Trwa ładowanie...
14-06-2010 15:55

Co sie wydarzyło podczas Festiwalu Dwóch Teatrów?

Co sie wydarzyło podczas Festiwalu Dwóch Teatrów?Źródło: AKPA
d19tyx8
d19tyx8

Jest czas siania i czas zbierania plonów. Wiedzą o tym najlepiej aktorzy, którzy od dziesięciu lat przyjeżdżają do Sopotu na Festiwal Dwa Teatry.

Choć Sopot kojarzy się nierozerwalnie z piosenką, to właśnie tu na początku czerwca przyjeżdża najliczniejsza i najwierniejsza publiczność polskiego teatru. Nadbałtycki kurort ugościł dotychczas 140 spektakli telewizyjnych i słuchowisk, w których wystąpili najwybitniejsi polscy aktorzy, bo jak mówią zgodnym chórem, to zaszczyt pracować w Teatrze Telewizji i Teatrze Polskiego Radia.

Podczas jubileuszowej edycji festiwalu publiczność obejrzała 14 słuchowisk i 15 spektakli telewizyjnych. Po raz pierwszy zaprezentowano też pięć przedstawień premierowych; "Rosyjskie konfitury", "W roli Boga", "Psie głowy", "Przerwanie działań wojennych" i "Powidoki". Wypełnione po brzegi sale sopockiego Multikina mówiły same za siebie.

Polacy są głodni teatru. Wielkim zainteresowaniem cieszyły się także spotkania z twórcami oraz aktorami zarówno po projekcjach, jak i te w Dworku Sierakowskich, gdzie z widzami rozmawiali m.in. Ignacy Gogolewski, Danuta Stenka, Artur Żmijewski, Janusz Gajos czy Olgierd Łukaszewicz. "Dla mnie to święto teatru. Cieszę się, że załapałem się i dobrze wkomponowałem w ten festiwal" - powiedział z uśmiechem Ignacy Gogolewski, który w "Rosyjskich konfiturach" zagrał starszego brata Krystyny Jandy.

Z kolei dla aktora młodego pokolenia, Maćka Zakościelnego obecność na Dwóch Teatrach to: "Fantastyczna historia, która wciąż się rozgrywa. Jestem tu już po raz czwarty. Ten pierwszy raz to był "Książę nocy" w reżyserii Krzysztofa Zaleskiego. To dla mnie bardzo cenna i bardzo wartościowa przygoda" - przyznał aktor, który w tym roku przyjechał ze spektaklem "Operacja Reszka". Kiedy Danuta Stenka pojawiła się w Sopocie była zdecydowanie młodsza od kolegi po fachu, Zakościelnego.

d19tyx8

"Ten festiwal jest w miejscu, w którym zapuszczałam swoje zawodowe korzenie. Uczyłam się w Studium Aktorskim przy Teatrze Wybrzeże w Gdańsku i na pierwszym roku studiów mieszkałam w Sopocie, w hotelu Wiktor, niedaleko Teatru Atelier, w którym teraz jesteśmy. To są powroty do początków" - usłyszeliśmy od Danuty Stenki, laureatki Festiwalu Dwa Teatry w 2002 roku oraz Wielkiego Splendoru Polskiego Radia, a dziś przewodniczącej jury zespołu Teatru Telewizji.

Tradycyjnie już przyznano wielką Nagrodę Festiwalu Dwa Teatry, za wybitne kreacje aktorskie, która trafiła w godne i wybitne ręce - Janusza Gajosa. "Czuję się wpisany na listę najlepszych. Bardzo mnie to satysfakcjonuje, a nawet odpowiada" - przyznał laureat, który tym samym dołączył do znakomitego grona poprzedników: Danuty Szaflarskiej, Gustawa Holoubka, Piotra Fronczewskiego i Wiesława Michnikowskiego.

Galę otwarcia X Festiwalu Dwa Teatru przed sopockim molo poprowadzili: Grażyna Torbicka i Andrzej Matul. Wśród gości festiwalu pojawili się także: Krzysztof Kolberger, Adam Ferency, Grażyna Barszczewska, Krzysztof Wakuliński, Andrzej Strzelecki, Janusz Głowacki, Olena Leonenko, Andrzej Zieliński, Edyta Jungowska, Dominika Ostałowska, Dorota Landowska.

Zobacz także:

d19tyx8

**[

LEGENDARNA KUSICIELKA. O KIM MOWA? ]( http://film.wp.pl/mezczyzni-padaja-jej-do-stop-o-kim-mowa-6025282670335105g ) * *[

PIERWSZE PIERSI POLSKI ]( http://film.wp.pl/top-10-najbardziej-obfitych-biustow-polskich-aktorek-6025282550993537g ) * *[

WSTYDLIWE WPADKI GWIAZD ]( http://film.wp.pl/10-filmow-ktorych-sie-wstydza-6025282273682561g ) * *[

POLSKIE SEKSBOMBY BEZ MAKIJAŻU I STYLIZACJI ]( http://aleseriale.pl/gid,6625,img,233038,fototemat.html ) **

d19tyx8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d19tyx8