Trwa ładowanie...
d3g5hsm

Filmy romantyczne

Najnowsze informacje
Youtube.com - stopklatki
Źródło: Youtube.com - stopklatki
5.0
(1 głos)
Oceń:

Filmy romantyczne - rodzaj produkcji kinowych, których tematem przewodnim jest miłość. Od tradycyjnych romansów lub filmów miłosnych rzadko kiedy zawierają podniosłe i dramatyczne wątki.

Określenie "filmy romantyczne" jest bardzo umowne i może odnosić się do różnego rodzaju obrazów. Produkcje tego typu mają na celu rozczulić widza, wzruszyć, a nierzadko też rozbawić.

Bez wątpienia najpopularniejszymi filmami spod tego szyldu są komedie romantyczne. Czas ich świetności przypadł głównie na przełom lat 80. i 90. Do klasyków gatunku przeszły takie tytuły jak "Pretty Woman", "Bezsenność w Seattle", "Cztery wesela i pogrzeb" oraz "Kiedy Harry poznał Sally". Obecnie komedie romantyczne nie cieszą się już tak wielką popularnością, choć i tak co jakiś czas pojawiają się one na wielkim ekranie.

W Polsce komedie romantyczne były niezwykle chętnie oglądane w latach 2000-2010. Rekordy popularności biły takie rodzime produkcje jak "Nigdy w życiu!", "Dlaczego nie!" i "Tylko mnie kochaj". W późniejszym czasie zainteresowanie gatunkiem spadło. Wyjątkiem były produkcje Mitji Okorna - "Listy do M." oraz "Planeta Singli", które przełamały dotychczasowe schematy i udowodniły, że komedie romantyczne są w stanie zaoferować widzom świeżą rozrywkę.

Filmy romantyczne nie są oczywiście wymysłem ostatnich 30 lat. Produkcje o miłości "lżejszego kalibru" znane były już dużo wcześniej. Dość wspomnieć o tak kultowych obrazach jak "Śniadanie u Tiffany'ego" oraz "Rzymskie wakacje". Filmy romantyczne nie muszą też za każdym razem nieść ze sobą ładunku humorystycznego. W ramach tego typu obrazów znajdą się inne gatunki, w których występuje wątek gorącej miłości bohaterów (np. melodramat, film obyczajowy, film historyczny itp.). Za cechę charakterystyczną filmów romantycznych można uznać to, że najczęściej kończą się one happy endem.

Zobacz także:
Najlepsze komedie romantyczne
Najlepsze polskie komedie romantyczne

d3g5hsm
d3g5hsm
d3g5hsm