Trwa ładowanie...
19-02-2002 01:00

"Chopin, pragnienie miłoci" wkrótce w kinach

"Chopin, pragnienie miłoci" wkrótce w kinach
d3tl8uy
d3tl8uy

"Chopin, pragnienie miłoci" Jerzego Antczaka trafi na ekrany polskich kin 1 marca. Film opowiada o omioletnim związku kompozytora z jedną z najgłoniejszych pisarek epoki romantyzmu - George Sand.

Przygotowania do realizacji filmu trwały 20 lat. Reżyser Jerzy Antczak powiedział po poniedziałkowym pokazie prasowym filmu, że próby dotarcia do prawdy o Fryderyku Chopinie były trudne m.in. dlatego, że kompozytor skrywał swoje życie prywatne.

Nałożyła się na to legenda romantyczna: XIX wiek ubrał Chopina w szaty ariela, człowieka zwiewnego. Chopin został postawiony na piedestale. Dyskusja z pomnikiem jest bardzo trudna - powiedział Antczak.

Postać Chopina, która wyłoniła się po długich i żmudnych badaniach materiałów źródłowych, m.in. listów, okazała się pełna sprzecznoci. Jak powiedział reżyser, kompozytor był zarazem "mocarny", jak i "kruchy", "zmęczony", a jednoczenie "piękny".

d3tl8uy

Antczak przytoczył zdanie, jakie Chopin podobno powiedział do swojego ucznia. Zapytany o to, jak powinno się wykonywać jego utwory, kompozytor odrzekł: "Graj mnie swoimi uczuciami". Swoimi uczuciami zrealizowalimy ten film - dodał reżyser.

Jadwiga Barańska, która wspólnie z Jerzym Antczakiem napisała scenariusz i wystąpiła w filmie w roli Justyny Chopin, powiedziała, że Chopin był bardzo praktyczny i wielokrotnie żądał usług od swoich przyjaciół.

Ten cudowny ariel, którego kochamy, był normalnym człowiekiem, nierzadko bardzo egoistycznym - twierdzi Barańska.

W głównych rolach w filmie - Fryderyka Chopina i George Sand - wystąpili Piotr Adamczyk i Danuta Stenka, chwaleni przez dziennikarzy za "perfekcyjne wykonanie aktorskie".

d3tl8uy

Adamczyk powiedział podczas spotkania, że już przed przystąpieniem do pracy nad filmem Chopin był dla niego "ulubionym kompozytorem". Dodał, że w trakcie pracy nad filmem chciał się "dowiedzieć o Chopinie jak najwięcej".

Stawiałem się w jego sytuacji. Był histeryczny, wykorzystywał swoich przyjaciół, ale ja go usprawiedliwiam. Miał wszelkie powody, żeby tak się zachowywać. Czasami geniusz przerastał w nim człowieka - powiedział aktor.

Filmowa George Sand, Danuta Stenka, nosi długie włosy i - jak zauważyli dziennikarze - jest bardzo kobieca. Jak wyjaniła Jadwiga Barańska, nie stoi to w sprzecznoci z zachowanymi oryginalnymi portretami George Sand.

d3tl8uy

George prowokowała męskim strojem, kiedy opuszczała dom i pokazywała się w towarzystwie. To była epoka mężczyzn. George musiała stanąć na głowie, żeby ją zauważono. Miała jednak zawsze długie włosy i była bardzo kobieca. Dowodem na to są jej listy do Chopina - pełne czułoci i tkliwoci - wyjaniła Barańska.

W rolach dzieci George Sand wystąpili: Bożena Stachura - jako Solange i Adam Woronowicz - Maurycy. Na ekranie pojawiają się także m.in.: Janusz Gajos, Piotr Fronczewski, Marian Opania, Jerzy Zelnik, Andrzej Zieliński i Anna Korcz.

Ważną rolę odgrywa w filmie muzyka, która pojawia się aż 54 razy. Wyboru utworów dokonał Jerzy Antczak. Są to w większoci kompozycje Chopina wykonywane przez Janusza Olejniczaka. Partie orkiestrowe nagrała Polska Orkiestra Symfoniczna pod dyrekcją Wojciecha Michniewskiego. Grają także pianici Yukio Yokoyama i Emauel Ax, wiolonczelista Yo-Yo Ma oraz skrzypkowie Pamela Frank i Vadim Brodski.

d3tl8uy

Zdjęcia do filmu zrealizował Edward Kłosiński. Scenografia to dzieło Andrzeja Przedworskiego, dekoracja wnętrz - Albiny Barańskiej i Anny Rzadkowskiej, kostiumy - Magdaleny Tesławskiej i Pawła Grabarczyka.

Budżet filmu wyniósł około pięciu milionów dolarów. Film był realizowany m.in. w XIX-wiecznym pałacu w Kozłówce, w Paryżu i na Majorce. Stroje sprowadzono z Wiednia, Londynu i Paryża.

Obraz wejdzie do polskich kin w stu kopiach. Poza filmem w języku polskim powstał także - osobno udźwiękowiony - film w języku angielskim. Z premierą filmu zbiega się także wydanie płyty ze cieżką dźwiękową i książki "Chopin, powciągliwy romantyk" Adama Zamoyskiego, ilustrowanej zdjęciami z planu filmowego.

d3tl8uy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3tl8uy