Trwa ładowanie...
d8nlp4q
Aktualności

Film "Amerykanin w PRL" Wydarzeniem Nurtu 2009

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Film "Amerykanin w PRL" Wydarzeniem Nurtu 2009
d8nlp4q

Film "Amerykanin w PRL", wyreżyserowany przez Piotra Morawskiego i Ryszarda Kaczyńskiego, otrzymał główną nagrodę XV Ogólnopolskiego Niezależnego Przeglądu Form Dokumentalnych Nurt 2009, który w piątek zakończył się w Kielcach.

Dokument został ogłoszony Wydarzeniem Nurtu - otrzymał główną nagrodę prezesa TVP. Jury doceniło obraz za "wyrafinowany i przenikliwy opis wizyty Roberta Kennedy'ego w PRL-u, odkrywczo pokazujący zderzenie dwóch światów". Film przedstawia działania służb specjalnych Polski Ludowej, na przykładzie wizyty w Polsce Kennedy'ego w 1964 roku.

Obraz otrzymał także nagrodę specjalną prezesa Polskiego Radia Kielce za "artyzm dźwięku w formie dokumentalnej".

d8nlp4q

Autorzy filmu, dziękując za nagrodę, mówili m.in., że cieszą się, iż udało im się przypomnieć klimaty z połowy lat 60. ubiegłego wieku - na przykładzie wizyty Kennedy'ego pokazać w Polsce atmosferę tęsknoty za wolnością i wyidealizowaną Ameryką, a jednocześnie pokazać działalność totalitarnego reżimu.

Komisja artystyczna przyznała jedno wyróżnienie, dla filmu "Ziemia obiecana" Jarosława Mańki, przedstawiającego losy wietnamskich emigrantów, inwigilowanych przez wietnamskie służby specjalne za zgodą polskich władz. Film doceniono za "dostrzeżenie dramatycznej sytuacji wietnamskich imigrantów w Polsce". Nagrodę publiczności, ufundowaną przez prezydenta Kielc, otrzymał film "Dowódca Edelman" w reżyserii Artura Więcka, prezentujący sylwetkę legendarnego przywódcy powstania w getcie warszawskim. Na film zagłosowało 90 proc. widzów. Więcek odbierając nagrodę podkreślał, że Marek Edelman ucieszyłby się, że tak wielu młodym ludziom (widzami festiwalu byli głównie studenci i licealiści) podobał się ten film.

Z kolei - za "odważne ukazanie ascezy, jako formy życia" - nagrodę specjalną marszałka województwa świętokrzyskiego otrzymał film "Pasja" w reżyserii Dagmary Szymury-Szymańskiej. Obraz jest zapisem bytowania i refleksji Józefa Żarnowieckiego - pustelnika z sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej.

Studenckie Koło Naukowe Przyjaciół Teatru i Filmu przy Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Jana Kochanowskiego nagrodziło etiudę filmową pt. "Dłonie", wyreżyserowaną przez Macieja Jurewicza.

d8nlp4q

Dyrektor artystyczny Nurtu Krzysztof Miklaszewski uhonorował nagrodą specjalną film "Rytm życia" nieżyjącego reżysera Grzegorza Skurskiego. Kieleckie Kino "Moskwa" swoją nagrodę przyznało filmowi "Nie święci garnki lepią" Edyty Ruszkowskiej.

Od poniedziałku podczas dziewięciu konkursowych pokazów tematycznych, publiczność obejrzała 44 zakwalifikowane do przeglądu filmy, spośród 147 zgłoszonych. Organizatorem Nurtu jest Kieleckie Centrum Kultury.

d8nlp4q

Podziel się opinią

Share
d8nlp4q
d8nlp4q