Trwa ładowanie...
d1kml1o

Gabriel Byrne

Najnowsze informacje
4.3
(4 głosy)
Oceń:
Miejsce urodzenia:

Dublin, Irlandia

Filmografia:

Wikingowie () (Earl Haraldson)

Ja, Anna (2012) (Główny Detektyw Inspektor Bernie Reid)

Most przeznaczenia (2004) (Brat Juniper)

Arytmetyka uczuć (2007) (Christopher Lewis)

Terapia () (Paul Weston)

Jindabyne (2006) (Stewart Kane)

d1kml1o

Irlandzki aktor, członek The Irish Film Board. Znany z bardzo wielu różnorodnych ról filmowych. Jest ambasadorem Dobrej Woli UNICEF.

Gabriel James Byrne urodził się 12 maja 1950 roku w Dublinie w Irlandii. Zanim został aktorem, chciał być księdzem, zajmował się archeologią, był nauczycielem, kucharzem. Zdał na studia w University College w Dublinie i uzyskał dyplom z archeologii i lingwistyki. Aktorską karierę rozpoczął z Abbey Theatre, potem przyłączył się do londyńskiego Royal Court Theatre. Z Irlandii do Stanów przeniósł się mając 37 lat.

* Jego debiut to rola Uthera Pendragona w Ekskaliburze (1981).*Potem była Hanna K. Costy-Gavrasa, Sjesta, Ścieżki strachu braci Coen, Małe kobietki z Winoną Ryder, Truposz Jima Jarmuscha. W 1995 roku zagrał Deana Keatona w Podejrzanych - filmie, który uhonorowany został Oscarem.

W 1997 roku zagrał aż w trzech filmach: Ślub po polsku, Koniec przemocy i Biały labirynt; rok później pojawił się we Wrogu publicznym i Człowieku w żelaznej masce.Inne znane filmy z jego udziałem to Stygmaty, I stanie się koniec, Pająk, Pokerzyści.

Był także producentem i współproducentem m.in. Podróży na Zachód, nominowanego do Oscara filmu W imię ojca czy filmu Ostatnie lato, w którym również zagrał. W 2001 roku opublikował autobiografię Pictures In My Head.

W 1988 roku ożenił się z Ellen Barkin, którą poznał na planie "Siesty". W 1999 roku para rozwiodła się. Wspólnie jednak wychowują dzieci: syna Jacka (ur. 1989) i córkę Romey Marion (ur. 1992).

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1kml1o
d1kml1o
d1kml1o