Trwa ładowanie...
d1wrk7z
Megafon.pl
Aktualności

Giorgio Moroder i Abel Korzeniowski na Festiwalu Muzyki Filmowej

Poznaliśmy program 10. Festiwalu Muzyki Filmowej, który odbędzie się między 17 a 23 maja w Krakowie. Udział potwierdzili m.in. Giorgio Moroder i Abel Korzeniowski. Usłyszymy też muzykę z "Władca Pierścieni", "Titanica" i "Gwiezdnych wojen".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Giorgio Moroder
Giorgio Moroder (Getty Images)
d1wrk7z

Tegoroczne święto muzyki i filmu rozpocznie się 17 maja 2017 w Centrum Kongresowym ICE Kraków od koncertu monograficznego Abla Korzeniowskiego, jednego z najbardziej znanych na świecie polskich kompozytorów związanych z amerykańską fabryką snów, dwukrotnie nominowanego do nagrody Złotych Globów za muzykę do "Samotnego mężczyzny" Toma Forda oraz za soundtrack do "W.E." w reżyserii Madonny. Korzeniowski będzie gościem FMF już po raz drugi - podczas 6. edycji festiwalu (2013) jego utwory zabrzmiały na uroczystej Gali urodzinowej RMF Classic. Podczas wieczoru inaugurującego 10. FMF zabrzmią największe przeboje z jego filmowej kolekcji - obok "W.E" i "Samotnego mężczyzny" także "Romeo i Julia" Carla Carlei, "Escape from Tomorrow" Randy'ego Moore'a, niezwykle popularne tematy z serialu "Dom grozy" ("Penny Dreadful") i muzyka z najnowszego filmu Toma Forda "Zwierzęta nocy", nominowana do nagrody BAFTA 2016. W Sali Audytoryjnej ICE Kraków Abel Korzeniowski sam poprowadzi Orkiestrę Akademii Beethovenowskiej. Kompozytor będzie także gościem urodzinowej gali "All is Film Music" w Tauron Arenie Kraków i zadyryguje suitą z "Penny Dreadful".

Drugiego dnia festiwalu (18 maja 2017) podczas pierwszego na świecie pokazu filmu "Niekończąca się opowieść" wykonanego z muzyką na żywo. Motywem przewodnim międzynarodowej wersji filmu jest tytułowa piosenka Giorgia Morodera, stanowiąca jeden z największych przebojów Limahla, "Never Ending Story". Pozostałe tematy skomponował Klaus Doldinger, który w ICE Kraków pojawi się na scenie w roli wykonawcy i zagra na saksofonie. Towarzyszyć mu będzie niemiecki perkusista Curt Cress oraz muzycy zespołów Sinfonietta Cracovia i Cracow Singers. Całość poprowadzi niemiecki dyrygent Christian Schumann.

Festiwalowy piątek (19 maja 2017) rozpocznie klimatyczny fortepianowy koncert przepełniony rozpoznawalnymi tematami europejskiego kina. Wieczorem w Sali Teatralnej ICE Kraków odbędzie się druga odsłona cyklu "Cinematic Piano", zainaugurowanego w ubiegłym roku przez polskiego pianistę Aleksandra Dębicza. W tym roku w kameralny świat muzyki filmowej przeniesie francuski pianista i kompozytor Jean-Michel Bernard - autor kilkudziesięciu ścieżek dźwiękowych (m.in. "Jak we śnie" Michela Gondry’ego czy "Paryż-Manhattan" Sophie Lellouche).

d1wrk7z

Giorgio Moroder na koncie ma ponad sto złotych i platynowych płyt, a w 2004 roku został uhonorowany miejscem w Dance Music Hall of Fame. Jego utwory wypełniają elektronicznym brzmieniem wiele hollywoodzkich produkcji, a jego twórczość miała duży wpływ na rozwój takich gatunków muzycznych jak new wave czy techno. Moroder zagra na festiwalowym dance party w plenerowej aurze starego dworca na Placu im. Jana Nowaka Jeziorańskiego. W Krakowie przeniesie nas w świat elektroniki, muzyki dance i klasycznych brzmień ponad czterech dekad muzyki filmowej, m.in.: "Top Gun", "Midnight Express", "Człowiek z blizną", "Flashdance", "Niekończąca się opowieść", usłyszymy także kultowe piosenki Davida Bowiego, Cher, Kylie Minogue i zespołu Daft Punk. Zabawę - zza konsoli - poprowadzi sam Giorgio Moroder.

Sercem tegorocznego festiwalu będzie jubileuszowa Gala Muzyki Filmowej "All is Film Music" w Tauron Arenie Kraków (sobota, 20 maja). Zdobywcy Oscarów - Howard Shore i Jan A.P. Kaczmarek - zabiorą widzów w sentymentalną podróż w czasie i przypomną najpiękniejsze wydarzenia w historii festiwalu. Zaprezentują nagrodzone tematy, zaś muzyka do filmu "Władca Pierścieni" symbolicznie zamknie ważną klamrą pierwsze dziesięciolecie FMF, cofając się do początków festiwalu w 2008 roku, gdy na krakowskich Błoniach po raz pierwszy w Polsce zabrzmiała na żywo muzyka z ekranizacji trylogii Tolkiena. Wszystko w brawurowym wykonaniu Orkiestry Akademii Beethovenowskiej i Chóru Pro Musica Mundi pod dyrekcją przyjaciela i ambasadora FMF Diego Navarro.

W niedzielę (21 maja), w samo południe, zgodnie z festiwalową tradycją zagra FMF Youth Orchestra pod batutą Moniki Bachowskiej - powołany do życia przez organizatorów FMF zespół, złożony z najbardziej utalentowanych uczniów krakowskich szkół muzycznych. Młodzi muzycy podejmą się tym razem nie lada wyzwania - w Centrum Kongresowym ICE Kraków, w czterdziestą rocznicę premiery filmu, wykonają kultową muzykę Johna Williamsa do space opery "Gwiezdne wojny" George'a Lucasa.

"Gwiezdne wojny" w wykonaniu FMF Youth Orchestra zabrzmią ponownie 23 maja 2017 w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach, a we wrześniu na Wyspach Kanaryjskich wykona je tamtejsza orkiestra. Warto podkreślić, że aranżacje orkiestrowe powstały pod okiem samego Johna Williamsa.

d1wrk7z

Na finał jubileuszowej edycji FMF (niedziela, 21 maja) zaplanowano spektakularne wydarzenie: symultaniczny pokaz superprodukcji Jamesa Camerona "Titanic" z oscarową muzyką Jamesa Hornera wykonywaną na żywo.

W Tauron Arenie Kraków "Titanic" zabrzmi w pełnej wersji symfonicznej - Sinfoniettę Cracovię poprowadzi szwajcarski dyrygent Ludwig Wicki. Festiwalowa prezentacja superprodukcji Camerona zbiegnie się z 20. rocznicą premiery filmu.

Bilety oraz karnety na festiwalowe koncerty można będzie kupić od poniedziałku (23 stycznia) od godz. 12.00 za pośrednictwem portalu Eventim.pl oraz w punktach informacji miejskiej InfoKraków (za wyjątkiem InfoKraków w Balicach).

Bilety na poszczególne wydarzenia kosztują od 21 zł do 100 zł, a karnety od 60 zł do 340 zł.

d1wrk7z

Podziel się opinią

Share

d1wrk7z

d1wrk7z