Trwa ładowanie...
d28j21x
15-11-2006 10:35

Dzisiaj startuje angielskojęzyczny kanał Al-Dżaziry

d28j21x
d28j21x

Dzisiaj startuje angielskojęzyczny kanał katarskiej telewizji Al-Dżazira - Al-Jazeera International, mający w założeniu jego twórców skutecznie konkurować z takimi potęgami na rynku informacyjnym jak CNN czy BBC.

Al-Dżazira powstała w 1996 r. - kontrolowana jest przez rząd Kataru. Stała się znana gdy relacjonowała na prawach wyłączności przebieg interwencji amerykańskiej w Afganistanie w 2001 r. oraz emitowała nagrania wideo przywódcy Al-Kaidy Osamy bin Ladena a także jego współpracowników oraz innych bojowników islamskich.

Stacja była krytykowana przez wiele państw arabskich, lecz przede wszystkim przez Waszyngton, który zarzucał jej, iż stała się rzecznikiem ugrupowań ekstremistycznych, przede wszystkim w Iraku. Od 2004 r. Al-Dżazira jest zakazana w tym kraju.

Nowy kanał, którego uruchomienie wielokrotnie odraczano m.in. ze względów technicznych, będzie początkowo nadawać programy 12 godzin na dobę. Całodobową emisję zaplanowano od 1 stycznia 2007 r.

Kanałem międzynarodowym katarskiej telewizji - który zacznie nadawać program w południe w środę (czasu GMT) - kierować ma Brytyjczyk Nigel Parsons.

d28j21x

Al-Jazeera International dysponuje 60 biurami na świecie - cztery największe z nich znajdują się w stolicy Kataru Dausze, w Kuala Lumpur, Londynie i Waszyngtonie. Zatrudnia około ośmiuset dziennikarzy 55 narodowości oraz ponad dwa tysiące współpracowników.

Dyrektor generalny sieci satelitarnej Al-Dżaziry Wadah Khanfar zapowiedział we wtorek, że tworząc nowy, międzynarodowy kanał, nadający w języku angielskim, stacja chce przede wszystkim dotrzeć do nowej grupy odbiorców. Obiecał też, że informacje, przekazywane przez stację będą "bezstronne i wyważone".

Wieloletni rzecznik Al-Dżaziry Dżihad Balut z kolei oświadczył wprost, że celem nowego kanału będzie "przełamanie monopolu wielkich sieci informacyjnych - amerykańskich, brytyjskich czy francuskich".

d28j21x
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d28j21x