Trwa ładowanie...
16-04-2009 10:44

Film o Irenie Sendlerowej z udziałem Polski ale bez TVP

Film o Irenie Sendlerowej z udziałem Polski ale bez TVPŹródło: CBS
dr4mw7s
dr4mw7s

Powstanie polska wersja kinowa filmu o Irenie Sendlerowej - mimo że z udziału w jej produkcji wycofała się TVP. Polską wersję sfinansują Polski Instytut Sztuki Filmowej, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Telekomunikacja Polska.

*"TVP się wycofała - to wstyd" * - Do dzisiaj nie rozumiemy powodów, dla których Telewizja Polska wycofała się z tego projektu - powiedziała na konferencji prasowej w Warszawie dyrektor PISF Agnieszka Odorowicz. Jej zdaniem TVP naraziła PISF i w ogóle Polskę na wstyd.

Całkowity koszt wyprodukowania polskiej wersji kinowej filmu pod roboczym tytułem "Dzieci Sendlerowej" ("Miss Irena's Children", reż. John Kent Harrison), na podstawie materiałów przekazanych przez amerykańskiego producenta filmu o Sendlerowej - Hallmark Hall of Fame, oraz koszt praw do pokazywania tego filmu na festiwalach, wyniesie ponad 5 mln zł.

Na tę kwotę złożą się 2,5 mln zł przekazane przez PISF, 1,5 mln zł przekazane przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego oraz 1 mln zł przekazany przez Telekomunikację Polską SA - poinformowała Odorowicz.

- Gdyby nie doszło do realizacji tego projektu, gdyby okazało się, że Hallmark renegocjował umowy całkowicie niepotrzebnie, bylibyśmy traktowani jako niepoważny partner, jako kraj, w którym nie dotrzymuje się danego słowa - zwróciła uwagę dyrektor PISF.

dr4mw7s

Podkreśliła przy tym, że wkład twórczy Polaków w realizację przez Amerykanów filmu o Sendlerowej jest ogromny. W "Dzieciach Sendlerowej" wystąpili polscy aktorzy, m.in. Danuta Stenka, Krzysztof Pieczyński i Maja Ostaszewska. Muzykę do filmu skomponował Jan A.P. Kaczmarek, scenografię zaprojektował Waldemar Kalinowski, kostiumy - Małgorzata Braszka i Paweł Grabarczyk. Autorem zdjęć jest Jerzy Zieliński. *Witucki: decyzja o przekazaniu środków zapadła w pół godziny * Obecny na konferencji minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski powiedział, że gdy pojawiły się trudności w związku ze znalezieniem odpowiedniej sumy pieniędzy na produkcję polskiej wersji tego filmu, postanowił interweniować.

Jak tłumaczył prezes Telekomunikacji Polskiej Maciej Witucki, minister kultury zwrócił się do niego z prośbą o finansowe wsparcie filmu. - Decyzja o przekazaniu przez TP środków zapadła bardzo szybko - we wtorek wieczorem w ciągu pół godziny - powiedział Witucki.

Agnieszka Odorowicz poinformowała, że datę premiery polskiej wersji kinowej filmu o Sendlerowej wyznaczono wstępnie na 31 sierpnia. Premiera ma odbyć się w Gdańsku, jako element uroczystych obchodów 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Już 19 kwietnia odbędzie się z kolei amerykańska telewizyjna premiera oryginalnej wersji tego filmu pt. *"The Courageous Heart of Irena Sendler""The Courageous Heart of Irena Sendler"* - na antenie stacji CBS.

dr4mw7s

*Mieszkowska: przesłanie filmu to przesłanie Sendlerowej * Scenariusz filmu powstał na motywach książki "Irena Sendlerowa. Matka Dzieci Holocaustu" autorstwa Anny Mieszkowskiej.

Jak powiedziała na konferencji Mieszkowska, przesłaniem tego filmu są wartości, którymi kierowała się w życiu Irena Sendlerowa: miłość, tolerancja i pokora. - To ważny film, za kilka dni jego amerykańska premiera (19 kwietnia) cały świat dowie się o Polakach, którzy ratowali Żydów w czasie wojny - podkreśliła Mieszkowska. *Serialu o Sendlerowej jednak nie będzie * W pierwotnych zamiarach polskich producentów było stworzenie nie tylko polskiej wersji kinowej tego filmu, ale także trzyodcinkowego serialu telewizyjnego. Obecnie polscy producenci modyfikują swoje plany.

- W tej chwili nie bierzemy pod uwagę serialu telewizyjnego - powiedziała Beata Pisula, wiceprezes polskiej firmy K&K Selekt, będącej producentem wykonawczym filmu o Sendlerowej. - Natomiast w tej chwili musimy skoncentrować się na wersji kinowej filmu - dodała producentka.

dr4mw7s

Pytana, czy jeśli w przyszłości powstałby serial, chciałaby, żeby był on emitowany na antenie TVP, Pisula odparła: Nie wykluczam TVP, ponieważ ten projekt spotkał się z dużym zainteresowaniem jej poprzedniego zarządu. - Napotkaliśmy opór ze strony pana prezesa Farfała, ale absolutnie nie wykluczamy Telewizji Polskiej. Jeśli TVP powróci kiedyś do rozmów na ten temat, będziemy jak najbardziej otwarci - zapowiedziała.

*Stenka: mówiliśmy jednym językiem * - Na planie tego filmu spotykali się ludzie z różnych krajów, posługujący się siedmioma językami: litewskim, łotewskim, rosyjskim, estońskim, niemieckim, angielskim i polskim. W trakcie pracy okazywało się, że mówimy wszyscy "jednym wspólnym językiem" i szukamy tego samego. To było piękne. Dlatego byłoby nam niezwykle żal, gdyby okazało się, że nie możemy u nas, w naszym kraju, obejrzeć tego filmu - powiedziała odtwórczyni jednej z głównych ról w "Dzieciach Sendlerowej" Danuta Stenka.

W rolę Ireny Sendlerowej - Polki, która uratowała 2500 dzieci żydowskich z getta w Warszawie - wcieliła się nowozelandzka aktorka Anna Paquin.

dr4mw7s
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dr4mw7s