"Apocalypto" od 29 grudnia w kinach
Ponad 700 rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej i Środkowej zagrało w nowym filmie Mela Gibsona "Apocalypto", którego akcja rozgrywa się w okresie upadku cywilizacji Majów. Konsultantami ekipy byli archeolodzy. Aktorzy mówią w filmie językiem yucatec - pierwotnym dialektem Majów. Na ekrany polskich kin obraz trafi 29 grudnia.
19.12.2006 09:37
Film dozwolony jest od lat 15, zawiera jednak sporo brutalnych scen, przedstawiających m.in. okrutne rytuały Majów - na przykład składanie bogom ofiar z ludzi.
Wśród twórców "Apocalypto" znalazło się kilku zdobywców Oscarów i nominowanych do tej nagrody.
Autor zdjęć, Dean Semler, zdobył Oscara za "Tańczącego z wilkami" Kevina Costnera. Autor muzyki, James Horner, otrzymał Oscara za muzykę do "Titanica" Jamesa Camerona, był także wielokrotnie nominowany do tej nagrody, m.in. za muzykę do "Apollo 13" Rona Howarda i "Braveheart" Mela Gibsona. Scenografią "Apocalypto" zajął się Tom Sanders, którego nominowano do Oscara za scenografię do "Szeregowca Ryana" Stevena Spielberga i "Draculi" Francisa Forda Coppoli. Z kolei Gibson ma w dorobku dwa Oscary za obraz "Braveheart", w kategoriach najlepszy reżyser i najlepszy film.
Mottem "Apocalypto" Gibson uczynił słowa amerykańskiego historyka Willa Duranta: "wielką cywilizację można pokonać od zewnątrz, dopiero gdy ulega rozkładowi od wewnątrz".
Głównym bohaterem filmu jest młody myśliwy nazywany Łapą Jaguara, który żyje wraz z rodziną w leśnej wiosce. Ma żonę i kilkuletniego synka; ciężarna żona urodzi wkrótce drugie dziecko. Ojciec Łapy Jaguara, także myśliwy, przez całe życie uczył go, że nie wolno ulegać strachowi; mówił, że "strach jest jak choroba". Pewnego dnia spokojne życie rodziny zostaje brutalnie zakłócone. W leśnej wiosce pojawiają się tajemniczy przybysze. Zabijają wielu mieszkańców, innych biorą do niewoli. Ojciec Łapy Jaguara zostaje brutalnie zabity, natomiast żona i synek młodego myśliwego muszą ukrywać się w lesie.
Łapa Jaguara, razem z wieloma innymi młodymi mężczyznami z wioski, zostaje jako jeniec zaprowadzony do wielkiego miasta Majów w głębi dżungli. W mieście tym myśliwy widzi przerażające sceny. Prowadzeni do świątyni jeńcy są zabijani przez kapłanów w okrutny sposób na ołtarzu ofiarnym. Kapłani wierzą, że składając ofiary z ludzi przebłagają bogów, którzy zesłali na miasto klęskę głodu. Łapa Jaguara postanawia pokonać strach i decyduje się na ucieczkę. Chce także odnaleźć w lesie ukochanych bliskich. Za zbiegłym myśliwym rusza grupa okrutnych wojowników. Rozpoczyna się długi pościg przez dżunglę.
Obsada "Apocalypto" składa się w zdecydowanej większości z amatorów. Rolę Majów zagrali rdzenni mieszkańcy Ameryki Północnej i Środkowej, których werbowano do filmu podczas castingów w Meksyku, południowej Kalifornii w USA, w Kanadzie i krajach Ameryki Środkowej. Przygotowując się do ról aktorskich musieli uczyć się przez wiele tygodni języka yucatec, pierwotnego dialektu Majów, którym władają jeszcze obecnie niektórzy mieszkańcy Półwyspu Jukatan w Meksyku. Warunkiem zaangażowania do filmu była także bardzo dobra kondycja fizyczna, ze względu na liczne sceny walk i pościgów w "Apocalypto".
Łapę Jaguara zagrał debiutujący Rudy Youngblood - wychowany w Teksasie i Arizonie Indianin, w którego żyłach płynie krew Komanczów i Kri. Youngblood jest tancerzem wykonującym tradycyjne tańce indiańskie, pieśniarzem i sportowcem - trenuje m.in. boks.
Zdjęcia do "Apocalypto" kręcono w Meksyku. Konsultantami ekipy filmowej byli archeolodzy, wśród nich dr Richard Hansen, ekspert w dziedzinie historii Majów, który prowadził prace wykopaliskowe w ruinach wielu miast Majów w Gwatemali.
Kultura Majów rozwijała się w okresie od IV wieku p.n.e. do początków XVI wieku. Szczyt jej rozwoju przypadł na okres od 200 do 900 roku n.e. Majowie stworzyli wysoko rozwiniętą cywilizację z ośrodkami w licznych miastach-państwach - m.in. Tikal, Chichen Itza i Mayapan - znajdujących się głównie na terenie dzisiejszej Gwatemali i Półwyspu Jukatan w Meksyku. Upadek cywilizacji Majów nastąpił po tym, jak w XVI wieku podbili ich Hiszpanie. Dzisiejsi potomkowie Majów to dwa miliony osób, głównie ludność wiejska w Meksyku, Gwatemali, Belize i Hondurasie.