Trwa ładowanie...
29-02-2008 12:33

Filmy braci Coen i ekranizacje szekspirowskie w Iluzjonie

Filmy braci Coen i ekranizacje szekspirowskie w IluzjonieŹródło: AP
d4kqawk
d4kqawk

Przegląd filmów zrealizowanych przez triumfatorów tegorocznej gali rozdania Oscarów, braci Joelai Ethana Coenów, odbędzie się w marcu w warszawskim kinie Iluzjon, należącym do Filmoteki Narodowej.

W marcu w Iluzjonie odbędzie się również przegląd filmów, które są ekranizacjami utworów Williama Szekspira.

Przegląd filmów braci Coen potrwa od 1 do 15 marca. W programie znajdą się obrazy: "Śmiertelnie proste" (1984) z Johnem Getzem i Frances McDormand, "Barton Fink" (1991) z Johnem Turturro i Johnem Goodmanem, "Człowiek, którego nie było" (2001) z Billym Bobem Thorntonem, Frances McDormand i Jamesem Gandolfinim, "Ladykillers" (2004) z Tomem Hanksem, "Zakochany Paryż" (Coenowie zrealizowali jedną z nowelek składających się na ten film - "Tuileries") ze Stevem Buscemim, oraz nagrodzony Oscarem dla najlepszego filmu dramat "To nie jest kraj dla starych ludzi"
(2007) z Javierem Bardemem, Joshem Brolinem i Tommym Lee Jonesem w rolach głównych.

Bracia Coen - Joel (ur. 1954) i Ethan (ur. 1957) - mają w dorobku cztery Oscary. Trzy przyznano im w tym roku za dramat "To nie jest kraj dla starych ludzi" - w kategoriach: najlepszy film, reżyseria i scenariusz adaptowany. Wcześniej, w 1997 r., zdobyli statuetkę za scenariusz filmu "Fargo".

d4kqawk

"Bracia Coen od lat stanowią wielki problem dla krytyków, usiłujących sklasyfikować ich twórczość, przyzwyczajonych do szufladkowania filmów i ich twórców - podkreślili organizatorzy przeglądu. - W przypadku +braci Grimm z Minnesoty+ nie da się tego uczynić, bowiem ich dzieła - pełne czarnego humoru, realizowane w bardzo różnych, przemieszanych stylach, mylące tropy i wyprowadzające widzów w pole - zawierają tylko jeden stały element: zaskoczenia".

"Ich filmy w nieprzewidywalny sposób łączą odmienne porządki i konwencje, przedstawiając świat, w którym nic nie jest jasne. Zacierają granice między prawdą i fałszem, realnością a wyobrażeniem, uciekając się do groteski i przerysowania, operując ironią i przewrotnym, często czarnym humorem. A jednocześnie ich obrazy powstają z uważnej obserwacji najbanalniejszych przejawów życia, opisując amerykańską powszedniość" - oceniają organizatorzy przeglądu.

Na cykl "Ekranizacje szekspirowskie 1921-1993", który potrwa od 1 do 29 marca, złożą się w Iluzjonie m.in.: "Tron we krwi" (1957) i "Ran" (1985) Akiry Kurosawy, "Falstaff" Orsona Wellesa (1965), "Wiele hałasu o nic" Kennetha Branagh (1993) i "Tragedia Makbeta" Romana Polańskiego (1971).

W marcu w specjalnym cyklu pokazane zostaną także trzy słynne filmy z udziałem legendarnego Jamesa Deana: "Na wschód od Edenu" (1955, reż. Elia Kazan), "Buntownik bez powodu" (1955, reż. Nicholas Ray) i "Olbrzym" (1956, reż. George Stevens).

d4kqawk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4kqawk