Trwa ładowanie...
d38ibrx
d38ibrx
Aktualności

Festiwal Teatralny Malta nie zachwycił

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d38ibrx

160 przedstawień i wydarzeń teatralnych mogli zobaczyć widzowie zakończonego w niedzielę Festiwalu Teatralnego Malta.

Podczas konferencji prasowej dyrektor festiwalu Michał Merczyński powiedział, że "pozytywnym bohaterem festiwalu była sztuka performatywna pokazywana na festiwalu w różnych wcieleniach, a negatywnym pogoda - deszcz".

Program pięciodniowego festiwalu podzielony był na sześć segmentów: Teatr, Muzyka, Taniec, Film, Varia i zorganizowany po raz drugi konkurs "Nowe Sytuacje", do którego organizatorzy zaprosili osiem ze stu zgłoszonych teatrów, które debiutowały w ostatnich trzech latach.

d38ibrx

Jury pod przewodnictwem wybitnego krytyka, eseisty i teoretyka teatru Ludwika Flaszena nagrodę w wysokości 30 tys. zł przyznało grupie KOMPANI DOMOOSDAY z Białegostoku za spektakl "Salome" według Oskara Wilde'a.

Dyrektor artystyczny festiwalu Lech Raczak powiedział, że poziom prezentacji konkursu należy ocenić jako średni.

"- Nie było żadnego skandalu, jeśli chodzi o poziom, ale nie było też zjawisk wybitnych, było mało pobudzającej do myślenia i dyskusji gorączki" - ocenił Raczak.

Nowością tegorocznej Malty był cykl darmowych koncertów. Wystąpili m.in.: malijska grupa folkowa Toumani Diabate's & Symmetric Orchestra, określany przez krytyków jako cygańsko-folkowy pop zespół Beirut oraz polska grupa folkowa Dikanda.

d38ibrx

Nie doszło natomiast do koncertu mieszającego cygańskie melodie, arabski rap i transową muzykę suficką Tony'ego Gatlifa. Merczyński wyjaśnił, że do występu nie doszło, ponieważ deszcz i burza zniszczyły scenę.

Gwiazdami teatralnej części festiwalu byli m.in: Compagnia Pipo Delbono z Włoch, The Living Theater z USA i francuski Generik Vapeur. Zainteresowanie widzów wzbudził spektakl drugiej francuskiej grupy KOMPLEX KAPHARNA?M pt. "PlayRec" - rekonstrukcja historii Poznania oparta na losach zajezdni tramwajowej przy ul. Gajowej i tam pokazana.

Oddzielnym wydarzeniem związanym z festiwalem będzie koncert znanej, skandalizującej wokalistki z Irlandii Sinead O'Connor, która 16 lipca wystąpi na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.

"- Usłyszymy jej największe przeboje i cały materiał z najnowszej płyty "Theology" - powiedział Merczyński.

d38ibrx

Podziel się opinią

Share
d38ibrx
d38ibrx