Trwa ładowanie...
d34fr0d
Aktualności

Film o kanonizacji Jana XXIII i Jana Pawła II na festiwalu w Rzymie

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Film o kanonizacji Jana XXIII i Jana Pawła II na festiwalu w Rzymie
(Szabelski)
d34fr0d

"27 kwietnia 2014. Opowieść o wydarzeniu"- to tytuł włoskiego filmu dokumentalnego o kanonizacji Jana XXIII i Jana Pawła II. Na dzień jego światowej premiery w Rzymie wybrano 36. rocznicę wyboru polskiego papieża, przypadającą w czwartek.

Wyjątkowe jest również miejsce i okoliczności prezentacji dokumentu: międzynarodowy festiwal filmowy w Audytorium Parco della Musica w Wiecznym Mieście.

Film, który wyreżyserował Luca Viotto, jest rezultatem współpracy telewizji Sky i Watykańskiego Ośrodka Telewizyjnego CTV. Jego czwartkowa projekcja na wielkim festiwalu i to w dniu jego inauguracji zapowiadana jest jako wydarzenie specjalne.

d34fr0d

Autorzy dokumentu podkreślają, że kwietniowa kanonizacja dwóch największych papieży XX wieku, transmitowana na cały świat w technice 3D, była jedynym w swym rodzaju wydarzeniem, które być może już nigdy się nie powtórzy.

Jan XXIII i Jan Paweł II zostali wyniesieni na ołtarze przez dwóch papieży - Franciszka i jego emerytowanego poprzednika Benedykta XVI. Czegoś takiego w historii ludzkości nie było - zauważają organizatorzy festiwalu i zapewniają, że prawie godzinny dokument oddaje "elektryzującą i mistyczną atmosferę" mszy kanonizacyjnej.

Przywołaniu tego klimatu i kronice wydarzeń tego dnia towarzyszą refleksje znanych Włochów również na temat obecnego pontyfikatu. Zwraca się uwagę na bardzo osobistą wypowiedź dramaturga, laureat literackiej Nagrody Nobla Dario Fo, który deklaruje się jako ateista i marksista i mówi zarazem, że papież Franciszek rozkochał w sobie ludzi.

d34fr0d

Podziel się opinią

Share

d34fr0d

d34fr0d