Trwa ładowanie...
19-03-2008 10:15

Filmy ze Szkoły Wajdy na festiwalach

Filmy ze Szkoły Wajdy na festiwalachŹródło: AP
dncmt1e
dncmt1e

Filmy wyprodukowane przez Mistrzowską Szkołę Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy przypuściły wiosenny atak na międzynarodowe festiwale filmowe. Szkoła Wajdy jest wspierana przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Wyprodukowany przez Szkołę Andrzeja Wajdy i duńską Granizę, film "Kredens" Jacoba Dammasa, który w marcu miał swoją premierę w TVP dostał się na dwa ważne festiwale: Cinema du Reel 2008 w Paryżu i Hot Docs w Toronto. W maju zostanie też pokazany na Planete Doc Review. Oszczędny w środkach wyrazu film doskonale oddaje klimat zaniedbanych kamienic i starych uliczek - jest próbą rozliczenia się sentymentami przeszłości.

Opowiada o trudnej konfrontacji przeszłości z teraźniejszością: bohater, autor filmu poszukuje rodzinnej pamiątki - tytułowego kredensu, pozostawionego w Polsce przez jego matkę w 1968 roku.

"Kredens" został zrealizowany w ramach kursu dokumentalnego w Szkole Andrzeja Wajdy. Zdobył już Brązowego Warszawskiego Feniksa na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym "Żydowskie Motywy" oraz dwie nagrody podczas 47. Krakowskiego Festiwalu Filmowego: Nagrodę im. Macieja Szumowskiego (ex aequo z filmem "Radek" w reżyserii Magnusa von Horna) oraz Nagrodę Honorową Jury Studenckiego (ex aequo z "Pierwszym dniem" w reżyserii Marcina Sautera).

dncmt1e

Jacob Dammas, syn polsko-żydowskich imigrantów z 1968 roku, urodził się i wychował w Kopenhadze. Jest absolwentem kursu reżyserii dokumentalnej w Mistrzowskiej Szkole Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy oraz Communications Studies na Uniwersytecie Roskilde.

Inne ważne pokazy za granicą filmów ze Szkoły Wajdy Podczas Festiwalu Go East w Wiesbaden, organizowanego w dniach 9-15 kwietnia, w konkursie filmów studenckich pokazanych zostanie 6 produkcji Szkoły Andrzeja Wajdy.

W sekcji dokumentalnej: “Rendez-vous" Marcina Janosa Krawczyka, “Nad rzeką". Magdaleny Kowalczyky, "Pod palmą" Rafała Żureka i “Gadzio" Kryspina Pluty (zrealizowany w ramach programu “Pierwszy dokument", wspólnej inicjatywy Szkoły Wajdy, SFP, PISF i TVP); natomiast w sekcji fabularnej: "Jak to jest być moją matką" - reż. Norah McGettigan (w ramach programu “30 minut", wspólnej inicjatywy Szkoły Wajdy, SFP, PISF i TVP) oraz "Scherzo" Agnieszki Glińskiej.

W dniach 4-15 kwietnia, w Pittsburgu odbędzie się Faces of Mechanization. Cmu International Film Festival, podczas którego pokazany zostanie film "Na działce" Thierrego Paladino.

dncmt1e

A jeszcze w marcu, na Scottish/Polish Cultural Stimulation w Edynburgu odbędzie się przegląd filmów wyprodukowanych przez Szkołę Andrzeja Wajdy. Zaprezentowane zostaną: "Cisza II" - reż. Jean-Baptiste Dellanoy, Magdalena Kowalczyk, Marcin Janos Krawczyk, Thierry Paladino, Anna Skorupa, Marcin Sauter, "Kuracja" reż. Maciej Cuske, "Przy rzece" i "Odbicie" reż. Magdalena Kowalczyk, "W sklepie" reż. Thierry Paladino, "Za płotem" Marcina Sautera i "Rendez-vous" Marcina Janosa Krawczyka oraz dwa filmy fabularne zrealizowane w ramach programu "30 minut": "Droga wewnętrzna" Doroty Lamparskiej i "Trojka do wzięcia" Bartka Konopki.

dncmt1e
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dncmt1e