"Błogosławiona wina": Imponująca produkcja historyczna we wrześniu w TVP

Znana jest data premiery fabularyzowanego dokumentu „Błogosławiona wina”, będącego ekranizacją Powieść Zofii Kossak-Szczuckiej wydanej po raz pierwszy w 1924 roku. Pieniądze na realizację filmu wyłożył zawieszony w prawach członka senator PiS i współtwórca SKOK-u, Grzegorz Bierecki.
"Błogosławiona wina": Imponująca produkcja historyczna we wrześniu w TVP
Źródło zdjęć: © profil filmu na Facebooku

12.03.2015 13:29

Pomysł nakręcenia filmu, opowiadającego o historii cudownego obrazu Matki Boskiej i jego przedziwnych perypetii, wyszedł od misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, kustoszy sanktuarium w Kodniu.

- Wszyscy ojcowie bardzo dobrze znają treść tej książki i są pełni podziwu dla swady, z jaką autorka ją napisała. Od dawana byliśmy przekonani, że dzieło może być podstawą niezłego scenariusza filmowego - mówił w wywiadzie dla portalu opoka.org o. Mirosław Skrzydło OMI, rzecznik kodeńskiego sanktuarium.

Duchowny dodał, że już kiedyś projektem próbowano zainteresować producentów filmowych, jednak bez większych rezultatów. W końcu fabularyzowany dokument w całości sfinansował senator PiS, Grzegorz Bierecki, który 10 marca został zawieszony w prawach członka klubu parlamentarnego po publikacji tygodnika Wprost (więcej tutaj). Budżet filmu nie jest znany.

– O kosztorys proszę się nie martwić. Damy radę - mówił w rozmowie z portalem dziennikwschodni.pl kilka miesięcy temu.

- Nasz film nie będzie dokładną ekranizacją książki. Rozbudujemy go m.in. o sceny batalistyczne. Pokażemy Polskę XVII-wieczną* – wyjaśniał reżyser Przemysław Häuser w wywiadzie dla dziennikwschodni.pl. *– To produkcja dynamiczna, robiona z rozmachem i pieczołowitością. Zależy nam, aby trafić do młodych widzów. To będzie film o największej kradzieży w historii Watykanu, ale też o nawróceniu księcia Mikołaja Sapiehy.

O czym będzie opowiadał film?

- Film będzie opowiadał o Mikołaju Sapiesze, o kontekście historycznym czasów sapieżyńskich Polesia Lubelskiego, zuchwałej kradzieży obrazu z kaplicy papieskiej w Rzymie, a następnie sprowadzeniu do Kodnia Madonny Gregoriańskiej, zwanej dzisiaj Matką Bożą Kodeńską, o dziejach sanktuarium. Producenci chcą też ukazać, że mimo upływu 400 lat od przybycia cudownego wizerunku, procesu zeświecczenia społeczeństwa i propagandy o rzekomym spadku znaczenia życia religijnego, do Kodnia każdego roku przybywają tysiące pielgrzymów - czytamy w portalu opoka.org.pl.

W obsadzie znaleźli się m.in. Joanna Domańska, Henryk Dąbrowski, Marcin Korbas i Jakub Lasota. W główną postać, kasztelana zamku w Gniewie i husarskiego porucznika, wcielił się naturszczyk Jarosław Struczyński. Za scenariusz odpowiada Wojciech Darda-Ledzion z Teatru Wielkiego Opery Narodowej. Reżyser Przemysław Häuser pracował do tej pory m.in. przy realizacji „Świadectwa” z 2008 roku.

Zdjęcia do „Błogosławionej winy” powstały Kodnie, Białej Podlasce, w Rzymie oraz na zamku krzyżackim w Gniewie. Premiera filmu, który w założeniu twórców ma promować region, zapowiedziana jest na wrzesień 2015 roku. Obraz zostanie wyemitowany przez TVP.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (104)