Trwa ładowanie...
d2c3rh1

Danis Tanovic

Najnowsze informacje
5.0
(1 głos)
Oceń:
Miejsce urodzenia:

Zenica, Bośnia i Hercegowina (dawna Jugosławia)

Reżyser:
Scenarzysta:
Filmografia:
d2c3rh1

Senada to piąty pełnometrażowy film Danisa Tanoviča Jego debiutancki obraz „Ziemia niczyja” zdobył ponad czterdzieści nagród na festiwalach międzynarodowych – jest to jeden z najczęściej nagradzanych debiutów fabularnych w historii. Film dostał Oscara oraz Złotego Globa w kategorii najlepszy film zagraniczny, a także nagrody na najlepszy scenariusz na festiwalu w Cannes i w plebiscycie Europejskiej Akademii Filmowej.

Tanovič zrobił jeszcze dwa filmy o wojnie i jej konsekwencjach. „Cyrk Columbia” opowiada o wydarzeniach dziejących się tuż przed tym, jak konflikt dosięgnął ojczyzny reżysera – Bośni i Hercegowiny, a nakręcona po angielsku „Selekcja” (z udziałem Colina Farrella) dotyczy zdarzeń po zakończeniu konfliktu.

Tanovič urodził się w 1969 roku w Zenicy, wychował się natomiast w Sarajewie, gdzie studiował reżyserię w tamtejszej akademii. Podczas oblężenia miasta spędził dwa lata na linii frontu – filmował działania armii. Materiał, który nakręcił wówczas z kolegami, został użyty w wielu filmach oraz wiadomościach telewizyjnych. W 1994 roku emigrował do Belgii, aby w tamtejszej szkole kontynuować studia dotyczące filmu. Wówczas zaczął też kręcić krótkometrażówki i dokumenty.

W 2005 roku nakręcił po francusku film pełnometrażowy „Piekło”, jego współscenarzystą był Krzysztof Kieślowski. Wystąpiło w nim wiele francuskich gwiazd, między innymi: Emmanuelle Beart, Karin Viard, Marie Gillain, Guillaume Canet, Jacques Gamblin, Jacques Perrin, Carole Bouquet i Jean Rochefort.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2c3rh1
d2c3rh1
d2c3rh1