Trwa ładowanie...

Dorota Segda straciła pracę. Wiadomo, kto ją zastąpił

Dorota Segda do niedawna była nie tylko gwiazdą filmową, serialową czy teatralną, ale także rektorką krakowskiej Akademii Teatralnej. Okazuje się, że 58-letnia gwiazda już nie pełni tego stanowiska. Zastąpił ją Grzegorz Mielczarek. Co się stało? Dlaczego Segda nie jest już rektorką uczelni kształcącej aktorów?

Dorota Segda już nie jest rektorką uczelni. Kto ją zastąpił na tym stanowisku?Dorota Segda już nie jest rektorką uczelni. Kto ją zastąpił na tym stanowisku?Źródło: AKPA
d2uyn1z
d2uyn1z

Dorota Segda od lat działa jako nauczyciel w Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie. W 2016 r. przyjęła stanowisko rektorki i pełniła je aż do teraz, a więc przez dwie czteroletnie kadencje. To maksymalny czas przewidziany na pracę w uczelni dla jednego rektora. W kwietniu pożegnała się z tą posadą.

"Szanowni Państwo, Drodzy Członkowie i Członkinie Społeczności AST, Uczelniana Komisja Wyborcza uprzejmie informuje, iż na zebraniu wyborczym Kolegium Elektorów w dniu 22 kwietnia 2024 r. dokonano wyboru Rektora Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie na kadencję trwającą od 1 września 2024 r. do 31 sierpnia 2028 r. Rektorem elektem został dr hab. Grzegorz Mielczarek, prof. AST" - poinformowano na facebookowym koncie krakowskiej uczelni.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Te programy kochała Polska. Zniknęły z anteny TVP

Segda jako rektorka AST borykała się z wieloma problemami

Dorota Segda w czasie swojej drugiej kadencji jako rektorka AST w Krakowie, zakazała "fuksówek", czyli upokarzającego, przemocowego traktowania najmłodszych roczników studentów.

d2uyn1z

- Wprowadziliśmy zasady, których będziemy rygorystycznie przestrzegać – zostały sformułowane w Kodeksie etyki. Na stanowiska rzeczników ds. etyki powołaliśmy osoby cieszące się u studentów najwyższym zaufaniem. Organizujemy warsztaty antymobbingowe dla całej społeczności Akademii, w maju zaplanowaliśmy we Wrocławiu konferencję Granice w teatrze. Proszę studentów o zaufanie. Proszę, żeby zawsze szybko reagowali, kiedy komuś dzieje się krzywda. Nie ma tolerancji dla przemocy w AST - mówiła Segda w oświadczeniu po wypowiedzi Bartosza Bieleni z 2021 r.

Rok później Segda nie kryła koszmarnej sytuacji finansowej uczelni. - Jestem naprawdę zrozpaczona stanem finansów Akademii. Nie mamy na życie. Musimy wprowadzić drastyczne oszczędności kosztem studentów, z zajęciami online w zimowych tygodniach włącznie. Postaramy się, żeby było ich jak najmniej. Przeżyliśmy pandemię i miałam nadzieję, że online to już przeszłość, ale nie mamy na prąd, który podrożał kilkukrotnie, 800 procent, 1000 procent, nie mamy na gaz, musimy zamknąć uczelnię na weekendy, na długie zimowe wieczory. Pęka mi serce. Przedstawienia robimy za grosze, choć cieszą się wielkim uznaniem widowni i dostają nagrody na festiwalach, na które jeździmy, chociaż też nas na to nie stać. I nie tylko AST znajduje się w takiej sytuacji. Polska nauka i polskie szkolnictwo są w naszych kraju spychane do wiecznej finansowej poczekalni.

Dorota Segda w "Twoim Stylu" mówiła o posadzie, którą przyjęła ze względu na prośby studentów: - Jestem dumna i szczęśliwa, że to zrobiłam, choć przeżyłam lata pełne ekstremalnych wyzwań. Był czas hejtu i histerii związany z antyprzemocowością. Nigdy w życiu nie zaznałam takiej przemocy, jaka spotkała mnie i kilka osób z uczelni w imię... walki z przemocą. (...) Była pandemia, zajęcia zdalne, rządy PiS-u, czyli potworne problemy finansowe, mszczenie się za wywieszanie tęczowej flagi, wojna w Ukrainie i uchodźcy na sali gimnastycznej, pisanie nowych statutów, zmiana przepisów… A jednak ze wszystkim sobie poradziłam.

Kim jest Grzegorz Mielczarek?

Grzegorz Mielczarek zastąpił Dorotę Segdę na stanowisku rektora Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie. Jak czytamy na facebookowym profilu szkoły, Mielczarek jest aktorem, absolwentem uczelni, którą obecnie kieruje.

d2uyn1z

"Aktor Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie w latach 2003-2016, gdzie zadebiutował w 2001 r. rolą w spektaklu 'Abelard i Heloiza' w reżyserii Agaty Dudy-Gracz. W latach 2017-2019 pracował w Teatrze Polskim w Warszawie, a od 2020 roku jest aktorem Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie. Od lat współpracuje z Krakowskim Teatrem Scena STU" - można dowiedzieć się z wpisu zamieszczonego w sieci.

"Z uczelnią związał się już w czasach studenckich, kiedy pracował wolontaryjnie jako asystent m.in. prof. Krzysztofa Globisza i prof. Edwarda Linde-Lubaszenko. Obecnie prowadzi ze studentami zajęcia z przedmiotu 'praca nad rolą klasyczną'. W latach 2008-2012 oraz od 2021 roku jest prodziekanem Wydziału Aktorskiego w Krakowie" - poinformowała uczelnia w mediach społecznościowych.

W najnowszym odcinku podcastu "Clickbait" pochylamy się nad "Mocnym tematem" Netfliksa, załamujemy ręce nad szokującą decyzją Disney+, rzucamy okiem na "Nową konstelację" i jedziemy do Włoch z "Ripleyem". Znajdź nas na Spotify, Apple Podcasts, YouTube, w Audiotece czy Open FM. Możesz też posłuchać poniżej:

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2uyn1z
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2uyn1z

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj