Trwa ładowanie...
d3vzv0l

Baczyński

Najnowsze informacje
Oceń jako pierwszy:
1
d3vzv0l

„Baczyński” to polski film poetycko-biograficzny z 2013 roku w reżyserii Kordiana Piwowarskiego, który jest także autorem scenariusza. Muzykę skomponował Bartosz Chajdecki, a za produkcję odpowiadają Tadeusz Lampka i Stanisław Szymański.

„Baczyński” to obraz, który wymyka się znanemu dotychczas podziałowi na gatunki, kanonowi postrzegania dzieł filmowych. Zagadkowy i wieloznaczny jak poezja i życie Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Każdy odbierze go po swojemu, zinterpretuje na własne potrzeby, będzie miał inne refleksje, odczucia. Z jednej strony to opowieść o poecie i jego postrzeganiu rzeczywistości, o potrzebie wystawiania się na śmiertelną próbę, by się spełnić i tworzyć. Z drugiej - o bezsensie wojny i sztuce, która jest ponadczasowa i nieśmiertelna.

Podróż przez ostatnie lata życia wielkiego poety zamyka klamrą współczesne wydarzenie - slam poetycki zorganizowany w 2011 roku, w dziewięćdziesiątą rocznicę urodzin Baczyńskiego. Narrację filmu budują wiersze poety, relacje świadków wydarzeń sprzed lat, którzy znali go osobiście, oraz wypowiedzi młodych ludzi zafascynowanych jego twórczością.

„Baczyński” jest pierwszą filmową próbą odpowiedzi na pytania dotyczące Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Jakim był człowiekiem? Ile w jego życiu znaczyła miłość, wyobcowanie, wojna i okupacja? Co go inspirowało, pod wpływem jakich wydarzeń tworzył i dlaczego zginął tak młodo? Reżyser filmu poszukując klucza do motywacji tytułowego bohatera, znalazł człowieka nierozerwalnie związanego ze swoją twórczością.

Tytułową rolę w „Baczyńskim” gra Mateusz Kościukiewicz, w którym wielu krytyków filmowych i widzów widzi przyszłą gwiazdę polskiego kina. W pozostałych rolach wystąpili: Katarzyna Zawadzka jako Barbara Drapczyńska, Ewa Telega - Stefania Baczyńska, Marta Klubowicz - Matka Barbary, Artur Bachański - Kazimierz Wyka, Iga Banasiak - Aniela Kmita, Marianna Bukowski – Łączniczka, Joachim Ciecierski – Gestapowiec.

Baczyński
Tytuł oryginalny

Baczyński

Gatunek

biograficzny, dramat, fabularyzowany dok.

Kraj produkcji

Polska

Rok produkcji

2012

Data światowej premiery

15.03.2013

Czas trwania

70 min.

Obsada

Podziel się opinią

1

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3vzv0l
d3vzv0l
d3vzv0l