Trwa ładowanie...
walt disney
15-12-2006 11:08

Dziś mija 40. rocznica śmierci Walta Disneya

Dziś mija 40. rocznica śmierci Walta DisneyaŹródło: AFP
d2433vg
d2433vg

Dzisiaj mija 40 lat od śmierci ojca postaci Myszki Miki i Kaczora Donalda - Walta Disneya.

Amerykański rysownik i reżyser filmów animowanych, Walter Elias Disney urodził się 5 grudnia 1901 roku w Chicago. Od dziecka charakteryzował go talent rysowniczy. Jako młody chłopak pracował m.in. jako gazeciarz i kierowca ambulansu. W wieku 20 lat pojechał do Hollywood. W 1923 roku - wspólnie z bratem Royem - założył Disney Brothers Studio. Pierwszym z dzieł Disney'a była seria bajek o Alicji - "Alice's Wonderland".

W 1928 roku na ekranie zadebiutował najsłynniejszy na świecie gryzoń - Myszka Miki. Wystąpiła po raz pierwszy w filmie rysunkowym z synchronizowanym dźwiękiem pt. "Steamboat Willie". Dzięki tej właśnie opowiastce Miki staje się międzynarodową gwiazdą, a jej twórca zdobywa sławę w Hollywood.

Rok później Walt Disney prezentuje serię muzycznych filmów rysunkowych "Silly Symphonies". W roku 1932 rysownik otrzymuje pierwszego honorowego Oscara za stworzenie postaci Myszki Miki.

d2433vg

W 1937 roku powstaje pełnometrażowy film rysunkowy - "Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków". Zapoczątkował on światowy tryumf długiej serii bajek, które Disney stworzył w następnych latach. Za ten film Disney dostał kolejnego honorowego Oscara.

Oprócz filmów animowanych, wytwórnia Walta Disneya produkowała także filmy przyrodnicze ("Wyspa fok", "Żyjąca pustynia") i przygodowe ("Wyspa Skarbów", "20 000 mil podmorskiej żeglugi", "Przygody Davy'ego Crocketta") oraz cieszące się dużym powodzeniem programy - "Klub Myszki Miki" oraz "Cudowny świat Walta Disneya".

"Nie robię filmów tylko dla pieniędzy. Zarabiam pieniądze, aby kręcić więcej filmów" - powiedział kiedyś Disney.

Disney oprócz Myszki Miki wykreował także inne słynne animowane postaci - Kaczora Donalda, Goofy'ego, Myszkę Minnie i psa Pluto.

d2433vg

Walt Disney zachwycał miliony młodych i starszych widzów na całym świecie. W roku 1955 w Kalifornii otworzył swój pierwszy park rozrywki - Disneyland, spełniając dawne marzenie, aby bohaterów jego kreskówek przybliżyć publiczności i pokazać ich nie tylko na ekranie, lecz w prawdziwej zabawie. Pomysł okazał się sukcesem i zaowocował później kolejnymi tego typu parkami.

Walt Disney zmarł 15 grudnia 1966 roku. Jego śmierć nie przerwała ekspansji wytwórni filmowej. Do najpopularniejszych filmów powstałych po śmierci Disneya należą m.in. "Księga dżungli" (1967), "Mała syrenka" (1989), "Dzwonnik z Notre-Dame" (1996), "Piękna i bestia" (1991), "Tarzan" (1999), "Toy Story" (1995).

Wytwórnia Walta Disneya stworzyła imperium rozrywkowe o giełdowej wartości wielu miliardów dolarów. Obecnie Walt Disney Company ma w swej gestii m.in. wytwórnie filmowe, kanały telewizyjne, wiele sklepów, supermarketów, stacji radiowych a także parki rozrywkowe: Disneyland i Disneyworld w USA, Disneyland w Tokio, Disneyland pod Paryżem.

d2433vg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2433vg