Trwa ładowanie...
dxeuhlp
recenzja
09-11-2010 13:47

Dzieciństwo zabite przez wojnę

dxeuhlp
dxeuhlp

Wojna wyzwala w człowieku najgorsze instynkty. Często pozbawia człowieczeństwa. Wciągnięte w wojnę dzieci pozbawia i człowieczeństwa i dzieciństwa.

Film „Głosy niewinności” opowiada o wojnie domowej w Salvadorze z perspektywy jedenastoletniego chłopca Chava. W 1980 roku w Salwadorze wybuchła wojna domowa, która trwała dwanaście lat. Powodem konfliktu między armią salvatorską a wieśniakami była ziemia. Wieśniacy po jakimś czasie zorganizowali się i stworzyli partyzanckie wojsko FMLN.

Poznajemy Chava, gdy ma jedenaście lat. Właśnie wybuchła wojna, ojciec Chava zostawia rodzinę. Z mamą i dwójką rodzeństwa mieszkają w chacie z przeciekającym dachem. Chava chodzi do szkoły, gra z kolegami w kulki, zakochuje się w córce nauczycielki. Ale także boi się swoich dwunastych urodzin. Bo wtedy zostanie siłą wcielony do armii salvadorskiej. Wraz ze swoimi kolegami stara się tego uniknąć, umknąć przed wepchnięciem na ciężarówkę. Ale wszyscy doskonale wiedzą, że to niemożliwe.

Podczas zabawy nad rzeką Chava z kolegami przypadkowo spotykają Antonia. To ich kolega ze szkoły, z którym grali w kulki, teraz wymachuje im przed nosami swoim karabinem. Widzimy jak zmieniła się jego psychika. Jak bardzo zniekształciła się w wyniku wojennego szkolenia, gdy bez ogródek z dumą opowiada ile osób udało mu się zabić. Jak bardzo stara się im udowodnić, że nie jest tchórzem ale dzielnym żołnierzem, którym kazał mu być jego dowódca. I jest to chyba najbardziej wstrząsająca w tym filmie scena. Jak można być tak okrutnym, by szkolić dzieci by zabijały innych?

dxeuhlp

Wstrząsających, brutalnych scen w filmie nie brakuje. Chociażby sceny ostrzeliwania wioski, rozstrzelanie dzieci. Ta surowość w przedstawieniu realiów, jeszcze bardziej przekonuje nas, że każdy konflikt zbrojny zabiera więcej niż może dać korzyści.

Pomimo całego okrucieństwa wojna nie zmieniła Chava w chłopca chcącego zemsty, nie wyzwoliła w nim nienawiści. Chava jest przerażony tym, co się wokół dzieje. Doświadcza zła i niszczycielskiej siły wojny wielokrotnie. Gdy jego koleżanka z podwórka umiera mu niemal na rękach, trafiona pociskiem. Gdy widzi swojego przyjaciela Anczę powieszonego na drzewie. Chava po prostu chce żeby wojny nie było. Chce być ze swoją rodziną, to jest dla niego największa wartość.

Film opisuje bardzo ważny problem - przymusowego wcielania dzieci do armii. Na świecie w 40 krajach zmusza się 300 tys. dzieci to walki zbrojnej. Ten film to głos sprzeciwu wobec takiego okrucieństwa i manipulacji dziećmi.

dxeuhlp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dxeuhlp