Anna Maria Jopek
Miejsce urodzenia: | Warszawa, Polska |
Filmografia: | Przygody Kubusia Puchatka (1977) (Chórek) |
Anna Maria Jopek jest jedyną europejską wokalistką, z którą nagrywali najwięksi światowego jazzu. Przygoda z magiem gitary Patem Metheny zaczęła się, gdy usłyszał jej płytę „Barefoot” i zachwycił jej partiami wokalnymi śpiewanymi a capella. To dla niej przyjechał do Warszawy nagrać album „Upojenie”, największy polskim jazzowy przebój wszechczasów: sprzedał się w ponad stu tysiącach egzemplarzy.
Potem zaskoczyła słuchaczy płytą „ID” przygotowaną w 2007 r. z udziałem Branforda Marsalisa, Manu Katche, Richarda Bony, Christiana McBride'a, Mino Cinelu, a także naszej Kayah i Leszka Możdżera.
Fantastyczna kariera, w której towarzyszy jej Marcin Kydryński, mąż, producent, kompozytor i autor tekstów – nie byłaby tak frapująca, gdyby nie fakt, że Anna Maria Jopek zawsze pozostaje wierna polskiej muzyce, zarówno klasycznej, jak i ludowej. To dar, który przekazał jej ojciec Stanisław, wspaniały śpiewak „Mazowsza”. A także owoc wytężonej pracy i studiów.
Jest absolwentką Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie i wydziału jazzu w Manhattan School of Music w Nowym Jorku. Stypendystką warszawskiego Towarzystwa im. Fryderyka Chopina i nowojorskiego Columbia University. Muzyka nigdy nie miała dla niej granic. W 1997 r. piosenką „Ale Jestem” reprezentowała Polskę w Konkursie Eurowizji.
Kilka miesięcy później ukazał się jej debiutancki album „Ale jestem” nagrodzony statuetką Fryderyka. Nagrana w 1998 r. płyta „Szeptem” wkrótce uzyskała status podwójnej platyny. W 1999 roku artystka nagrała kolejne albumy – „Jasnosłyszenie” oraz płytę z kolędami „Dzisiaj z Betleyem”, a na Festiwalu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu śpiewała dwa duety Nicka Cave'a z guru sceny alternatywnej Maćkiem Maleńczukiem.
W następnych latach podziwialiśmy ją w duetach z Markiem Grechutą, Jeremim Przyborą, Włodzimierzem Nahornym i Stanisławem Soyką. Laureatka Paszportu Polityki.
Komentarze