Trwa ładowanie...
24-10-2006 11:13

Feliksy Warszawskie rozdane

Feliksy Warszawskie rozdane
d12akc3
d12akc3

Jerzy Jarocki, Krystyna Janda, Zbigniew Zapasiewicz, Monika Obara (foto) i Krzysztof Dracz zostali laureatami Feliksów Warszawskich za sezon 2005/2006.

Uroczystość przyznania i wręczenia nagród odbyła się w poniedziałek w Warszawie.

Jerzy Jarocki został uhonorowany w kategorii "najlepsza reżyseria". Jarockiego nagrodzono za realizację spektaklu "Kosmos" według Witolda Gombrowicza w Teatrze Narodowym.

Artysta dziękując za wyróżnienie przypomniał, że Feliksem został uhonorowany po raz drugi (w 2004 roku reżysera doceniono za spektakl "Błądzenie" - także wg Witolda Gombrowicza w Teatrze Narodowym).

d12akc3

Kiedy poprzednim razem znalazłem się wśród nominowanych do Feliksów, razem ze mną nominowany był mój mistrz Gustaw Holoubek. Teraz zostałem nominowany razem ze swoim uczniem Pawłem Miśkiewiczem. Znalazłem się między dwoma pokoleniami - mówił odbierając nagrodę Jarocki.

Laureatami w kategoriach "pierwszoplanowa rola męska" i "pierwszoplanowa rola kobieca" zostali: Zbigniew Zapasiewicz za rolę Leona w "Kosmosie" i Krystyna Janda za rolę w spektaklu "Ucho, gardło, nóż" w Teatrze Polonia. Janda jest również reżyserem tego przedstawienia. Nie pojawiła się na uroczystości, podobnie jak Zapasiewicz.

Za drugoplanowe role doceniono aktorkę Monikę Obarę, która wcieliła się w postać Klarysy w przedstawieniu "Sługa dwóch panów" (reż. Rimas Tuminas) w Teatrze Studio oraz Krzysztofa Dracza za rolę Eggerta w spektaklu "Alina na zachód" (reż. Paweł Miśkiewicz), wystawianym w Teatrze Dramatycznym.

Przyznano także pośmiertnie nagrodę specjalną za całokształt dorobku artystycznego dla Pawła Konica - krytyka teatralnego i wieloletniego kierownika artystycznego Teatru Małego. Nagrodę odebrała jego żona, Barbara Konic.

d12akc3

Nagrodę specjalną jury przyznało też Barbarze Borys-Damięckiej - szefowej Teatru Syrena, który organizuje konkurs.

Zdobywcy Feliksów za reżyserię oraz laureaci w kategorii najlepszych ról pierwszoplanowych otrzymają, oprócz statuetki Feliksa, 25 tys. zł, a laureaci w kategorii ról drugoplanowych - po 12,5 tys. zł.

Feliksy Warszawskie to najbardziej prestiżowe teatralne nagrody stolicy. Zgodnie z regulaminem konkursu, udział w nim biorą tylko sceny warszawskie. Pierwsza edycja Feliksów odbyła się w sezonie 1998/1999. W tym roku po raz pierwszy w historii nagrody udział w konkursie wzięły teatry prywatne i offowe.

Patronat honorowy nad tegorocznym konkursem objął pełniący funkcję prezydenta Warszawy Kazimierz Marcinkiewicz.

d12akc3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d12akc3