Trwa ładowanie...
d3dwlu8

Filmy SF

Najnowsze informacje
Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe
4.0
(2 głosy)
Oceń:

Filmy SF (science fiction) - gatunek filmowy zaliczany do szeroko pojętej fantastyki. Jego cechami charakterystycznymi są występujące w produkcjach elementy futurystyczne (roboty, nowoczesne cywilizacje, ufo, podróże w czasie) oraz bardzo liberalne podejście twórców do różnych kwestii naukowych.

Filmy science fiction bardzo mocno korzystają z zaawansowanych technologii realizacyjnych, dlatego też wypełnione są często efektami specjalnymi.

Pierwsze pełnoprawne filmy SF pojawiły się już w epoce kina niemego. Prekursorem gatunku jest Georges Méliès - autor legendarnej już "Podróży na księżyc" z 1902 roku. Produkcja ta wyznaczyła w zasadzie standardy dla późniejszych obrazów fantastycznonaukowych. Do 1930 roku powstało jeszcze kilka innych filmów science fiction. Duża część z nich gatunkowo czerpała z dreszczowców i horrorów – np. "Frankenstein" z 1910 roku lub "Dr Jekyll i Mr Hyde". Za klasyk kina SF z początku XX wieku uznaje się też "Metropolis" Fritza Langa oraz "Gabinet doktora Caligari" Roberta Wiene.

Kolejne lata były systematycznym wzrostem popularności filmów SF. Przed wojną na wielkie ekrany wypuszczono takie klasyki jak "King Kong" i kolejnego "Frankensteina". Z oczywistych względów dzieła spod znaku science fiction ukazywały się rzadziej w okresie 1939-1945. Wiele zmieniło się jednak latach 50., kiedy to twórcy filmowy zainteresowali się nowymi technologiami, a zwłaszcza podróżami w kosmos. To właśnie wtedy światło dzienne ujrzały takie produkcje jak "Wojna światów", "Zakazana planeta", czy "Inwazja porywczy ciał".

W latach 60. Nastąpił przesyt filmami science fiction i zainteresowanie gatunkiem spadło. Paradoksalnie jednak w tym właśnie czasie Stanley Kubrick nakręcił jedno ze swoich największych dzieł - "2001: Odyseję kosmiczną". Obraz ten wprowadził filmy SF na zupełnie nowy poziom i udowodnił, że produkcje spod tego szyldu mogą nie tylko nieść za sobą ładunek rozrywkowy, ale też dostarczyć wielu wrażeń estetycznych i artystycznych.

Zimna wojna, lądowanie na Księżycu i kilka innych wydarzeń skłoniło filmowców do ponownego zainteresowania się science fiction w latach 70. i 80. Tematyka kosmiczna była widoczna chociażby w sadze "Gwiezdnych wojen", "Star Treku", dziełach Spielberga (np. "Bliskie spotkania trzeciego stopnia" oraz "E.T."), a także w "Obcym" Ridleya Scotta. Coraz częściej filmy SF ukazywały widmo nadciągającej katastrofy i upadku cywilizacji (np. "Mad Max"). Kino science fiction odzyskało w tym czasie swój rozrywkowy charakter, o czym mogą świadczyć wspomniana już seria "Star Wars" czy trylogia "Powrót do przyszłości".

Wraz z rozwojem technologii komputerowych i internetu, klimaty SF zdominowane zostały przez wątki cyberpunkowe. Sztandarowym przykładem takiej twórczości jest oczywiście "Matrix" sióstr Wachowskich. Obecnie dzieła science fiction koncentrują się przede wszystkim na ukazaniu zagrożeń wynikających z ekstremalnie szybkiego rozwoju technologii (np. "Ex Machina"). Cały czas widoczne są też w produkcjach tych zainteresowania twórców obcymi cywilizacjami (np. "Nowy początek"), podróżami w czasie ("Interstellar") czy nadciągającym końcem świata ("Armageddon"). Do filmów SF należy również zaliczyć bijące rekordy popularności ekranizacje popularnych komiksów.

d3dwlu8
d3dwlu8
d3dwlu8