Filmy o szkole – TOP 5
Filmy, których akcja przynajmniej po części rozgrywa się w szkole, udowadniają, że życie ucznia nie jest usłane różami. Bardzo często zdarza się bowiem, że młodociani bohaterowie poszczególnych produkcji padają w szkolnych murach ofiarą swoich okrutnych rówieśników. Przezwiska, szykany, a nawet przemoc fizyczna doprowadzają prześladowane postaci do ogromnej frustracji. Finał tego typu historii niemal zawsze kończy się tragicznie. Które filmy o szkole prezentują jej mroczne oblicze?
Na ekrany polskich kin wchodzi właśnie dramat Alexandry-Therese Keining – "Nastolatki". Film przedstawia historię dwóch przyjaciółek, które w szkole są gnębione przez grupę innych uczniów. Pewnego dnia dziewczyny znajdują magiczny kwiat. Roślina sprawia, że obie zamieniają się w chłopców. Bohaterki przeżyją tę transformację w zupełnie odmienny sposób. Z okazji premiery obrazu przedstawiamy zestawienie najlepszych filmów o szkole, w których pokazana została przemoc wśród uczniów. Zobacz tytuły, w których młodociani bohaterowie posuwają się do naprawdę okrutnych czynów. Oto najmocniejsze i najbardziej kontrowersyjne filmy o szkole w historii kina!
Filmy o szkole: "Nasza klasa"
Przegląd najmocniejszych filmów o szkole rozpoczynamy od obrazu estońskiego reżysera Ilmara Raaga – "Nasza klasa" To historia szesnastoletniego Joosepa, który jest ofiarą przemocy rówieśników ze swojej klasy. Pewnego dnia w obronie chłopaka staje jeden z jego oprawców – Kaspar. Wkrótce obaj uczniowie stają się niewygodni dla szkolnej grupy chuliganów. Gdy poziom poniżeń przekracza poziom tolerancji Joosepa i Kaspara, ci postanawiają dokonać zemsty.
"Nasza klasa" to film, który trzyma w napięciu przez cały czas trwania seansu. Dzieło w doskonały sposób ukazuje, jak pod wpływem przemocy i stresu człowiek potrafi posunąć się do najdrastyczniejszych czynów. W rolach głównych Vallo Kirs i Pärt Uusberg.
Filmy o szkole: "Pif-Paf! Jesteś trup!"
Filmem o szkole, w którym zaprezentowana zostaje przemoc wśród uczniów, jest także "Pif-Paf! Jesteś trup!" w reżyserii Guya Ferlanda. Główny bohater obrazu to Trevor Adams – do niedawna wzorowy uczeń, a obecnie największy szkolny dziwak. Rówieśnicy stronią od jego towarzystwa po tym, jak zagroził wysadzeniem szkoły w powietrze. Chłopiec wzbudza strach wśród nauczycieli i rodziców. Wkrótce zaczyna on zyskiwać popularność w grupie outsiderów. Nowy nauczyciel języka angielskiego stara się rozgryźć głównego bohatera i udowodnić mu, że jest wartościowym człowiekiem. Belfer proponuje Trevorowi główną rolę w kontrowersyjnej sztuce. Tymczasem nastolatek coraz bardziej zaczyna być wytykany palcami przez najpopularniejszych uczniów. W roli głównej Ben Foster.
Filmy o szkole: "Zło"
W naszym zestawieniu mocnych filmów o szkole znalazło się także "Zło" Mikaela Håfströma. Produkcja przedstawia historię nastoletniego Erika, który trafia do elitarnej szkoły z internatem po tym, jak za swoje zachowanie został wyrzucony z poprzedniej placówki. W nowym miejscu chłopiec chce skupić się tylko na nauce, by nie zawieść oczekiwań matki. Zadanie to utrudniają mu jednak zamożniejsi koledzy ze starszej klasy, którzy na każdym kroku próbują go poniżyć. Erik nie zamierza stać się jednak ofiarą i wypowiada snobistycznym oprawcom wojnę. W rolach głównych Andreas Wilson i Gustaf Skarsgård.
Filmy o szkole: "Słoń"
"Słoń" Gusa Van Santa to film, w którym przez długi czas nic nie wskazuje na to, by w szkolnych murach miało dojść do ogromnej tragedii. Niemal przez cały czas trwania produkcji akcja posuwa się do przodu w niezwykle wolnym tempie. Widzowie poznają jeden dzień z życia uczniów pewnej amerykańskiej placówki. Poszczególne wydarzenia reżyser prezentuje z różnych punktów widzenia. Wkrótce jednak dochodzi do tragedii, która zamieni życie uczniów w piekło. Film inspirowany jest prawdziwymi wydarzeniami z masakry w Columbine High School z 1999 roku. W rolach głównych John Robinson, Eric Deulen, Alex Frost i Elias McConnell.
Filmy o szkole: "2:37"
Ostatnim filmem w niniejszym zestawieniu jest australijska produkcja "2:37" w reżyserii Muraliego Thalluriego. Obraz przedstawia perypetie nastoletniej Melody i jej rówieśników. Każdy z nich boryka się w szkole z różnymi problemami. Widzowie widzą porażki i sukcesy poszczególnych osób. Na pozór nic nie zapowiada wielkiej tragedii. Wszystko zmienia się jednak o tytułowej godzinie 2:37. W rolach głównych Teresa Palmer i Gary Sweet.