Trwa ładowanie...
d2r01bq

Filmy o wampirach

Najnowsze informacje
Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe
5.0
(1 głos)
Oceń:

Filmy o wampirach - grupa produkcji, których głównymi bohaterami są fantastyczne, często nieśmiertelne istoty żywiące się ludzką krwią. Postać wampira wywodzi się z dawnych słowiańskich wierzeń i przez lata była obecna w przekazywanych ustnie legendach i opowieściach.

Z czasem pojawiła się ona również w literaturze. Po narodzinach kina kwestią czasu było, aż wampiry trafią na wielkie ekrany. Za pierwszy film poświęcony tym istotom uznaje się niemą produkcję z 1922 roku – "Nosferatu – symfonia grozy". Tytułowy bohater (zagrany przez Maxa Schrecka) uznać można za archetyp kinowego wampira.

W 1931 roku Tod Browning nakręcił obraz "Dracula" z Belą Lugosim w roli głównej. Tytułowa kreacja uchodzi za jedną z najbardziej klasycznych wizji wampira w kulturze masowej. W przeciwieństwie do wspomnianego Nosferatu, Dracula nie budził wstrętu, ale straszył swoją tajemniczością. Co więcej, stworzony przez Lugosiego wizerunek na długo pozostał w pamięci widzów oraz twórców jako wzór ekranowego wampira. Ciekawostką jest, że Dracula pozbawiony był swoich charakterystycznych zębów, którymi mógłby wpić się w szyję potencjalnych ofiar. Ikoniczne kły pojawiły się dopiero w meksykańskim horrorze "El Vampiro" z 1957 roku.

Filmy o wampirach z biegiem lat ewoluowały. Najstarsze produkcje z tego zakresu tematycznego były głównie horrorami. Z czasem postać nieśmiertelnych krwiopijców pojawiała się też w obrazach z innych gatunków. W 1992 na wielkich ekranach pojawił się nagrodzony trzema Oscarami "Dracula" Francisa Forda Coppoli, który nosi znamiona melodramatu oraz filmu kostiumowego. Dużo wcześniej, bo w 1967 roku, Roman Polański wykorzystał postać wampirów do stworzenia intrygującej komedii zatytułowanej "Nieustraszeni pogromcy wampirów". Kasowym sukcesem, utrzymanym w podobnej stylistyce co wspomniany "Dracula" Coppoli okazał się też "Wywiad z wampirem" Neila Jordana. Na osobną uwagę zasługuje również cykl filmów "Underworld", w których główną bohaterką jest wampirzyca. Dodatkowo produkcje "Underworld" wykorzystują krwiopijcy do stworzenia pasjonującego kina z pogranicza akcji, horroru i sci-fi. W bardzo podobnym tonie utrzymane są filmy z serii "Blade".

Fimowe wampiry zmieniły się z przerażających kreatur do form czysto ludzich. Apogeum tego zjawiska obserwowaliśmy po roku 2008, kiedy to w kinach rządziły kolejne części cyklu "Zmierzch". Bohaterowie tych filmów nie tylko nie przerażali, ale też stali się ulubieńcami nastoletniej części publiczności. Seria ekranizacji powieści Stephenie Meyer to również ciekawe przykłady wykorzystania wampirów do opowiedzenia miłosnej historii.

d2r01bq
d2r01bq
d2r01bq