Trwa ładowanie...

Agnieszka Krukówna jest w doskonałej formie. Świętuje kolejne urodziny

Agnieszka Krukówna obchodzi 48. urodziny. W latach 90. była gwiazdą polskiego kina. Potem nagle zniknęła. Dziś gra w warszawskich teatrach. - Jest w olimpijskiej formie – chwali ją Krystyna Janda w rozmowie z WP.

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Agnieszka Krukówna jest w doskonałej formie. Świętuje kolejne urodzinyŹródło: Materiały prasowe
dncaapw
dncaapw

Agnieszka Krukówna urodziła się 20 marca 1971 w Chorzowie. Swoją przygodę z aktorstwem zaczęła już jako 12-letnia dziewczynka, kiedy wygrała casting do filmu "Panny". Agnieszka wcieliła się w jedną z sióstr, które dorastają bez ojca.

Chyba każdy zapamiętał jej kolejne, charyzmatyczne kreacje, w takich serialach, jak "Urwisy z doliny młynów" czy "Janka". Ten drugi okazał się dla niej przełomowy i przyniósł jej wielką popularność.

AFP
Źródło: AFP

W czasie nauki na PWST w Warszawie udało jej się zagrać małą rolę w powstającym w Krakowie filmie Stevena Spielberga pt. "Lista Schindlera". Rok po skończeniu szkoły aktorskiej została w 1996 roku zaangażowana do Teatru Powszechnego. Angaż był nagrodą za znakomicie przyjęty występ w dyplomowej sztuce "Miłość i gniew".

dncaapw

Młodą Krukównę szybko okrzyknięto "nadzieją polskiego kina". Miała talent, który dostrzegli najwięksi reżyserzy. Dawali jej mocne, skomplikowane role. Jej kreacje w dramacie "Farba" Michała Rosy i w komedii "Fuks" Macieja Dutkiewicza zostały nagrodzone Orłem i Złotą Kaczką.

Uznanie zdobyła wcielając się w postać Maryśki Jurewicz w serialu "Boża podszewka" (1997-98) w reżyserii Izabeli Cywińskiej.

East News
Źródło: East News

Po udziale w "Bożej Podszewce” aktorka wpadła jednak w depresję. Rozstała się także ze swoim ówczesnym partnerem - operatorem filmowym Marianem Prokopowiczem. Po rozstaniu zupełnie się rozsypała. Schudła, zrezygnowała z pracy w teatrze, wycofała się z życia. Delikatna aktorka nie potrafiła poradzić sobie z popularnością i presją, jaką pociągnęła za sobą kariera. Mało tego: pojawiły się narkotyki.

dncaapw

– Nie potrafiłam cieszyć się tym, że jestem młodą kobietą, niezależną finansowo. Życie straciło dla mnie urok. Znalazłam się w pustce, którą zapragnęłam wypełnić czymkolwiek. I wtedy otarłam się o narkotyki – wyznała w wywiadzie.

O narkotykach, wychodzeniu z nałogu i psychoterapii opowiadała szczerze. Później jednak tego żałowała: - Ciągnie się to za mną. Sama sobie podłożyłam nogę. Zawiodłam nie tylko rodzinę, ale i środowisko, w którym się obracałam. Tak jakby wszyscy aktorzy ”brali” czy palili trawę.

Cierpiało życie zawodowe aktorki

W 2007 r. Krukówna miała zagrać główną rolę w plenerowym spektaklu wystawianym przed Teatrem Polonia w Warszawie. Jednak na dwa dni przed premierą wycofała się. O jej rezygnacji Krystyna Janda, szefowa Polonii, dowiedziała się od osób trzecich.

dncaapw

- Aktor nie gra zaplanowanego spektaklu albo kiedy umarł, albo zwariował – komentowała wtedy.

Błyskawicznego zastępstwa w Teatrze Polonia podjęła się Maria Seweryn. Janda wybaczyła jednak Krukównie: - Agnieszce dostało się zupełnie niesłusznie. Ona jest krucha. Doszła do wniosku, że to ponad jej siły. Miała do tego prawo! – tłumaczyła w 2007 r.

Po wielomiesięcznej przerwie Krukówna wróciła do Teatru Powszechnego. W sumie na deskach teatralnych grała m.in. w “Trzech siostrach” Czechowa. Widzowie mieli okazję oglądać ją również w spektaklach Teatru TV m.in. w “Miłość i gniew”, “Dwaj panowie z Werony”, “Chory z urojenia” i “Koniec służby”.

East News
Źródło: East News

"To wspaniała aktorka"

Teraz Krukówna wróciła do dobrej formy. Gra w teatrze u Jandy w odważnym spektaklu "Mój pierwszy raz” Kena Davenporta. Sztuka opowiada o pierwszych doświadczeniach seksualnych.

dncaapw

Krystyna Janda w rozmowie z Wirtualną Polską nie może się nachwalić aktorki: - Ona jest teraz w formie olimpijskiej! Jest zjawiskowa. Jej siła polega na tym, że ma charyzmę i potrafi skupić na sobie uwagę widza w sekundę. Po drugie uzyskuje to minimalnymi środkami: prawdą, spokojem wewnętrznym, słodyczą. Ona wszystko zagra, czego bym nie wymyśliła, bo ona gra od dziecka. Prawda jest jej największą siłą. Ma jasność, czułość i delikatność w sobie.

East News
Źródło: East News

- Jej kłopoty to było dawno i nieprawda – dodaje Janda. – To wspaniała aktorka. Ja cierpiałam, jak się złe rzeczy z nią działy, bo ona jest bardzo mało odporna psychicznie. Szybko się wycofuje. Mam jednak nadzieję, że będzie u nas grała dalej. Wiem, że ma inne propozycje ról, ale jest oszczędna w ich przyjmowaniu.

dncaapw

Krukówna zagrała także niedawno w spektaklu teatru telewizji ”Widok z mojego balkonu” Moniki Siary. Krukówna gra tu straumatyzowaną matkę, która czeka na powrót do domu syna, który odsiadywał siedmioletni wyrok więzienia za… pedofilię.

WFFiD
Źródło: WFFiD

Co ciekawe, ojciec Krukówny, Zbigniew Kruk, jest prezesem dużej śląskiej firmy Kruk i Fischer, w której powstają elementy z tworzyw sztucznych: z polistyrenu, polichlorku winylu, poliwęglanu. Jak pisał "Puls Biznesu", Krukówna jest udziałowcem tej firmy. Kto wie, może kiedyś zostawi aktorstwo dla firmy taty? My zdecydowanie czekamy na kolejne role.

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

dncaapw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dncaapw