Trwa ładowanie...
04-12-2006 18:06

Almodovar: w życiu nie można dostawać wszystkiego

Almodovar: w życiu nie można dostawać wszystkiegoŹródło: AP
d2p8ck9
d2p8ck9

W życiu nie można dostawać wszystkiego - tak hiszpański reżyser Pedro Almodovar skomentował fakt, że jego obraz "Volver" nie został uhonorowany Europejską Nagrodą Filmową za najlepszy film 2006 roku, choć był uznawany za faworyta.

Nagrody przyznała Europejska Akademia Filmowa (EFA) podczas gali w warszawskiej hali EXPO XXI. Za najlepszy europejski film 2006 roku Akademia uznała niemieckie "Życie na podsłuchu" w reżyserii Floriana Henckela von Donnersmarcka.

"Volver" zdobył pięć nagród, w tym dla Almodovara, jako najlepszego reżysera 2006 i dla odtwórczyni jednej z głównych ról w tym filmie - Penelope Cruz w kategorii "najlepsza europejska aktorka 2006". Twórcy "Volvera" dostali także nagrody za najlepsze zdjęcia (dla Jose Luisa Alcaine) i za najlepszą muzykę (dla Alberto Iglesiasa)
oraz Nagrodę Publiczności (dla filmu "Volver").

d2p8ck9

Podczas konferencji prasowej, zorganizowanej po rozdaniu nagród, Almodovar ocenił, że nagrody EFA są dla jego filmu bardzo ważnym wyróżnieniem.

Nie chciał jednak odpowiedzieć na pytanie dziennikarzy, czy są one ważniejsze niż amerykańskie Oscary. O lutym jeszcze nie myślę. Teraz najważniejsza jest dla mnie Warszawa i nagrody europejskie. Nic innego w tej chwili nie istnieje - tłumaczył.

Zdradził też, że pracuje nad scenariuszem kolejnego filmu, do którego zdjęcia być może zacznie w przyszłym roku.

Almodovar powiedział, że nie żałuje, iż jego "Volver" nie został uznany za najlepszy film roku. Trzeba się nauczyć, że w życiu nie można dostawać wszystkiego - ocenił. Jego zdaniem i tak obraz został wyjątkowo hojnie nagrodzony. Wszyscy z nas, którzy zostali nominowani, dostali nagrody - podkreślił.

d2p8ck9

Gwiazda filmu "Volver", Penelope Cruz, dziękowała reżyserowi. Pedro dał mi szansę robienia czegoś, czego nigdy dotąd nie miałam szansy robić. Dziękuję mu za to i za zaufanie, jakim mnie obdarzył - mówiła.

"Volver" to historia trzech kobiet: dwóch sióstr i matki uznawanej przez nie za zmarłą. Akcja filmu rozgrywa się w Madrycie oraz rodzinnych stronach Almodovara, La Manchy. Jedna z sióstr, Raimunda (Cruz), jest żoną wiecznie pijanego bezrobotnego mężczyzny i matką nastoletniej córki. Druga, Sole, prowadzi salon fryzjerski. Siostry straciły rodziców w pożarze w ich rodzinnej wiosce. Pewnego dnia okazuje się jednak, że ich matka żyje.

d2p8ck9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2p8ck9