czasie – do centrum nowego świata.
Więcej informacji: www.afrykamera.pl