Trwa ładowanie...
d44clov
d44clov
Aktualności

Chwila wytchnienia dla polskiego laureata Oscara

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d44clov

Chcę trochę odpocząć od komponowania - zapowiedział słynny polski kompozytor muzyki filmowej, laureat Oscara, Jan A.P. Kaczmarek.

Na początku lipca w Rzymie odbędzie się premiera filmu "Wojna i pokój", do którego muzykę skomponował Kaczmarek. To wspólna produkcja kilku krajów - m.in. Polski, Rosji, Niemiec i Włoch.

Kompozytor wyjaśnił, że potrzebuje krótkiej przerwy w pracy, bo w ciągu ostatniego roku skomponował muzykę aż do 4 filmów.

d44clov

"- Każdy z tych filmów był bardzo wymagający" - przyznał Kaczmarek.

"- Uroczysta premiera "Wojny i pokoju", ekranizacji powieści Lwa Tołstoja, odbędzie się w Rzymie 6 lipca" - poinformował Kaczmarek. Film jest anglojęzyczny. Jesienią pokaże go kilka europejskich telewizji - w odcinkach, ponieważ film jest długi. Reżyser obrazu to Robert Dornhelm.

Kaczmarek kończy w Warszawie pracę nad muzyką do filmu "Hania" w reż. Janusza Kamińskiego. To opowieść o współczesnym młodym małżeństwie - Wojtku i Oli, które na okres świąt Bożego Narodzenia bierze do siebie z domu dziecka chłopca, Kacpra. Dziecko zmienia ich podejście do życia i do siebie nawzajem. Główne role zagrali Agnieszka Grochowska i Łukasz Simlat.

Kaczmarek powiedział, że aż do jesieni będzie zajmował się przede wszystkim nadzorowaniem budowy Instytutu Rozbitek, placówki położonej we wsi Rozbitek, 60 km na zachód od Poznania.

d44clov

"To są moje strony" - podkreślił Kaczmarek, który pochodzi z Wielkopolski - urodził się w Koninie, w 1953 roku.

Instytut ma być miejscem roboczych spotkań artystów filmu, muzyki i teatru. Pierwsze prace nad jego utworzeniem ruszyły już w 2004 r. W Instytucie będą organizowane m.in. seminaria, warsztaty i konferencje prowadzone przez cenionych praktyków światowego kina.

W sobotę w Warszawie Kaczmarek spotkał się ze studentami szkół teatralnych z różnych krajów. Spotkanie odbyło się w ramach trwającego w stolicy 4. Międzynarodowego Festiwalu Szkół Teatralnych (24-30 czerwca).

Uczestnicy festiwalu to studenci kilkunastu szkół, m.in. z Nowego Jorku, Petersburga i Wiednia. Imprezę zorganizowała warszawska Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza.

d44clov

Podziel się opinią

Share
d44clov
d44clov