Gdańszczanie i filmy o Gdańsku
Wystawy, koncerty, kolarskie kryterium uliczne oraz projekcje filmowe będą zorganizowane w ramach drugiego Światowego Zjazdu Gdańszczan. Impreza odbędzie się w pierwszych dniach czerwca.
11.05.2006 13:08
"Zjazd Gdańszczan to impreza dla tych, którzy kochają to miasto, nie tylko dla jego aktualnych czy byłych mieszkańców, ale także dla tych, którzy przyjeżdżają tu wypoczywać, robić interesy czy realizować się artystycznie. Ci ludzie są ambasadorami Gdańska i warto ich pokazać" - powiedział podczas prezentacji programu II Światowego Zjazdu Gdańszczan prezydent miasta Paweł Adamowicz.
Podkreślił, że zjazd to m.in. okazja do promocji miasta w kraju i za granicą oraz do umocnienia więzi z miastem jego obywateli - obecnych i byłych.
"Po Gdańsku pomysł podchwyciła m.in. Częstochowa, choć muszę przyznać, że pomysł zjazdu nie jest mojego autorstwa. Wzorowałem się na zjeździe Podhalan" - przyznał Adamowicz.
Zjazd rozpocznie się 1 czerwca od uroczystego spotkania Polonii Gdańskiej i Towarzystwa Przyjaciół Gdańska, potrwa do 4 czerwca. Pierwotnie odbyć się on miał tydzień wcześniej, jednak ze względu na pielgrzymkę Benedykta XVI do Polski zdecydowano się na przesunięcie terminu.
Organizatorzy zaplanowali m.in. koncert zespołu Jan Garbarek Group, łączące muzykę, światło i pokazy pirotechniczne widowisko "Zaczarowane miast Gdańsk" Sławomira Łosowskiego, a także koncerty Golden Life, Kowalski, H2O, Blenders.
Wybranych zostanie m.in. 10 najpopularniejszych pozycji w literaturze, których bohaterem jest Gdańsk, a w trakcie specjalnej parady zaprezentowane zostaną fragmenty tych książek.
W Teatrze Leśnym zaplanowano koncert Hanny Banaszak, a na Targu Węglowym wystąpi Studio 202.
W nocy z 3 na 4 czerwca mają być czynne restauracje, kawiarnie, bary i muzea w Gdańsku.
Miłośnicy kina będą mogli obejrzeć przegląd filmów fabularnych związanych z Gdańskiem, m.in. "Wolne miasto" Stanisława Różewicza z 1958 roku, "Westerplatte" tego samego reżysera z 1967 roku, "Do widzenia, do jutra" Janusza Morgensterna z 1960 roku, "Człowiek z żelaza" Andrzeja Wajdy z 1981 roku czy "Wróżby kumaka" w reżyserii Roberta Glińskiego z 2005 roku.
Atrakcją sportową ma być kolarskie kryterium uliczne, którego trasa wyznaczona została ulicami Głównego Miasta. Wystąpić w nim mają m.in. Dariusz Baranowski z grupy Liberty Seguros, Sylwester Szmyd z grupy Lampre czy Piotr Mazur z grupy Saunier Duval; zagraniczną gwiazdą kryterium ma być Belg Axel Merckx.