Trwa ładowanie...
oprac. Jakub Zagalski
12-06-2017 11:52

"BEKSIŃSCY. Album wideofoniczny" rekomendowany do Europejskiej Nagrody Filmowej

Już po raz trzeci Krakowski Festiwal Filmowy rekomenduje pełnometrażowe filmy dokumentalne do Europejskiej Nagrody Filmowej. W tym roku oficjalną rekomendację otrzymał film “BEKSIŃSCY. Album wideofoniczny” Marcina Borchardta, który otworzył tegoroczną edycję Festiwalu oraz otrzymał wyróżnienie w międzynarodowym konkursie dokumentalnym.

"BEKSIŃSCY. Album wideofoniczny" rekomendowany do Europejskiej Nagrody FilmowejŹródło: Materiały prasowe
dwzx85f
dwzx85f

Światowa premiera filmu odbyła się 28 maja przy udziale twórców oraz licznie zgromadzonej widowni. Premierowy pokaz podczas Festiwalu to jeden z warunków rekomendacji do Europejskiej Akademii Filmowej.

Międzynarodowe jury doceniło dokument za “poruszającą opowieść o skomplikowanych rodzinnych relacjach odtworzoną w skromnej formie rodzinnego albumu”. W prestiżowym rankingu ocen Gazety Festiwalowej film otrzymał najwyższą notę od cenionych krytyków filmowych, co dało mu pierwsze miejsce wśród pełnometrażowych dokumentów prezentowanych w ramach Festiwalu. Filmy oceniali: Tue Steen Müller (Filmkommentaren.dk), Will Tizard (“Variety”), Truls Lie (“Modern Times”), Paweł T. Felis (“Gazeta Wyborcza”), Krzysztof Kwiatkowski (“Wprost”) oraz Patrycja Wanat (TOK FM).

Anita Piotrowska, selekcjonerka KFF, tak pisała o filmie dla “Tygodnika Powszechnego”: - Beksińscy Borchardta w fascynujący sposób wykorzystują żywe archiwalia jako artystyczne tworzywo, ale przede wszystkim po to, by maksymalnie zbliżyć się do faktów.

dwzx85f

“BEKSIŃSCY. Album wideofoniczny” to pełnometrażowy dokument zrealizowany z dźwiękowych, filmowych i fotograficznych materiałów archiwalnych, większość z nich pochodzi z prywatnego archiwum Zdzisława Beksińskiego i nie była wcześniej pokazywana publicznie. Malarz przez niemal pięćdziesiąt lat skrupulatnie dokumentował życie swoje i najbliższej rodziny. Prowadził dziennik, pisał listy, robił zdjęcia, a także namiętnie filmował codzienne wydarzenia. Z tych materiałów wyłania się niezwykle złożony obraz relacji pomiędzy artystą i jego żoną Zofią oraz synem – charyzmatycznym dziennikarzem radiowym i tłumaczem – Tomaszem.

Zeszłoroczna rekomendacja Festiwalu, film “21 x Nowy Jork” w reżyserii Piotra Stasika, znalazł się na liście 6 filmów dokumentalnych nominowanych do Europejskiej Nagrody Filmowej.

Europejska Nagroda Filmowa przyznawana od 1988 roku to jedna z najbardziej prestiżowych nagród przyznawanych filmom europejskim. Jej pierwszym laureatem był Krzysztof Kieślowski za “Krótki film o zabijaniu”. Tegoroczna gala wręczenia nagród odbędzie się w Berlinie.

Krakowski Festiwal Filmowy jest jednym z 10 europejskich festiwali filmowych rekomendujących do Nagrody w kategorii Film dokumentalny i jednym z 15 nominujących filmy w kategorii Film Krótkometrażowy. Przywilej ten mają m.in. festiwale w Locarno, Wenecji, San Sebastian, Cannes, Berlinie, Amsterdamie i Lizbonie.

58. Krakowski Festiwal Filmowy odbędzie się w dniach od 27 maja do 3 czerwca 2018 r.

dwzx85f
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dwzx85f