Trwa ładowanie...
12-05-2006 16:35

Claude Lelouch pochwalił Żydowskie Motywy w Warszawie

Claude Lelouch pochwalił Żydowskie Motywy w Warszawie
d2ebehe
d2ebehe

Claude Lelouch, wybitny francuski reżyser pochodzenia żydowskiego, wziął udział w czwartkowej inauguracji III Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Żydowskie Motywy w Warszawie.

Festiwal potrwa do 16 maja; widzowie obejrzą 50 filmów o tematyce żydowskiej, a także najsłynniejsze dzieła Leloucha i jego najnowszy film.

Festiwalowe pokazy odbędą się w kinie Muranów. W czwartek wieczorem zorganizowano tam przedpremierowy pokaz nowego filmu Leloucha, pt. "Odwaga miłości", w którym głównym wątkiem jest niespełniona miłość ulicznego śpiewaka do pragnącej wielkiej kariery dziewczyny.

- Ludzkość przeżywa kryzys miłości. W przyszłości najtrudniejszą rzeczą dla człowieka będzie jej doświadczenie - ocenił Lelouch na konferencji prasowej. Zapowiedział, że jego następny, czterdziesty pierwszy już film "najprawdopodobniej będzie także o miłości". - Mogę tylko wyjawić, że głównym bohaterem będzie mucha - dodał.

d2ebehe

Reżyser pochwalił inicjatywę zorganizowania festiwalu filmów żydowskich. - Większość reżyserów pochodzi ze świata żydowskiego. Świat kina i świat żydowski zawsze łączyła wspaniała relacja - powiedział 68-letni Lelouch. - Sam jestem Żydem i uważam, że bycie nim daje inną wizję świata. Przez całe dzieciństwo poszukiwało mnie gestapo. Matka ukrywała mnie w kinie. Kino ocaliło mi życie - powiedział.

Dyrektor festiwalu Mirosław Chojecki podkreślił, że prezentowane filmy oprócz wartości artystycznych posiadają walory poznawcze. - Służą również budowaniu wzajemnego porozumienia. Nieprzypadkowo nagrodą przyznawaną na tym festiwalu jest warszawski feniks, symbol odradzania się wspólnoty Polaków i Żydów - powiedział.

Wśród 50 prezentowanych filmów znajdą się 34 dokumentalne, 6 fabularnych oraz 10 dokumentalnych i krótkometrażowych. Zrealizowali je filmowcy z... 15 krajów, m.in. z Izraela, Polski, USA, Francji, Rosji, Niemiec, Argentyny, Czech i Wielkiej Brytanii. Na festiwal kwalifikowano jedynie produkcje z ostatnich dwóch lat.

Obejrzeć będzie można m.in. wyreżyserowany przez Danae Elon izraelsko-amerykański dokument "Inna droga do domu", opowieść o pełnych ciepła - mimo sytuacji politycznej - relacjach między dwoma rodzinami, palestyńską i izraelską. Koprodukcją Izraela i USA jest także dokument o scenie rockowej w Izraelu, "Echo Jerycha. Punk Rock w Ziemi Świętej" w reżyserii Liz Nord.

d2ebehe

Wśród filmów krótkometrażowych znajdzie się m.in. "Cheftzi na antenie" (reż. Dalit Eliraz), której bohaterką jest pracująca w religijnym radiu młoda kobieta, która udziela romantycznych rad niezamężnym dziewczynom (pewnego dnia sama zdecyduje się oświadczyć chłopakowi na antenie i skończy się to katastrofą). Spośród filmów fabularnych obejrzeć można będzie m.in. izraelską komedię romantyczną "Jak ryba bez wody", o romansie Argentyńczyka i nauczycielki języka hebrajskiego (reż. Leonid Prudovsky).

Polskę reprezentować będą m.in. dokumenty "Chłopak i dziewczyna" Sławomira Koehlera oraz "Portrecista" Ireneusza Dobrowolskiego. Film Koehlera to opowieść o 80-letniej Renacie z Toronto, niegdyś mieszkance warszawskiego getta, i jej rówieśniku Jurku z Izraela. "Portrecista" to dramatyczny zbiór wspomnień Wilhelma Brasse, który pod okiem SS musiał prowadzić fotograficzną dokumentację w obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu.

W ramach retrospektywy filmów Leloucha widzowie obejrzą m.in. jego nagrodzony dwoma Oscarami i Złotą Palmą w Cannes obraz "Kobieta i mężczyzna" (1966) oraz "Edith i Marcel" (1983), melodramat opowiadający historię miłości Edith Piaf do mistrza świata w boksie, Marcela Cerdana.

Organizatorami festiwalu są m.in. Stowarzyszenie Żydowskie Motywy i Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie.

d2ebehe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ebehe