Trwa ładowanie...
d4it4r3

Alpy

Najnowsze informacje
2.9
(13 głosów)
Oceń:
d4it4r3

„Alpy” (tytuł grecki – Alpeis, tytuł międzynarodowy – Alps) to kolejny film w dorobku reżyserskim znanego greckiego reżysera Giorgosa Lanthimosa. Scenariusz napisali Yorgos Lanthimos i Efthymis Filippou, zaś za produkcję odpowiada Athina Rachel Tsangari. Film w 2011 roku zdobył nagrodę Osella dla najlepszego scenariusza oraz nominację do Złotego Lwa na MFF w Wenecji.

Pewna grupa nosi nazwę Alpy, a jej lider nazywa siebie Mont Blanc. Wszyscy przestrzegają surowej dyscypliny i zasad. Mają ukończone minimum 14 lat, noszą pseudonim, nazywając siebie jednym z alpejskich szczytów i pisemnie deklarują rzeczy, w których są dobrzy i źli oraz te, których nie są w stanie w ogóle wykonać. Muszą być punktualni, czyści i zadbani, szanować innych. Członkowie Alp starają się wykonywać swoje usługi jak najlepiej. Pewnego dnia sytuacja nagle wymyka się jednak spod kontroli. I wtedy nie wiadomo już co jest grą, a co zwykłą rzeczywistością.

Zdjęcia do Alp rozpoczęły się w październiku 2010 roku i trwały przez kilka miesięcy. Scenariusz podlegał stałej modyfikacji, a na ostateczny kształt filmu w dużym stopniu wpłynęła improwizacja aktorów. Podobnie jak Kieł, również „Alpy” uznane zostały za jeden z najbardziej oryginalnych greckich filmów ostatnich lat. Film wzbudził olbrzymie zainteresowanie i kontrowersje na arenie międzynarodowej. Potraktowano go jako radykalne rozwinięcie idei „Kła”, określając nawet mianem „Kła 2”.

Alpy po raz kolejny dowiodły, że Giorgos Lanthimos należy obecnie do grona czołowych przedstawicieli nowej, niezależnej greckiej kinematografii, a jego styl porównać można do twórczości takich przedstawicieli europejskiego kina jak: Michael Haneke, Ulrich Seidl, Jessica Hausner, czy Lars von Trier (którego Lanthimos uznaje za mistrza).

W filmie „Alpy” w rolach głównych zagrali: Aris Servetalis jako Sanitariusz, Johnny Vekris – Trener, Aggeliki Papoulia – Pielęgniarka, Ariane Labed – Sportsmenka, Stavros Psyllakis.

Alpy
Tytuł oryginalny

Alpeis

Gatunek

dramat

Kraj produkcji

Grecja

Rok produkcji

2011

Data światowej premiery

24.08.2012

Czas trwania

93 min.

Obsada

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4it4r3
d4it4r3
d4it4r3